ÖTV 15 puan KDV 17 puan birden düştü!

Uzun süredir beklenen ÖTV indirimi sonunda gerçekleşti. Yıl sonunu heyecanla bekleyen markalar için bu indirim ilaç gibi geldi.

PAYLAŞ
ÖTV indirimi

Beklenen indirim geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme’ toplantısında konuştu. Bakan Albayrak toplantıda, yeni vergi indirimlerini açıkladı. Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimleri yapılacağına değinen Bakan Albayrak, “İndirimler yarından itibaren geçerli olacak” açıklamasında bulundu.

ÖTV indirimi binek ve ticarilerin fiyatını aşağıya çekiyor

31 Aralık 2018 tarihine kadar geçerli olan indirimlerde araçların fiyatlarında da önemli derecede ucuzlama görülecek. 1.6 lt ve altındaki motor hacmine sahip binek araçlarda ÖTV oranı 15 puan; hafif ticari araçta KDV oranı da yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi. Buna göre 1.6 lt altında baz fiyatı 70 bin TL’lin altında yüzde 45, 120 bin TL’ye kadar yüzde 50, daha üstünde de yüzde 60 olarak ÖTV oranındaki 15 puanlık indirim önemli bir fiyat düşüşü anlamına geliyor.

Bu da 100 bin TL baz fiyatı olan bir otomobilin fiyatı 17.700 TL düşüyor. Baz fiyatı daha yüksek olan modellerde indirim de yükseliyor. Örneğin güncel fiyatı 143 bin TL olan Mercedes A Serisi dizel yarından itibaren 15 puan ÖTV indirimiyle yaklaşık 20 bin TL düşüşle 123 bin TL fiyatla satılacak.