Otonom araçlar asıl sedanların tahtını sallayacak

Gelecekte otonom (sürücüsüz) araçları yollarda sıklıkla göreceğiz. Yapılan araştırmalar otonom araçların asıl olarak sedanların tahtını sallayacağını ortaya koydu.

PAYLAŞ
otonom araçlar

Otonom araçlar tüm hızıyla geliyor. Gelecekte otonom (sürücüsüz) araçları yollarda sıklıkla göreceğiz. Kendi kurallarıyla otomobil dünyasına giriş yapan otonom araçlar ve mobilite, yeni şehirlerin ve yeni bir hayatın kapılarını aralayacak. Peki, otonom araçlar günlük yaşamı nasıl etkileyecek? Hayatımız otonom araçlarla nasıl değişecek? Tüm bu soruların yanıtları KPMG’nin hazırladığı ‘Islands of Autonomy’ (Otonomi Adaları) raporunda gizli.

Otonom araçlar ulaşımda yeni ve yıkıcı etki yaratacak

Otonomi Adaları raporunda otonom araçların dünyanın farklı bölgelerindeki şehirlerde nasıl ortaya çıkacağı incelendi. Dünyanın her yerinde tek bir otonom aracın kullanılamayacağını öngören raporda çıkan en önemli sonuç ise otonom araçların Sedan otomobillerin yok olmasına sebep olacağı. Ayrıca rapor, dünyanın her yerinde tek bir otonom aracın kullanılamayacağını öngörüyor. Bu doğrultuda KPMG; ABD’de Chicago, Atlanta ve Los Angeles örnekleri üzerinden bir araştırma yaptı. Araştırmayla her şehirdeki bireysel seyahat süreleri, coğrafi bilgi sistemleri ve anonimleştirilmiş cep telefonu verilerini analiz etti.

KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, Dünya genelinde mobiliteyle birleşen sürücüsüz araç teknolojisinin, ulaşımda yeni ve yıkıcı etki yaratacağını söyledi. Bunun trilyon dolarlık bir pazar olduğuna dikkat çeken Hakan Ölekli, “Bu pazarda kazanmak için düşünce tarzını değiştirmelisiniz” dedi. Ölekli, araçların müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak bir hizmet filosuna, verilen hizmet görevlere dayalı bölgesel taleplere bağlı olacağını da söyledi.

Otonomi Adaları raporunda ortaya çıkan önemli başlıklar

-Şehir merkezlerinde ilk otonom araçları yoğun bir şekilde göreceğiz. Bu otonom araçlar, veri toplamak ve otonom araçların performansını yükseltmek için duyulan ihtiyaçları tespit etmek gibi görevleri yerine getirecek.

-Otonom araçlar bölge bölge, şehir şehir yaygınlaşacak. Bunun sebebi ise karmaşaya neden olmamak. Otonomi adalarında sürücüsüz araçlar ve mobilite birlikte test edilecek. Bu adalar, şehirlerin ve ulaşım  sistemlerinin planlanmasını yapacak. Böylelikle yeni otoyolların nereye ve nasıl yapılacağı, ne kadarı otopark olacağı gibi konularda bilgi verecek.

-Raporda ortaya çıkan bir diğer sonuç ise tek bir otonom aracın kullanılmayacak olması. Çok fazla seçenekte tüketiciye otonom araçlar sunulacak. Bunlar ise kapsül, mobil ofis ve eşya nakliyesi için araçlardan oluşuyor. Kapsülün kısa şehir gezileri için, mobil ofisin ise şehir dışı seyahatlar ve uzun geziler için tercih edileceğini de belirtelim.

– Otomobil ihtiyacı her bölgedeki yolculuk başlangıç, bitiş, süre, mesafe, doluluk, görev ve hız kavramlarına göre belirlenecek. Böylece aile araçları Sedan’ların dönemi de sona ermiş olacak. Bunun bir diğer nedeni ise otonom araçlar ve mobilite hizmetlerinin araç sahibi olma isteğini azaltacak olması. ABD’de bugün Sedan araçlar 5.4 milyon adet satılıyor. Ancak tüm bu bahsettiğimiz nedenler neticesinde Sedan araç sayısının 2030’da 2.1 milyona düşmesi şaşırtıcı olmayacak.

– Yeni dünyada artık otomobillerin iş, alışveriş, eğlence, diğer (okul vs) gibi dört görevi olacak. Her görev ve her şehir için farklı araçları araçları yollarda göreceğiz.

Otonom araçlar
KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli