Büyük markalar Avrupa’da düşüşe geçti Dacia rekor büyüdü

Sürekli değişiklik gösteren otomobil pazarından markalar büyük oranlarda etkileniyor. Lüks otomobil markaları pazar payında düşüş yaşarken orta segment markalar yükselişe geçti.

PAYLAŞ
otomobil pazar payı

Otomobil pazar payı dengeleri değişiyor. Markalar düşüşe geçti.

Nissan, Ford ve Fiat’ın Avrupa satışlarında yüzde 5 düşüş yaşandı. En büyük beş pazardan üçü olarak gösterilen Almanya, İngiltere ve İtalya’da, Mart ayında Nissan, Ford ve Fiat markalarının satışlarının %5,2 oranında düştüğü görüldü.

Sanayi kuruluşu ACEA tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre, AB ve EFTA pazarlarında geçen ay 1,84 milyon düşüş yaşandı.

Satışlardaki düşüşler, en çok satılan on grubun sekizinde yaşandı.
“Momentumun en çok İngiltere’de ve bazı pazarlarda yavaşlamaya başladığı” ACEA’nın yapmış olduğu araştırmada yer aldı.

Nissan geçen ay yüzde 16,3 oranında, Fiat yüzde 13 oranında düşüş yaşarken, Ford yüzde 14,6’lık bir kayıp verdi. Geçtiğimiz ay ayrıca Audi satışları yüzde 9,3 düşerken, Porsche’nin satış hacmi yüzde 11 azaldı.

Opel PSA’ya iyi gelmedi

Bununla beraber Volkswagen Grubu’nun satışları, VW markasının hacmi yüzde 1,8 artı. Seat ve Skoda’nın yüzde 3,6’lık artışıyla pazarda yüzde 9,3’lük bir artış gösterdi.

PSA Grubunda Peugeot birimi yüzde 1,4, Citroen yüzde 3,7’lik bir düşüş kaydetti. PSA Grubu’nun yeni satın aldığı Opel ve Vauxhall markaları geçtiğimiz yıl Mart ayında 130,462 satış yapmasına rağmen bu yıl aynı markaların satışı 109,733’e kadar geriledi.

Dacia yükselişte

Renault satışları da yüzde 3,2’lik bir düşüş yaşadı. Renault markasında yüzde 7,5 düşüş yaşanırken, bu düşüş Dacia markasında yüzde 11’lik bir artış sağladı. Renault’nun yeni Alpine spor otomobil markası ise Mart ayında 37 araç satışı gerçekleştirdi.

Toyota marka satışlarında yüzde 6,3’lük düşüş yaşarken, markanın Asya rakipleri Kia ve Hyundai’de sırasıyla yüzde 4,5 ve yüzde 3,3 oranında artış kaydedildi. BMW yüzde 6,6’lık bir azalma yaşayarak, yüzde 1,8 oranında hacmi azalan Mercedes-Benz’den daha kötü bir performans sergiledi.

http://www.otostil.com/category/testler/