Opel Mokka 1.4 Turbo Cosmo

mokka

Yollarda sık görmek mümkün değil

Opel’in küçük SUV sınıfına giriş yaptığı modeli Mokka, yüksek satış fiyatı ve ekonomik olmaktan uzak motoruyla yollarda sıklıkla görmenin mümkün olmadığı bir model olmaya devam edecek.

mertduranimzason

Son dönemin parlayan yıldızları MPV’ler ve küçük SUV’lar. Geniş ve yerden yüksek yapıları nedeniyle sedan cenneti ülkemizde bu tip araçların sayısı her geçen gün artıyor. Üreticiler de bu ilginin farkında oldukları için ürün gamlarında bu modellere ağırlık vermeye başladılar.

Opel’in küçük SUV temsilcisi ise Mokka. Chevrolet Trax ile aynı altyapıyı kullanan bu araç ikiz kardeşinin ülkemizden çekilme kararı sonrası elini daha da güçlendirdi. Yollarda Trax modeli Mokka’dan daha fazla görülürken ileriki süreçte ibre elbette Mokka’dan yana dönecektir.

Tasarımıyla dikkat çeken Mokka büyük ve şişkin yapıdaki tasarımıyla hem olduğundan daha büyük görünüyor hem de albenisini artırıyor. Maskülen çizgilerle bezenmiş model sadece 4278 mm uzunluğunda olsa da bir üst sınıftaki SUV’lar gibi algılanıyor.

opel_mokka

Tasarımı en kozu

Önden arkaya uyum içindeki tasarımının dikkat çektiği Mokka’da arkada daha sade hatlara yer verilmiş. Küçük arka camın dikkat çektiği arka tasarımda bu cam görüş açılarının sıkıntılı olacağını daha araca binmeden sürücüye adeta haykırıyor.

Son dönemdeki pek çok Opel ile ortak parçaların kullanılması ile hazırlan iç mekanıyla dikkat çeken Mokka, bu nedenle ne yazık ki hem özgün olmayı başaramıyor hem de ergonomi sorunlarını ortaya çıkartıyor. Oldukça fazla olan düğme sayısına alışmak için araçla uzun km’ler kat etmek gerekiyor.  Üstelik koyu renklerin hakimiyetindeki orta konsol ferahlığı da önemli ölçüde azaltıyor.

İç mekan sıkıcı ve ergonomik değil

Küçük boyutları ve 2555 mm’lik dingil mesafesinin birleşmesi sonucu 4 kişi için yeterli ancak 5 kişi için dar bir yaşam alanı sunan Mokka, arkasında da 356 litrelik bagaj kapasitesi sunuyor. Ne yazık ki çok büyük olmayan bu yükleme alanının kullanımı da kolay değil.

opel_mokka

Farklı motor alternatifleri olan Mokka’da otomatik şanzıman sadece konuğumuz olan 1.4 Turbo ve 1.7 litrelik Turbodizel motorlarda sunuluyor. 1.7 litrelik motorun yüksek ÖTV diliminde yer alması nedeniyle ülkemizde benzinli motor daha çok tercih ediliyor. Ancak otomatik şanzıman istenildiği takdirde de Mokka sadece önden çekişli olarak gücünü yere aktarıyor.

Arazi de değil, asfaltta daha mutlu

12.8 derecelik yaklaşma, 24.3 derecelik uzaklaşma ve 13.6 derecelik karın açısı bulunan Mokka, yerden de 131 mm yüksekliğinde. Aslında bu değerler bile aracın arazide çok asfaltta daha rahat ilerleyeceğini ispatlıyor.

Ele oturan ve baş parmak destekleriyle kullanım keyfini artıran Mokka, 1.4 litrelik turbo destekli benzinli motorundan 140 HP güç elde diyor. Alt devirden itibaren kullanımda olan güçle sürücüye zevk veren araç torkun da düşük ve geniş devir aralığında üretilmesiyle keyfini artırıyor.

6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen Mokka ilk hareket anında biraz nazlı bir tablo çiziyor. 18 inçlik jantların da etkisiyle fabrika verisi 10.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşan Mokka reel sürüşlerde bu süreyi 1 saniye kadar daha uzatıyor.

opel_mokka

Turbo motor canlı ancak ekonomik değil

Üstelik turbo motor ne yazık ki ekonomik olmayı başaramadığı için gaza biraz fazla bastığınızda tüketim çok rahat 10 litreyi geçebiliyor. Eğer sakin kalmayı başarırsanız o zaman 9 litrelik ortalamayı yakalayabiliyorsunuz.

Kompakt yapısıyla sanki yola yapışacak gibi duran Mokka, yola çıkıldığında biraz fazla yana yatan karoseriyle dikkat çekiyor. Aslında araç izine sadık kalsa da bu yana yatma nedeniyle subjektif olarak aracın izinden çıkacağını zannediyorsunuz. Ancak olumsuz bir durum yaşanmıyor ve olası izden sapmalarda ESP kısa sürede aracı izine sokabiliyor.

Bu olumlu tepkilere rağmen Mokka’nın süspansiyon sistemi ise ne yazık ki oldukça sesli çalışıyor ve bu nedenle de iç mekanda konfor önemli ölçüde azalıyor. Test aracının km sayacı çok yüksek olmasa da aracın oldukça yıpranmış durumda olması umarız bu test otomobiline özgüdür.

El yakan fiyatı nedeniyle işi zor

Aslında Mokka’nın ülkemizde sıklıkla yollarda görülmesini beklerdik. Çünkü aracın özellikle tasarımı pek çok tüketicinin kalbini fethetmeyi başaracaktır. Ancak ne yazık ki Mokka’nın pek çok disiplinde sahip olduğu eksiklikler onun elini bir hayli zayıflatıyor. Üstelik bunlar yetmezmiş gibi bir de aracın 80 bin TL’ye yaklaşan fiyatı bir üst sınıftaki SUV’larla benzer seviyede.

Örneğin ülkemizde bu sınıfta en çok tercih edilen araçların başında yer alan Hyundai ix35, 1.6 litre motor ve otomatik şanzımanla üst donanımda fiyat etiketini 78 bin TL olarak açıklarken Kia Sportage aynı motor ve otomatik şanzıman için 79.200 TL fiyat talep ediyor.

Bu fiyatlar dikkate alındığında da Mokka’nın neden yollarda çokça görülmediği daha iyi anlaşılıyor ve tüketiciler bu fiyatı verdikten sonra daha geniş yaşam alanı sunan modellerden yana tercihlerini kullanıyor.

opel_mokka

Beğendik

Tasarım, performans, güvenlik

Beğenmedik

Tüketim, bagaj kapasitesi, süspansiyon, düğme karmaşası, fiyat

 

Teknik veriler Opel Mokka 1.4 Turbo Cosmo

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1364 cc

Maksimum güç 140 HP-4900-6000 d/d

Maksimum tork 200 Nm-1850-4900 d/d

Son hız 191 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.7 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 215/55 R18

Depo kapasitesi 52 lt

Bagaj hacmi 356-1372 lt

Ağırlık 1409 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.7/6.8/8.7 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 9.2 lt/100 km

Uzunluk 4278 mm

Genişlik 1777 mm

Yükseklik 1658 mm

Aks mesafesi 2555 mm

Fiyat 76.762 TL

 

Tasarım 8/10

Mokka’nın tasarımı satın almada büyük pay sahibi. Aracın güçlü görünümle zenginleştirilen detayları ile hem olduğundan daha güçlü görünmesi hem de daha pahalı imajı yaratılması sağlanmış. Aslında çok büyük bir araç olmasa da kullanılan büyük detaylar ile Mokka maskülen görünümünü pekiştirmiş.

İç mekan 6/10

Ortak parça kullanılarak hazırlanan iç mekanıyla dikkat çeken Mokka’da ne yazık ki düğme karmaşası yaşanıyor. İlk anda sürücünün işini zorlaştıran bu uygulama yapılan km’ler sonucu yerini alışkanlığa bıraksa da sonuçta ciddi bir ergonomi sorunu yaşanıyor. Çok da büyük olmayan boyutları nedeniyle yaşam alanı konusunda sıkıntıların yaşandığı Mokka’da ne yazık ki bagaj kapasitesi de yüksek değil. İşçilik kalitesi beklentileri karşılarken kullanılan malzeme çoğu noktada vasatı aşamıyor.

Motor / Performans 7/10

1.4 litrelik turbo destekli motorun gücü yüksek. Bu sayede de oldukça canlı bir araç olan Mokka, motorla uyumlu çalışan 6 ileri otomatik şanzımanıyla da kullanım keyfini artırıyor. Ancak araçta üst versiyonda sunulan 18 inçlik jant ve lastikler de performansın önünde büyük engel oluşturuyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Çok direkt olmasa da sürücünün isteklerine cevap vermekte sıkıntı yaşamayan bir direksiyon sistemine sahip olan Mokka’da yol tutuşla ilgili önemli bir sorun bulunmuyor. Ancak süspansiyonun gürültülü çalışması iç mekanda konforu tırpanlıyor. Ayrıca kullanılan 18 inçlik jantlar kesinlikle bu araca uygun değil. Görselliği tamamlasa da gerek performansı gerek ekonomiyi gerekse de konforu önemli ölçüde bitiren jant-lastik birlikteliği yerine 16 inçlik jantlar bu araç için daha iyi bir tercih olacaktır.

Fiyat / Donanım 7/10

En büyük rakibi ikiz kardeşi Chevrolet Trax’ın satışının sonlanmasıyla adeta tek başına kalan Mokka, bu motor ve donanım tercih edildiğinde hiç de ucuz bir seçenek olmadığını kanıtlıyor. Bu araçtan daha büyük olan Hyundai ix35’in üst versiyonunun 78 bin TL’Lik fiyatı düşünüldüğünde Mokka’nın neden yollarda sık görülmediği daha iyi anlaşılıyor.

Sonuç

Tasarımıyla akıl çelmeyi başaran Opel Mokka, ne yazık ki fiyat etiketiyle bu etkiden çabuk kurtuluyor. Bir üst sınıftaki ağabeylerini yakalayan fiyatı nedeniyle yollarda seyrek görülen aracın, çok fazla artısı olmasına karşılık ergonomi sorunları, küçük yaşam alanı gibi olumsuzlukları da satın almada karar değiştirilmesine neden oluyor. 1.4 litrelik turbo motorun ekonomik olmaması da bir başka önemli sorun.

opel_mokka

Comments are closed.