Opel Meriva 1.6 DTE

meriva1

Opel Meriva geriye doğru açılan kapıları, göz okşayan tasarımı ve yeni 1.6 litrelik dizel motoruyla iddiasını ortaya koysa da genel olarak çok başarılı bir araç olmayı başaramıyor.

mertduranimzason

Ne yazık ki günümüzde tüm otomobillerin tasarımları karbon kağıdıyla yapılmış gibi birbirine çok benziyor. Artık özgünlükten söz etmek kolay değil. Üstelik üreticilerin ortak marka yüzü tasarım anlayışı nedeniyle aralarında dağlar kadar fiyat farkı olan araçlar bile neredeyse birbirleriyle karıştırılacak kadar ortak çizgilere sahipler.

Meriva ise bu olumsuzlukların içinden sıyrılıp güneş gibi doğan bir tasarıma sahip. Aracın ön kısmında diğer modellerle benzer özellikler olsa da tasarımın bütününde model kendi kimliğini ortaya koymayı başarmış.
Üstelik buna bir de arka kapı tasarımı eklenince Meriva gerçekten farklı ve tarz sahibi olmayı başarıyor.

meriva_arka

Boyundan büyük gibi algılanmasını sağlayan büyük detayları da Meriva’nın dikkat çeken bir başka noktası oluyor.

İç mekan sıkıcı ve soğuk

Ancak bu aracın dış tasarımını ne kadar beğensem de aynı güzel hisler ne yazık ki konu iç mekan olunca aklımdan şimşek hızıyla uzaklaşıyor. Bir türlü ısınamadığın koyu renkli ve soğuk Opel kokpiti Meriva’da da kullanılıyor. Ruhu eksik gibi gelen ve kullanılan malzeme kalitesini de çok beğenmediğim iç mekanda gözlerim daha fazla renk ve hareket arıyor. Üst donanım olmasına rağmen test aracındaki donanımın zayıf kalması da bu duyguyu pekiştiriyor.

meriva

Meriva’nın iç mekanında beni oldukça rahatsız eden bir başka sorun da koltuklar. Ne yazık ki koltukların gerek tasarımı gerekse de konforu beklentileri karşılamaktan bir hayli uzak. Üstelik uzun yolculuklarda bu koltuklar yeterli desteği sunmadığından yorulmanız işten bile değil.

Aracın 5 kişilik iç mekanında yaşam alanı genişliği bakımından sıkıntı yaşanmazken baş mesafesinin zengin oluşu da olumlu. Arkasında 400 litrelik bagaj kapasitesi sunan Meriva, ortalamaları yakalamayı başarıyor.

Yeni motor sadece kağıt üzerinde güçlü

Yeni tasarlanan 1.6 litrelik dizel motoruyla iddialı olmaya çalışan Meriva’nın kağıt üzerinde ürettiği 136 HP güç ve 320 Nm tork değerleri çok etkileyici. Bundan yaklaşık 10 yıl önce bu değerle 2.0 litrelik motorlar ulaşabiliyordu.

Bu değerler kağıt üzerinde çok etkili dedik ancak buradan da anlaşılabildiği gibi ne yazık ki sürüler esnasında Meriva sahip olduğu bu gücü kullanıcısına sunma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Her ne kadar şanzımanın oranları iyi ayarlanmış gibi görünse de sonuçta ortaya çıkan hızlanma değerleri başarılı değil. Aracın motoru devir çevirmeyi sevse de gücün yola aktarılamaması büyük sorun.

Buna rağmen yol tutuş konusunda kendisinden beklenmeyecek şekilde yola yapışan Meriva izinden sapmamaya kararlı bir otomobil. Ele oturan ve iç mekandaki en çok beğendiği detay olan direksiyon simidi ile kullanım keyfi veren direksiyon sistemi aracın yönlendirmelerinin kolaylıkla yapılması sağlarken istendiğinde sportif istendiğinde de konforlu yolculukları mümkün kılıyor.

Süspansiyonların darbe emişleri de oldukça iyi iken sistemin biraz gürültülü çalıştığını belirtmekte fayda var. Özellikle arka koltukta oturanlar bu gürültüyü iç mekanda hissediyor.

Bu yeni güç ünitesinin en büyük kozu yüksek güç ve düşük tüketimi birleştirme iddiası olsa da ne yazık ki sonuçta ortaya çıkan sonuçlar Opel’in iddialarını bir bir çürütüyor.

Yakıt tüketimi bu bir dizel mi dedirtiyor!

Sürüşler esnasında aracın güçlü olmadığı ortaya çıkarken tüketim rakamları da Opel’i yalanlarcasına Meriva’nın bir hayli müsrif olduğunu ortaya koyuyor.

Öyle ki fabrika verisi 100 km’de ortalama 4.3 litre yakıta ihtiyaç duyan Meriva, sürüşümüz sırasında ortalama 7.2 litre motorine ihtiyaç duydu. Üstelik bu değer emin olun ki minimum rakamlar. Yani biraz trafiğe girerseniz veya performans odaklı bir sürüş tercih ederseniz bu değerler rahatlıkla 8 litreyi geçebiliyor.

meriva2

Meriva’nın tasarımının özgün ve göze hoş geldiğini yazımın başında belirtmiştim. Gerçekten de bu aracın satın alınmasında sırf geriye doğru açılan ve farklılık yaratan kapı tasarımı bile etkili olacaktır. Ancak bu kapı tasarımı beraberinde bir takım zorlukları da getiriyor. Her şeyden önce bu kapı tasarımı nedeniyle dar alanlarda araca iniş-binişler kolay olmuyor. Özellikle AVM otoparkı gibi alanlarda aracı ön kapımı yoksa arka kapıya mı göre yanaştıracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu konudaki en iyi çözüm hiç kuşku yok ki Ford B-Max’ın kayar kapıları.

Başlangıç fiyatı kelepir

Standart donanımı üst paket de bile çok zengin olmayan Opel Meriva ülkemize Active ve Cosmo donanım paketleri ile ithal ediliyor. Test aracındaki Cosmo seviyesinde bile eksikleri bulunan aracın opsiyonel aksesuar listesi de hayal kırıklığı yaratıyor.

Tüm bunlara ek olarak bu aracın yollarda bu kadar az görülmesinin en büyük nedeni ise motor ve şanzıman eksikleri. Ülkemize sadece 1.4 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motorla ithal edilen Meriva, sadece benzin canavarı 1.4 Turbo motorda otomatik şanzıman alternatifine sahip olduğu için popüler olamıyor.

Aracın 56.700 TL’lik başlangıç fiyatı iddialı olsa da eksiklikleri modelin başarısını gölgeliyor.

meriva_on

Beğendik

Yaşam alanı, direksiyon

Beğenmedik

Performans, koltuklar, tüketim, otomatik şanzıman eksikliği

 

Teknik veriler Opel Meriva 1.6 DTE

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 136 HP-3500-4000 d/d

Maksimum tork 320 Nm-2000-2250 d/d

Son hız 197 km/s

0-100 km/s hızlanma 9.9 sn

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/45 R17

Depo kapasitesi 54 lt

Bagaj hacmi 400 lt

Ağırlık 1443 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.9/4.3/5 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.2 lt/100 km

Uzunluk 4300 mm

Genişlik 1812 mm

Yükseklik 1615 mm

Aks mesafesi 2644 mm

Fiyat 71.720 TL

 

Tasarım 8/10

Opel Meriva günümüzün en dikkat çekici araçlarının başında yer alıyor. Ancak bunun sebebi sadece geriye doğru açılan kapıları. Daha önce Mazda RX-8 modelinde de kullanılan bu kapı tasarımı göze hoş gelirken kullanışlılık konusunda eksikliklere sahip. Büyük ön yüzüyle Meriva şık bir araç.

İç mekan 6/10

Yaşam alanı ile kendisini beğendirmeyi başaran Meriva, buna karşılık malzeme ve işçilik kalitesi ile aynı etkiyi yaratamıyor. Test aracının üst donanım paketi olduğu düşünülürse iç mekandaki kalite daha yüksek olmalıydı. İç mekandaki en büyük sıkıntı koltuklar nedeniyle yaşanıyor. Rahat olmayan koltukların minder genişlikleri de yeterli değil. Görüş açılarının başarılı olduğu aracın yükleme alanı ise oldukça kullanışlı.

Motor / Performans 7/10

Yeni tasarım 1.6 litrelik dizel motor 136 HP gibi birkaç yıl önce 2.0 litrelik motorların ürettiği gücü sunmasıyla beğeni topluyor. Ayrıca 320 Nm’lik tork da oldukça iyi bir değer. Ancak ne yazık ki bu gücün yola aktarılması sıkıntılı. Kağıt üzerindeki değerleri yola aktarmada sıkıntı yaşayan Meriva’da performans beklentisi çoğunlukla sonuçsuz kalıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Ele oturan ve tasarımıyla beğenimi kazanan direksiyon simidi Meriva’nın iç mekanındaki en güzel detay. Bu kullanışlı direksiyon simidinin yola iyi tutunan 17 inçlik jantlarla birlikteliği sonucu Meriva çok zorlanmadıkça izinden sapmayan bir araç olduğunu kanıtlıyor. Zorlanmayla ortaya çıkan önden kaymalarda ise kontra hareketler yerine ESP’ye güvenmek daha iyi bir seçenek oluyor.

Fiyat / Donanım 6/10

Şu anda MPV sınıfında yaşanan boşluktan yararlanan Meriva’nın birebir rakibi neredeyse yok. Bu avantajla birlikte fiyat etiketi 56 bin TL’den başlayan Meriva dizel motor ve üst donanımla fiyatını 71 bin TL’ye yükseltiyor. Günümüz için yüksek sayılmayan bu ücret karşılığında sunulan aksesuarlarsa ne yazık ki beklentileri karşılayamıyor. Bu araçtan daha fazlasını beklerdim. Ne yazık ki opsiyonel aksesuar listesi de zengin değil.

Sonuç

Opel Meriva dikkat çekici kapı tasarımıyla ilginç ve özgün bir model olmayı başarıyor. Günümüzdeki tüm modellerin birbirine benzediği düşünülünce böyle tarz otomobillere daha çok ihtiyacımız var. Ancak ne yazık ki dizel motorun yüksek yakıt tüketimi, düşük iç mekan konforu, sınırlı donanımı gibi olumsuzluklara bir de otomatik şanzıman eksikliği eklenince Meriva’nın şansı bir hayli azalıyor ve bu nedenle de onu yollarda bu kadar az görüyoruz.

 

Comments are closed.