Opel Insignia 1.6 SIDI Cosmo

insignia

Kafa karıştırıp aşık ediyor

Opel Insignia makyaj operasyonu ile çok daha dinamik bir kimliğe büründü. Aracın turbo destekli 1.6 litrelik motoru ve otomatik şanzımanı, sportif tasarımla birleşince ortaya çıkan otomobil dikkat çekmek istemeyen, sakin otomobil kullanan aile babalarının bile kafasını karıştırıp Insignia’yı tercih etmesini sağlayacaktır.

mertduranimzason

Kabul edelim Opel Vectra sağlam ve güven veren bir otomobil olsa da asla dikkat çekici olmayı başaramadı. Ancak Insignia ilk piyasaya çıktığı andan itibaren, geniş çamurlukları, yüksek cam çizgisinin getirdiği güçlü görünümü, büyük ızgarası gibi detaylarıyla son derece sportif ve güçlü görünen bir sedan oldu. Ancak elbette bu modelde de yaşlılık izleri ortaya çıkmaya başlamıştı ki Opel hemen duruma müdahale etti ve Insignia’yı gençleştirdi.

Aracın ana hatları korunurken iç mekanı ve dışında kimi parçalar bu değişiminden nasibini aldı.

insignia

Astra değil Insignia!

İlk olarak şu bir gerçek ki Insignia artık kardeşi Astra Sedan özellikle arka kısımda birbirine karıştırılacak kadar benziyor. Son dönemde pek çok firmanın yaptığı bu uygulamayı Audi A3-A4, BMW 3-5 Serileri, VW Passat-Jetta gibi modellerde görüyoruz. Bu anlayış bir alt sınıftaki araç için iyi ve albeniyi artıran bir karar olsa da ne yazık ki ağabeyler için prestiji olumsuz etkiliyor. Öyle ya ben neden daha fazla para verip hemen hemen aynı görünen, üstelik de aynı motora sahip bir otomobil alayım ki? Bu nedenle de bu kadar aynı çizgilerle hazırlanmış otomobilleri asla sevmedim ve seveceğimi de sanmıyorum.

Insignia’nın dış tasarımında krom parçalarla süslenmiş tampon ve ızgara dikkat çekerken büyük farlarda aracın heybetli ve şişkin hatlarıyla uyum içinde. Profilden geniş çamurlukların (ki 20 inçlik jantlara da ev sahipliği yapıyor) ve kapıdan başlayıp arkaya uzanan çizginin dikkat çektiği araç arka kısmında makyajla birlikte iki parçalı hale gelen stoplar görev yapıyor.

Genel olarak; “Insignia’nın tasarımı zaten göze hoş gelirken şimdi daha da hoş geliyor ancak ne yazık ki özgünlük konusunda Astra ile olan benzerlik yüzünden sınıfta kalıyor” demek mümkün.

Yeni iç mekan yine ferah değil

Insignia’nın güçlü tasarımına büyük katkı sağlayan yüksek cam çizgisi iç mekandaki ferahlığın azalmasında büyük pay sahibi. Elbette makyaj ile bu cam tasarımının değişmesini beklemiyorduk ancak en azından açık renklere ağırlık verilseydi de bu olumsuzluk bertaraf edilseydi.

Yaşam alanı konusunda bonkör olarak nitelendirilebilecek bir otomobil olan Insignia, arkada 3 kişi için de yeterli omuz mesafesi sunuyor. Aracın Cosmo paketiyle sunulan döşeme ve koltukları da yolculukları keyifli kılıyor. Daha fazla prestij isteyenlere ise deri döşeme seçeneği sunuluyor.

Arkasında 500 litrelik bagaj kapasitesi barındıran Insignia’nın yükleme alanına ulaşmak çok geniş olmayan ağız nedeniyle kolay değil.

Yeni modelde en büyük yeniliklerin başında ise bilgi ekranına kumanda edilebilen dokunmatik touch pad geliyor. Vitesin arkasına yerleştirilen dokunmatik panele alışmak için gerçekten vakit gerekiyor. Sürüşümüz boyunca ben bu kumanda alanını çok yararlı ve kolay kullanılır bulmadığım için gerekli ayarları ekrandan yaptım.

insignia

Yeni motor, yeni tarz, yeni kimlik

Insignia’nın makyajdan önce de 1.6 litrelik turbolu bir motor seçeneği bulunuyordu. Başta Astra ve Meriva OPC modellerinde gördüğümüz o motor ne yazık ki sadece manuel şanzımanla satın alınabiliyordu ve turbo boşluğu yüzünden kullanım keyfini tırpanlıyordu. Ancak bu yeni makine ile Opel mühendisleri gücü 10 HP aşağı çekip 170 HP’ye sabitlerken torku da 260 Nm olarak belirlemişler. Kağıt üzerinde bile gücün alt devirlerden itibaren ve dengeli biçimde elde edilmesiyle keyif verecek bir otomobil olacağının ipuçlarını veren Insignia, ilk hareket anından itibaren bunu ispatlıyor. Her ne kadar 1.6 ton gibi yüksek bir ağırlığa sahip olsa da subjektif olarak araç daha güçlü olduğu izlenimini veriyor. Subjektif olarak diyorum çünkü 0-100 km/s hızlanması için gereken 10.4 saniye böylesi bir otomobil gerçekten çok fazla.

Ara hızlanmalar konusunda hızlı tepki veren şanzıman ile bir sıkıntı yaşatmayan Insignia umarız kısa zaman içinde son zamanların popüler uygulaması çift kavramalı bir vites kutusuna kavuşur.

Direkt yapıdaki direksiyon sistemi ve yolu çok iyi kavrayan 18 inçlik lastikleriyle ray üzerinde ilerlermiş gibi giden Insignia tork steering sorunu yaşatmamasıyla da alkışı hak ediyor. Ancak tüm bu olumlu özellikler yüksek güçle birleşince ortaya 100 km’de 10 lt’yi geçen tüketim sonuçları çıkartıyor.

Fiyatı bu sınıf için kelepir

Günümüzün fiyat etiketleri dikkate alındığında Insignia’nın 100 bin TL altında kalan fiyatı ucuz sayılabilir. Hele ki modelin başlıca rakipleri olan Passat’ın 1.4 TSI 160 HP DSG Highline modelinin 111 bin TL, Peugeot 508 1.6 THP Allure Otomatik modelinin 101.500 TL’lik fiyatları düşünüldüğünde. Elbette sınıf bazında başka ve daha ucuz rakipleri olsa da Insignia’nın turbo destekli benzinli motoru ve otomatik şanzımanı rakip sayısını bir hayli azaltıyor.

insignia

Beğendik

Tasarım, motor, performans

Beğenmedik

Tüketim, touch pad, ferahlık hissi

 

Teknik veriler Opel Insignia 1.6 SIDI Cosmo

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 170 HP-6000 d/d

Maksimum tork 260 Nm-1650-3200 d/d

Son hız 205 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.4 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 245/45 R18

Depo kapasitesi 70 lt

Bagaj hacmi 500 lt

Ağırlık 1626 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.4/6.8/9.1 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 10.4 lt/100 km

Uzunluk 4842 mm

Genişlik 1856 mm

Yükseklik 1498 mm

Aks mesafesi 2737 mm

Fiyat 93.358 TL

 

Tasarım 8/10

Zaten göze hoş gelen bir otomobil olan Insignia yapılan makyajla birlikte çok daha dinamik bir araç halini aldı. Önden arkaya bütünlükle, göz okşayarak devam eden tasarımın en büyük sorunu ise kardeş model Astra ile olan benzerlik. Bu nedenle de aracın özgünlüğü ortadan kalkıyor.

İç mekan 6/10

Malzeme ve işçilik kalitesi sınıf ortalamalarını yakalayan Insignia’da başta kapı içleri olmak üzere detaylarda ucuz malzemenin kullanıldığını görmek üzüntü verici. Her ne kadar yaşam alanının genişliği yüksekken, güzel bir tasarım için camların küçük tutulması ve koyu renklerin hakimiyetindeki iç mekan ferahlığı azaltıyor. Touch pad kumandayı kullanmak da ergonomik ve kolay değil.

Motor / Performans 6/10

1.6 litrelik motor turbo desteği ile alt devirlerden itibaren etkili bir gücü kullanıcısına sunuyor. Torkun da güçle uyum içinde hazırda tutulması ile kullanımı keyfinin arttığı aracın hızlanma değerleri ise yüksek ağırlık ve 18 inçlik jantlar nedeniyle ortalamaların gerisinde kalıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Direkt yapısıyla beğeni toplayan direksiyon sistemi Insignia’nın en önemli kozlarından. Sert ayarlara sahip olan süspansiyon sistemi arka koltukta oturtan yolcuların konforunu çok fazla tırpanlamıyor, bu da çok önemli bir detay. Ancak performans için yüksek devir çevirme zorunluluğu tüketimi bir hayli yükseltiyor.

Fiyat / Donanım 8/10

100 bin TL’nin altında kalan fiyatıyla Insignia günümüzün fiyat etiketleri düşünüldüğünde ucuz sayılabilecek bir otomobil. Bu sınıfta ve bu performansta çok fazla seçenek olmasa da aracın en önemli rakiplerinden Peugeot 508 ve VW Passat, Insignia’dan daha yüksek fiyat etiketine sahip.

Sonuç

İlk olarak OPC ailesinde gördüğümüz 1.6 turbo destekli motorlar artık Insignia’da yeni jenerasyonu ile görev yapıyor. Otomatik şanzımanla kombine edilmesi ile konfor isteyenlerin de beğenisini kazanan Insignia, yüksek kalan tüketim, kasvetli iç mekan ve alışmak için zaman isteyen touch pad gibi olumsuzluklara sahip olsa da rakiplerinden düşük satış fiyatı ve onlardan daha fazla dikkat çeken tasarımıyla iddiasını sürdürüyor.

Eğer ki Alman modellerinin karakteristiğini beğeniyorsanız Insignia’ya aşık olacaksınız.

insignia

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.