Opel kostümü giymiş bir Peugeot

Opel, SUV ailesine Crossland X adlı bir modeli daha ekledi. Meriva yerine üretilmeye başlanan bu araç biraz fazla olan Peugeot desteği ile başarıyı yakalamak için uğraşacak.

PAYLAŞ

Opel için artık yeni bir dönem başlıyor. Almanların köklü markası artık Fransız PSA Grubu’nun çatısı altında yer alıyor. Bu güç birliğinin ülkemizdeki ilk meyvesi artık yollarda olan Crossland X. Opel’in yeni modeli adının sonundaki X takısından da tahmin edilebileceği gibi Crossover ailesinden. Opel Crossland X testi

Crossland X önde parlayan Opel logosu ile bezenmiş ön ızgarasını cesur şekilde sergiliyor. İki krom kanatçık logoyu sarıyor ve Opel’in çift kanat LED gündüz farlarına doğru uzanıyor. Ortadaki Opel logosundan krom kanatçıklara ve oradan da AFL LED farlara bağlanan krom çıtalar genişlik hissi uyandırmış. Önde ve tüm alt bölümde görülen SUV tipi kaplamalar ve gümüş rengi ek parçalar otomobilin kendinden emin duruşunu ayrıca işlevsel ve sportif şıklığını da yansıtıyor.

Yan hatları ve otomobilin alt ve üst kısımlarını görsel olarak ayıran yüzer hissi veren tavan görsel olarak Crossland X’i genişletiyor ve böylece ferah iç mekanını tamamlanıyor. Kullanıcılar kar beyazı, mineral siyah ve saten gri tavan renkleri arasında seçim yapabiliyor. Çift renk yapısı Crossland X’i daha da dinamik kılmış.

Kumandalar tanıdık

Crossland X, çok yönlü ve şehirli bir crossover olmuş. 4.21 metrelik uzunluğu ile Astra’dan 16 cm daha kısa, diğer taraftan 10 cm daha yüksek. Bu fark yolculara daha yüksek bir oturma pozisyonu, daha ferah bir görüş ve daha yüksek baş mesafesi sağlıyor. Opsiyonel olarak sunulan panoramik cam tavan da ferahlık hissine katkı sağlıyor. Crossland X iç mekanın da ferah bir yaşam alanı sunarken kompakt boyutları ile şehir yaşamına tam uyum sağlayacak gibi duruyor. Opel Crossland X testi

Opel Crossland X’de Head-up display, Apple CarPlay ve Android Auto destekli 8 inç dokunmatik ekrandan kontrol edilebilen multimedya sistemi, 180 dereceye kadar görüş sağlayan arka kamera, anahtarsız giriş ve çalıştırma, ısıtmalı direksiyon simidi, otomatik park özelliği birçok donanıma sahip. Ancak Head-up displayden, motor çalıştırma düğmesine kadar pek çok noktada direkt Peugeot ürünlerinin kullanılması Opel fanatikleri tarafından hoş karşılanmayacaktır.

Aracın iç mekan genişliği boyutlarına göre oldukça iyi. Ayarlanabilir arka koltuğun konumuna göre 520 litreye kadar ulaşan bagaj hacmi arka koltukların katlanması ile maksimum 1255 litreye kadar çıkabiliyor.

Motorlar tam ihtiyaçlara göre

Opel, Crossland X’de üç tane motor seçeneği sunuyor kullanıcılarına. Bunlar 1.2 litrelik benzinli 81 HP’lik giriş ünitesi, 1.2 litrelik benzinli turbo 110 HP gücündeki motor ve 1.6 litrelik dizel güç ünitesi. Versiyona göre motor ve şanzımanlar değişkenlik gösteriyor. Opel Crossland X testi

Benim konuğum ise 1.2 litrelik 110HP güç üretirken, 205 Nm torkuyla dikkat çekiyor. 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla birlikteliğin sonucunda 187 km/s maksimum hıza ulaşan araç, 0-100 km/s hızlanmasını da 11.8 saniyede tamamlıyor.

Yeterince direkt ve geri bildirim konusunda başarılı olan direksiyon sistemi otomobili yönlendirmeyi ve viraj almayı keyifli hale getiriyor. Bununla birlikte konfor konusunda yoldaki pürüzleri çok başarılı bir şekilde törpülüyor. Aracın yürüyen aksamında hafif sertlikteki süspansiyonlara yer verilmiş. Süspansiyonların çalışma hızı önceki Opel modellerinden bir hayli iyiyken gürültü konusunda da daha başarılı. Buna karşılık virajlarda karoserin yana yatması biraz fazla. Opel Crossland X testi

Crossland X’de güvenlik had safhada. Geliştirilmiş park desteği sistemi, yaya tespit özelliği, ön çarpışma uyarı sistemi, otonom acil fren sistemi, üç seviyeli sürücü yorgunluk sistemi, şerit takip sistemi, hız tabelası takip sistemi, yan kör nokta uyarı sistemleri sadece birkaçı.

Opel Crossland X
Opel Crossland X

Opel Crossland X testi Sonuç

Crossland X ülkemizde yeni bir döneme giren Opel için Insignia ile birlikte büyük umutların yüklendiği bir model. Aracın güçlü ve istekleri karşılayan motoru albenisini artırırken altyapıdan iç mekana kadar Peugeot raflarında alınan ürünlerin fazla olması nedeniyle Opel fanatikleri tarafından veto yiyebilir.

Teknik Veriler Opel Crossland X

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 1199 cc
Maksimum güç 110 HP-5500 d/d
Maksimum tork 205 Nm-1500 d/d
Son hız 187 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.8 sn
Şanzıman 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/50 R17
Depo kapasitesi 45 lt
Bagaj hacmi 410 lt
Ağırlık 1214 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.8/5.4/6.5 lt/100 km
Uzunluk 4212 mm
Genişlik 1765 mm
Yükseklik 1605 mm
Aks mesafesi 2604 mm
Fiyat 88.900 TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.9
0-400 m (sn) 20.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.3
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.6
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 6.9
Menzil (km) 652

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi

PAYLAŞ