Opel Corsa 1.4 Color Edition

opel-corsa

Yeni Corsa kafa karıştırıyor

Opel Corsa yenilenmesiyle üst sınıf aksesuarlarını sunmaya başladı. Buna karşılık aracın bazı donanım eksikleri onu rakiplerinden bir hayli geriye itiyor. Eski nesillerinden beri hep sınıfının iddialı modellerinden olan Corsa, yeni neslinde zengin motor alternatifi ile de rekabet şansını artıracak.

mertduranimzason

Günümüzün küçük otomobilleri 15 yıl öncesinin kompakt sınıfları ile yarışıyor. Öyle ki artık 4 metrelik boya ulaşan küçüklerin uzunluğu eski kompakt sınıf modellerin boyu ile aynı. Hal böyle olunca da boyutlardaki büyüme daha fazla yaşam alanı ve daha fazla konforu da beraberinde getirdi.

Günümüzdeki yüksek fiyatları da dikkate alınca eski nesil bir kompakt sınıf otomobil sahibi aracını yenilerken artık küçük sınıfa göz kırpar hale geldi ve bu sayede de küçük sınıfların pazar payı her geçen gün artıyor.

opel-corsa-2

Ülkemizde model bakımından en zengin segmentlerden olan küçük sınıfta yerli üreticiler ve Alman markalar pazarın çokluğuna sahipken onları Fransız üreticiler takip ediyor.

Alman üreticiler içinde VW ve Opel arasında önemli bir rekabet söz konusu iken, Polo’nun yüksek kalan fiyatları nedeniyle Opel rakibinden daha avantajlı bir tablo çiziyor.

Tasarımda Amerikan köklere göndermeler var

Kısa bir süre önce yenilenen Corsa, Opel’in ülkemizde en çok güvendiği modellerin başında yer alıyor. Astra ile firmanın satış adetlerinde yüzünü güldüren model yenilenmesiyle bu bayrağı daha da kuşku yok ki ileriye götürecek.

Yeni Corsa’nın tasarımında ilk göze çarpan detay aracın büyük ızgarasına ev sahipliği yapan ve eski Amerikan otomobillerini hatırlatan çizgileri. Büyük farlarla uyumlu olan ön kısım araca gülen yüz ifadesi verirken onun daha büyük bir otomobil olduğu izlenimi de sunuyor.

Profilden ana hatların sabit kaldığı Corsa’da arka kısımdaki değişiklikler de minimum seviyede tutulmuş. Keşke ön kısımdaki iddialı çizgiler arkada da devam etseymiş.

Günümüzde satın almada büyük öneme sahip olan tasarım konusunda Corsa iyi bir sonuç çıkartmış ve sadece test aracındaki gibi iki renkli gövdesi ile bile pek çok tüketicinin satın almak isteyeceği bir otomobil halini almış.

opel-corsa-3

İç mekandaki kalite artmış

Sadeliği ile bilinen Corsa iç mekanında yenilenme ile önemli değişikliklere gidilmiş. Bunların başında da her ne kadar opsiyonel olsa da ısıtmalı direksiyon ve ön koltuklar ilk dikkat çeken detaylar olurken renkli ve dokunmatik ekran da iç mekandaki kalite algısını artıran bir başka özellik olarak fark yaratıyor.

Gövde renginin iç mekana adapte edildiği eklentiler ile de ferahlığın artırıldığı iç mekanda ele oturan ve sportif görünen direksiyon aracı kullanma isteğini artırıyor.

Pek çok noktada son derece başarılı olan iç mekanda buna karşılık bazı detaylar ise tam anlamıyla hayal kırıklığı yaşatıyor. Örneğin Corsa’nın arka camlarının manuel olarak açılması son derece anlamsız bir tasarruf tedbiri olurken klimanın manuel kalması da ısıtmalı direksiyon ve ön koltuklara sahip, dokunmatik ekranlı bir araca yakışmamış.

Zengin motor seçenekleri her zaman sınıfının iddialısı olan Corsa’da ben 1.4 litrleik benzinli motor ve otomatik şanzıman ikilisini kullanma fırsatı yakaladım. Herşeyden şunu belirtmekte fayda var ki o da bu birliktelik kesinlikle bir şehir içi aracı için. Yani Corsa’nn bu hali ile performans ve sportiflikten bahsetmek mümkün değil. 0-100 km/s hızlanmasını fabrika verisi 14 saniyede tamamlayan bir araçtan performans beklemek anlamsız olur. Bununla birlikte aracın tork değeri ve tork eğrisinin de şehir içi kullanımlar için uygun olduğunu belirtmekte fayda var.

opel-corsa-5

Performans yetersiz olsa da sürüş kabiliyeti dinamik

Ele iyi oturan, sportif ve kullanım keyfi veren bir direksiyona sahip olan Corsa, yol tutuş konusunda ise güç eksikliğini unutturuyor. Dinamik şasisinin yardımıyla virajlarda izinden sapmayan otomobil hafif sert ay arlı süspansiyonu ile darbe emiş konusunda da başarılı. Daha önceki nesillerde duyulan gürültüler bu versiyonda minimuma indirilmiş.

Her ne kadar performans konusunda eksikleri olsa da Corsa şehir otomobili olmanın getirdiği avantajla ekonomik olmayı başarıyor. Genellikle trafik içinde kullandığım Corsa ile elde ettiğim 6.9 litrelik tüketim değeri oldukça iyi bir rakamken 45 litrelik depo ile de menzil yeterli.

Fiyat ucuz değil

Başlangıç fiyatı oldukça iddialı olan Corsa test aracındaki motor-donanım ile satın alındığında 60 bin TL seviyesine yükseliyor.

Sadece boyutlarıyla değil fiyatıyla da kompakt sınıfla yarışan bu fiyat etiketi ne yazık ki hiç de düşük olmamakla birlikte aracın donanımında birkaç eksiklik dışında önemli bir zayıflık görülmüyor.

Fiyat nedeniyle yerli modellerin gerisinde kalan Corsa’da kısa süre içinde motor gamı önemli yeniliklere kavuşacak ve bu sayede de rekabet edebilmesi bir hayli kolaylaşacak. Ancak o zamana kadar Corsa sahibi olmak için yüksek fiyata katlanmak gerekiyor.

Beğendik

Gürültü, tüketim

Beğenmedik

Performans, güvenlik, donanım

Teknik veriler Opel Corsa 1.4 Color Edition

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1398 cc

Maksimum güç 90 HP-6000 d/d

Maksimum tork 130 Nm-4000 d/d

Son hız 170 km/s

0-100 km/s hızlanma 13.9 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 195/55 R16

Depo kapasitesi 45 lt

Bagaj hacmi 285-1120 lt

Ağırlık 1139 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.9/6.0/7.8 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.9 lt/100 km

Uzunluk 4021 mm

Genişlik 1746 mm

Yükseklik 1481 mm

Aks mesafesi 2510 mm

Fiyat 58.941 TL

Tasarım 7/10

Corsa yenilenmesiyle daha sert bir ifadeye kavuştu. Biraz Amerikanvari olan bu tasarım ona değer de katıyor. Aracın büyük ızgarası ve onunla uyumlu farları dikkat çekerken arka kısımdaki sadelik tasarımın bütünüyle çok uyumlu değil. Ancak genel olarak çizgilerde bir uyumsuzluk, aceleye gelmiş gibi duran detaylar göze çarpmıyor.

İç mekan 6/10

Corsa’nın hem en güçlü hem de en güçsüz olduğu noktalar hep iç mekanda yer alıyor. Örneğin sınıfında rastlamanın mümkün olmadığı ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon gibi yenilikler onun için çok iyi puanlar getirirken hala arka camların elektrikli olmaması veya klimanın manuel ayarlanması gibi donanım eksikleri bu araca yakışmıyor.

Motor / Performans 5/10

6 ileri otomatik şanzımana saihp olan 1.4 litrelik motorun performansla uzaktan yakından ilgisinin olmadığını 14 saniyeye ulaşan 0-100 km/s hızlanma süresi kanıtlıyor. Corsa otomatik şanzımanla daha çok şehir içinde kullanılabilecek bir otomobil. Araç yüklü durumlarda iken nefessiz kalması nedeniyle de, onunla macera aramadan şehir içinde sakin kullanımları tercih etmek gerekiyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Her ne kadar motorun nefesi çabuk kesilse de aracın sürüş dinamikleri kötü değil. Süspansiyonda hafif sert ayarların tercih edilmesi ve direksiyonun hızlı tepki vermesi onun kullanımını keyifli hale getirirken iç mekandaki gürültü seviyesinin artmaması da kullanım konforunu önemli ölçüde artırıyor.

Fiyat / Donanım 6/10

Opel Corsa 45.500 TL’den başlayan fiyatlarla 1.4 lt benzinli motor ve otomatik şanzımanı tüketicilere sunuyor. Ancak test aracındaki donanımları da ekleyince aracın fiyatı bir anda 60 bin TL seviyesine yükseliyor ki bu rakam için düşük demek çok zor. Buna karşılık manuel klima ve arka camları hesaba katmazsak aracın donanımı rakiplerinden daha başarılı.

Sonuç

Küçük sınıfta önemli bir yere sahip olan Opel Corsa yenilenmesiyle yine zirveye göz dikmiş durumda. Ancak artık işler bir hayli zor. Gerek Fransızlar, gerek başka Alman modeller ve gerekse de ülkemizde üretilen yerli modellerle yaşanan zorlu rekabette Corsa ısıtmalı direksiyon ve ön koltuklar gibi zeki ve kendinizi üst sınıf otomobildeymiş gibi hissettiren aksesuarları ile fark yaratırken manuel arka camları, kampana arka fren diskleri gibi olmaması gereken tasarruf tedbirleriyle bir anda kafaları karıştırıyor. Umarız bu eksiklikler ilk makyaj operasyonunda giderilir. Genel olarak oldukça iyi bir otomobil olan Corsa, benzinli motor ve otomatik şanzımana rağmen düşük kalan yakıt tüketimiyle ekonomik olmayı başarıyor.

opel-corsa-detay

Comments are closed.