ODD 2019 hedef tahmini 500 bin olarak yaptı otostil dergisi

ODD 2019 satış öngörüsünü 500 bin olarak açıkladı

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, 2019’un sektörün dengeleneceği bir geçiş yılı olacağını belirttti ve ODD 2019 hedef tahmini 500 bin dedi.

PAYLAŞ

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, 2019’un otomotiv sektörünün dengeleneceği bir geçiş yılı olacağını belirterek, “Hafif ticari araçla birlikte otomotiv pazarı 450-500 bin seviyeye geldiğinde bu zaten bir dengelenme demek” açıklaması yaptı. ODD 2019 hedef tahmini 500 bin oldu.

ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, Bugün otomotiv pazarı bu yıl ciddi bir daralma yaşıyor. Geride bıraktığımız 9 aya baktığımızda, 480 bin adetlik satışla, bir önceki yılın aynı döneminde gerçekleşen 647 bin adetlik satışa oranla yüzde 26’lık daralma görülüyor. Öyle sanıyoruz ki yıl sonunda 600 bin adetler seviyesinde bir pazar gerçekleşecek” diye konuştu.

FUAR TEKNOLOJİYLE BİRLEŞECEK

Autoshow Fuarı hakkında da bilgi veren Bilaloğlu, “Artık fuarların otomotiv dünyasındaki önemi tartışılmakta. Daralan kar marjıyla birlikte fuarlarda çok maliyetli bir pazarlama söz konusu. O yüzden dünya çapında farklı farklı fuarlar ve stratejiler birleşmeye başladı. Biz de dernek olarak işin bu boyutu ile çalışmaya başladık. Teknoloji firmalarının çoğu yabancı sermayeli. Bunları da işin içine alacak şekilde bir faaliyet ve planlama içerisindeyiz. Bu firmalarla konuşuyoruz. Onları getirebilmek için çok daha geniş bir hazırlık yapmamız gerek. Bunlar neticelenirse, Autoshow’u daha teknoloji fuarı niteliğinde yapmak istiyoruz” dedi.

YENİ VERİ TABANI

Derneğin kurumsal kimliğinde yenilenme sürecini başlattıklarını vurgulayan ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, “Böylesi dinamik ve sürekli gelişen bir sektörde, bilgiyi güncel ve değerlendirilebilir kılmak adına ODD Veri Tabanı’nı da yeniledik Magma Data ismini verdiğimiz yeni veri tabanımızı hayata geçirdik. Magma Data artık çok daha kapsamlı bir veriye kaynak oluşturacak” dedi.

 

Ali Bilaloğlu ve ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, derneğin yeni çalışmaları ve geleceğe yönelik projeleri hakkında bilgi vermek amacıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda, ODD’nin yeni logosu da tanıtıldı. Bilaloğlu, ODD’nin 1987’de 5 üye ile faaliyete geçtiğini anımsatarak, “O dönem, pazar sadece üretim demekti ve yaklaşık 140 bin adet seviyelerindeydi. 30 yıl sonra bugüne geldiğimizde ODD olarak 47 uluslararası otomotiv markasını temsil eden 30 üye firmaya ulaştık.

Toplam pazar 9 aylık dönemde 480 bine ulaşırken, üretim 1 milyon 167 bin ve 9 aylık ihracat rakamları 972 bin oldu.” diye konuştu.