Nissan Qashqai liderliği bırakmak istemiyor

Crossover/SUV segmentinin yaratıcısı Nissan Qashqai makyajlandı. İlk anda sadece tasarımda değişiklikler yapılmış gibi görünse de aslında aracın el değmemiş noktası kalmamış. Nissan Qashqai testi

PAYLAŞ

Crossover/SUV segmentinin yaratıcısı Nissan Qashqai makyajlandı. İlk anda sadece tasarımda değişiklikler yapılmış gibi görünse de aslında aracın el değmemiş noktası kalmamış. Nissan Qashqai testi

Konu Crossover/SUV olduğunda aklımıza ilk Nissan Qashqai gelir. 2007 yılında bu sınıfın yaratıcısı olarak hayatımıza giren model, Avrupa pazarının istekleri ve beklentileri doğrultusunda şekillendiğinden sadece SUV segmentinde değil genel araç satışlarında da baş sıralara oynuyor.

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök lansman sırasında yaptığı açıklamada “Qashqai yalnızca sahip olduğu teknolojilerle değil iç ve dış tasarımıyla da 10 yıldır sınıfının öncüsü konumunda. Türkiye ve Avrupa’da yıllarca en çok satan SUV modeli olması, ona bir lider duruşu kazandırdı. Şimdi yapılan premium yenilikler ve değişiklikler ile kuralları baştan yazacak. Yeni Qashqai, Nissan’ın Intelligent Mobility vizyonunun güçlü bir yansıması olan akıllı güvenlik özelliklerini, tasarımı ve konforu birleştirerek yeni dönemde şehrin hakimi iddiasını sürdürecek, lider duruşuyla artık çok daha güçlü” dedi.

Lider geri döndü

Yenilenen Nissan Qashqai’de ilk dikkati çeken nokta farlar oluyor. Far yapısı elden geçirilip gündüz LED’leri genişletilmiş. Ön tampon yapısı tamamen değişimden nasibini almış ve logo büyütülmüş. Ön tamponla bütünleşen yeni V formlu ön ızgara bumerang formlu LED gündüz farlarıyla birbirini tamamlamış.

Aracın genelinde X-Trail izleri görülüyor. Bu bilerek yapılmış bir uygulama. Nissan artık modellerinde ortak bir yüz kullanmak istiyor ve bu aracı da makyajlarken bu doğrultuda bir tasarım hazırlamış.

Aracın yeni kimliğinin belirgin özellikleri arasında yer alan daha dinamik ve sportif bir görüntü sunarken Qashqa’nin premium karakterini de güçlendirmiş durumda. Arkaya geçtiğimizde stop grubundaki LED yapının değişimi hemen dikkat çekiyor. Ayrıca burada da tampon yapısı değiştirilmiş. Yenilenen arka tamponun çizgileri stoplarla daha modern bir yapıya kavuşmuş. Nissan Qashqai testi

Konfor ve ferahlık bir arada

Nissan Qashqai’nin iç mekanına baktığımız da ise, yaşam alanında büyük bir değişim yapılmamış. İlk anda değişen direksiyon simidi ve koltukların yapısı fark ediliyor. Üst versiyonlarda artık gerçek deri döşeme kullanılırken döşeme stili de değiştirilmiş. Aracın iç mekanındaki plastik kalitesi de değişimden nasibini almış.

Yenilenen iç mekanda dikkat çeken bir başka değişim ise vitesin değişimde yaşanmış. Daha önce oldukça büyük ve pek ergonomik olmayan vites topuzu yerine X-Trail modelinde de kullanılan ele çok daha iyi oturan bir kol kullanılmaya başlamış. Japon otomobillerinin en büyük tasarruf tedbirlerinden olan ve sıklıkla eleştirilen 4 otomatik cam ise sonunda Qashqai’de de sunulmaya başlanmış. İç mekandaki multimedya ekranı ise sabit kalmış.

Nissan Qashqai, 4394 mm uzunluğa, 1806 mm genişliğe, 1590 mm yüksekliğe ve 2646 mm aks mesafesine sahip. Qashqai’nin yaşam alanına baktığımız da ise, yeni koltuklarını da katkısıyla yerini aldığı model göre daha ferah.

Bu motorlar kendisini ispatladı

Yeni Nissan Qashqai’de benzinli ve dizel motor seçenekleri, 6 ileri manuel veya X-Tronic şanzıman alternatifleri ve 2 veya 4 tekerden çekiş sistemleri versiyona göre alınabiliyor. Aracın genel motor ailesinde değişiklik yapılmazken zaten kendisini ispatlayan güç ünitelerinin kullanılması nedeniyle kimseden de böyle bir talep gelmemiştir sanırım. Ben lansman esnasında 1.6 litrelik dizel otomatik versiyonu kullanma fırsatı buldum. Bu motora manuel kullanımlar için sabitlenmiş 7 ileri orana sahip X-Tronic şanzıman eşlik ederken, motor toplamda 130 HP güç ve 320 Nm tork üretiyor. Nissan Qashqai testi

Yeni Nissan Qashqai eski modellerine göre daha iyi bir yol tutuşuna sahip. Orta sert süspansiyonlar işini fazlasıyla iyi yapıyor. Eski neslinde şehir içi yollardaki yol bozukluklarını araç artık daha iyi törpülüyor. Özellikle büyük jantlı modellerde bile arka koltuktaki vuruntular önemli ölçüde azalmış.

Yerden yüksek yapısına rağmen yan rüzgarlardan çok az etkilenen Qashqai’nin direksiyon sistemi eski nesle kıyasla daha iyi ayarlanmış. Özellikle yüksek süratlerde artık direksiyondaki tepkiler çok daha hızlı.

Makyajlı versiyonu satışa sunulan model şu anda 92 bin TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Üst versiyonlarda ise donanıma ve motora bağlı olarak fiyat etiketi 169.900 TL’ye kadar uzanıyor.

Sonuç

Sınıfının yaratıcısı olan Nissan Qashqai 10 yıldır en çok tercih edilen modellerden. Buna karşılık Qashqai hep daha da kendini geliştirerek liderlikten olmamak için çalışmalarına devam ediyor. Makyajlı versiyonunda ise ilk anda çok değişiklik yapılmamış gibi algılansa da aracın elden geçirilmeyen noktasının olmadığı fark ediliyor.

Yeni Nissan Qashqai
Yeni Nissan Qashqai

Teknik veriler Nissan Qashqai

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 130 HP-4000 d/d
Maksimum tork 320 Nm-17500 d/d
Son hız 183 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.1 sn
Tüketim (fab. ver.) 5.3/4.7/4.4lt/100 km
Fiyat 120.900 TL

 

PAYLAŞ