Nissan Micra 1.2 DIG-S Desire

micra

Şehrin sevimli kalp hırsızı

Küçük sınıfta artık yaşlanmaya başlayan Nissan Micra, ateşli motoru ve zengin donanımıyla hala kalp çalmayı başarıyor. onunla geçirilen bir kaç günün ardından ayrılmak çok zor.

mertduranimzason

Küçük sınıftaki çetin yarış her geçen gün daha da sertleşiyor ve bu araçlar artık gerek özellikleri gerekse de fiyat etiketleri ile kompakt sınıf modelleriyle yarışıyor.

Birbiri ardına yenilenen modellerle dolu olan küçük sınıfta Nissan Micra her ne kadar pek çok alanda yeniliklerle donatılsa da hala çoğu rakibinden daha eski bir teknolojiyi kullanıyor. Bu da ona kağıt üzerinde dezavantaj sağlasa da onunla geçirilen birkaç günün ardından Micra’yı beğenmemek gerçekten çok zor oluyor.

nissan_micra

Küçük sınıfta rekabet çok zorlu

Küçük sınıf denilince akla gelen modellerin başında Clio, Fiesta, Polo yer alıyor. Bu modellerin de hepsi ya çok kısa bir süre önce yenilendi ya da makyajlandı. Micra ise bu rakiplerine kıyasla biraz daha yaşlı olmasına rağmen önden arkaya bütünlük içindeki tasarımıyla hala çok sevimli olmayı başarıyor. Sadece 3825 mm uzunluğundaki Micra, küçük boyutlarına rağmen büyük farları ve camlarıyla güçlü olmayı da başarabilirken genel tasarıma bakıldığında feminen bir otomobil olduğunu adeta haykırıyor. Bu nedenle de yollarda daha fazla Micra görmemiz zorlaşıyor.

Küçük boyutlarına rağmen yaşam alanı konusunda oldukça bonkör olan Micra kısa tampon-tekerlek mesafesi sayesinde 2450 mm’lik dingil mesafesini verimli kullanıyor.

4 yolcunun konforlu biçimde seyahat edebildiği araçta sunulan bagaj kapasitesi de sınıf ortalamalarını yakalıyor.

nissan_micra

Genel olarak bakıldığında sert plastiğin hakim olduğu Micra’da ne yazık ki rakipleri ondan daha iyi sonuçlara imza atıyor. Ayrıca yer yer görülen vasat işçilik de bu araca yakışmıyor.

Ancak iç mekandaki en büyük eleştiriyi benim gözümde manuel açılan arka camlar alıyor. Test aracının en üst donanım olduğu düşünülüp 50 bin TL’lik fiyat etiketi dikkate alındığında sadece ön camların elektrikli açılıp kapanması kabul edilemez. Üstelik Micra’nın aynaları elektrikli olarak ayarlanıp, açılıp kapanma fonksiyonuna da sahipken.

Küçük motorun ateşi zor sönüyor

1.2 litrelik benzinli motor ve CVT otomatik şanzımanla konuğumuz olan Micra’nın bu kombinasyonu sanıyoruz ürününün en ideal seçeneği. Manuel vites kullanmayı sevenlerin bile hoşuna gidecek olan CVT şanzıman başarılı çalışması ile beğenimi kazandı. Daha önceki Nissan şanzımanları dikkate alındığında bu şanzımanın tepki süresinin kısalığı da alkışı hak ediyor. Elbette rakiplerinin çift kavramalı şanzımanları karşısında CVT’nin işi zor ancak şu da bir gerçek ki başta CVT’ler ve özellikle Nissan’ın CVT şanzımanları çift kavramalı şanzımanlara kıyasla çok daha uzun ömürlü ve sorunsuz.

nissan_micra

98 HP güç üreten motorun alt devirden itibaren bu gücü kullanıcısına sunmasıyla performans olarak çok başarılı olmasa da subjektif his olarak yerinde duramayan bir görünüm sergileyen Micra, şehir içi için fazlasıyla yeterli bir otomobil. Yüklü durumlarda bile gereken gücü kullanıcısına sunabilen aracın hızlanma isteği de yüksek süratlere kadar pek kesilmiyor.

Tüm bu keyifli kullanımlara rağmen yakıt tüketimi konusunda da eli sıkı olan Micra 6-6.5 lt/100 km dolayındaki tüketimiyle beğeni topluyor. Klimanın hep açık olduğu ve şehir içi ağırlıklı bu sonuçta CVT şanzımanın payını da unutmamak gerek.

Elbette çok fazla performansın beklenmesinin haksızlık olacağı Micra’da direksiyon sistemi ve süspansiyonlar konforlu ve sakin şehir içi kullanımlar düşünülerek hazırlanmış. Karoserin çok fazla yana yatmamasıyla beğenimi kazanan Micra birbiri ardına girilen virajlarda ise ne yazık ki stabil olmayı başaramıyor. Lastiklerin de 175/60 R15 gibi oldukça minimal ölçüde tercih edilmesinden ötürü bu araçta macera aramaya hiç gerek yok.

Başlangıç fiyatı iddialı ama donanım yetersiz

Ülkemizde sadece 1.2 litrelik benzinli motorla satın alınabilen Micra’da manuel ve CVT otomatik şanzıman arasından da seçim yapmak mümkün.  38.990 TL’den başlayan aracın fiyatı test aracındaki üst donanımda 50.490 TL’ye yükseliyor. Başlangıç fiyatı iddialı olan aracın günümüz konfor beklentileri düşünüldüğünde tercih edilmesi beklenen üst versiyonu ise fiyat etiketine karşılık yetersiz donanım sunuyor. Manuel arka camlar, açılmayan cam tavan, Xenon far eksikliği gibi detayların rakipleri karşısında elini güçsüzleştiriyor.

Genel olarak bakıldığında küçük eksiklikleri bulunan Micra, kullanmaya başladıktan sonra çok daha fazla sevilen bir otomobil. Onunla geçirilen birkaç günün ardından Micra’dan ayrılmak gerçekten oldukça zor iken, kendisini her türlü sevdirmeyi başaran bu ufaklık kesinlikle günümüzün en iyi şehir içi modellerinden biri.

nissan_micra

Beğendik

Tüketim, motor, motor-şanzıman uyumu

Beğenmedik

Plastik kalitesi, manuel arka camlar

 

Teknik veriler Nissan Micra 1.2 DIG-S Desire

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 1198 cc

Maksimum güç 98 HP-5600 d/d

Maksimum tork 147 Nm-4400 d/d

Son hız 175 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.8 sn

Şanzıman CVT

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 175/60 R15

Depo kapasitesi 41 lt

Bagaj hacmi 265-1132 lt

Ağırlık 1005 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.4/5.0/6.1 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.3 lt/100 km

Uzunluk 3825 mm

Genişlik 1665 mm

Yükseklik 1510 mm

Aks mesafesi 2450 mm

Fiyat 50.490 TL

 

Tasarım 7/10

Nissan Micra hiç şüphe yok ki sevimli bir otomobil. Ancak artık yaşlanma emareleri gösteren modelin bir an önce kapsamlı değişikliklere gitmesi gerekiyor. Zira modelin neredeyse tüm rakipleri ya yenilendi ya da makyajlandı ve yeni bir yüze kavuştu.

İç mekan 6/10

Son derece küçük bir otomobil olmasına rağmen oldukça geniş bir yaşam alanı sunan Micra, 4 kişi için yeterli, 5 kişi içinse dar bir yaşam alanı sunuyor. Aracın arkasındaki 265 litrelik bagaj kapasitesi sınıf ortalamalarını yakalarken iç mekana hakim olan sert plastik malzeme ucuz bir etki bırakıyor. Ayrıca arka camların manuel açılması da kötü bir tasarruf politikasının sonucu.

Motor / Performans 9/10

1.2 litreli benzinli motorun 98 HP’lik gücü bu araç için bir hayli yüksek. 1.6 litre motorlu araçlara kafa tutabilen Micra’nın düşük devirlerden itibaren güç eksikliği yaşatmaması da alkışı hak ediyor. Üstelik motorun şanzımanla uyumu da kendisine hayran bıraktırıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Şehir içi kullanımlar düşünülerek hazırlanan Micra, bu nedenle sportif kullanımların çok uygun olmadığını ilk andan itibaren sürücüsüne hissettiriyor. Her ne kadar motorundan gelen yüksek gücü ile devir çevirmeye istekli olsa da yüksek süratlere çıkıldığında direksiyon yetersiz kalmaya başlıyor. Ayrıca aracın 15 inçlik 175 mm’lik lastikleri de yola çok iyi tutunamıyor. Ancak şehir içinde Micra’nın bileğini bükmek neredeyse tüm disiplinler bir hayli güç. Sessiz ve ekonomik olmayı başaran otomobil bir üst sınıftaki modellerle konfor bakımından eşit seviyede görünüyor.

Fiyat / Donanım 7/10

Günümüzde küçük sınıf otomobillerin ortalama başlangıç fiyatlarını 40 bin TL olduğu düşünülürse Micra’nın otomatik şanzıman ve ateşli motoruyla 50 bin TL’ye ulaşan fiyatı için ortalamaları yakalıyor demek mümkün. Bu fiyat karşılığında eksikleri olsa da zengin sayılabilecek bir donanıma sahip olan aracın sadece arka camlarının manuel olması sinir bozuyor.

Sonuç

Artık yaşlanmaya başladığını hissettirse de Micra hala küçük sınıf için önemli bir model. Rakiplerinin pek çoğu tamamen yenilenmesine rağmen hala onlarla çoğu disiplinde sorunsuzca mücadele edebilen model, ateşli motoru ve onunla uyum içindeki otomatik şanzımanıyla büyük beğeni topluyor. Şehir içinde neredeyse kusursuz bir otomobil olan Micra, yüksek süratlerde eksikliklerini gizleyemiyor. Sınıf ortalamaları içindeki fiyat etiketiyle de beğeni toplayan araç bugüne kadar kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmesinin şans eseri olmadığını kanıtlıyor.

nissan_micra

Comments are closed.