Mitsubishi Space Star 1.2

space_star

Minimalistler için biçilmiş kaftan

Mitsubishi’nin küçük otomobili Space Star sahip olduklarıyla çok fazla detaya ihtiyaç duymayanların kalbini kazanmakta bir sıkıntı çekmeyecektir. Ancak keşke araçta en azından daha fazla donanım ve/veya motor alternatifi sunulsaydı…

mertduranimzason

Mitsubishi her zaman sağlam araçlarıyla ön plana çıkan bir marka olmuştur. Dünden bugüne pek çok Mitsubishi markalı araç yollarda yüksek km’lerine rağmen sorunsuz ilerliyor. Genellikle Avrupalı üreticilerin ulaşmak için kapsamlı motor onarımlarının gerektiği 300-350 bin km’ler, Mitsubishi için dert olmadı. Zaten yıllarca Dakar’da elde ettiği sonuçlar da firmanın ne kadar güvenilir bir marka olduğunun en iyi kanıtı.

space_star

Şimdi bu güveni küçük sınıfa taşımak için çalışmalara başlayan Mitsubishi sonunda karşımıza Space Star’ı çıkardı.

Tasarımıyla çok fazla dikkat çekmeyen Space Star canlı rengiyle puan topluyor. Herkese uygun olmasa da araçla sunulan renk skalası başarılı. Ön kısımda pürüzsüz, abartıdan uzak çizgilerle hazırlanmış yüze karşılık daha derli toplu arka kısma sahip olan Space Star, profilden önden arkaya uzanan gövde hattıyla dikkat çekiyor.

İç mekanda ucuz plastik dışında sorun yok

Genel olarak Japon otomobillerinin ortak sorunu olan ucuz plastik malzemeyle hazırlanmış orta konsol ne yazık ki Space Star’da da görev yapıyor. Aracın ergonomi olarak bir sorunu bulunmayan kokpitinde hemen dikkat çeken direksiyon simidi ise beğeni toplamaktan çok uzak.

space_star

Her ne kadar küçük bir otomobil gibi görünse de son derece geniş ve ferah bir kabine sahip olan Space Star gerek ön gerekse arkadaki yaşam alanı ile rakiplerini birçoğunu geçmeyi başarırken arkasındaki 235 litrelik yükleme alanıyla sınıf ortalamalarını yakalıyor.

Motor küçük ama çok ateşli

Ülkemizde sadece 1.2 litrelik benzinli motor ve ona eşlik eden CVT şanzımanla satın alınabilen araç 80 HP güç ve 106 Nm torka sahip. 3 silindirli güç ünitesinin devir çevirmeyi seven yapısı ve çıkardığı sesler modelin daha güçlü olduğu hissini verirken düşük tüketim değeri ile yüzlerin gülmesini sağlıyor. Aracı çok fazla zorlamazsanız elde ettiğiniz tüketim 6 lt/100 km dolayında iken sıkışık trafikte bu değer 7 litreyi buluyor. Otomatik şanzımana rağmen son derece ekonomik olmayı başaran Space Star 35 litrelik küçük deposuyla ise kısıtlı bir menzile sahip. Aracın gösterge panelinde yer alan ekonomik sürüş modu yardımcısı ile tüketimi bir hayli aşağı çekmek mümkünken sarsıntılı çalışan start/stop sistemi konforu azaltıyor.

space_star

Ele tam olarak oturmayan ve üzerinde herhangi bir kumanda bulunmadığı için oldukça sade görünen direksiyon simidi tarafından kontrol edilen Space Star’da önde McPherson, arkada ise burulma kirişli süspansiyon görev yapıyor. Konfor odaklı ayarlara sahip olan araç, hissiz direksiyon nedeniyle sportif olmaktan uzakken, yüklü durumlarda bile konforundan ödün vermemesiyle alkışı hak ediyor. Ancak zaman zaman arka kısımdan gelen süspansiyon vuruntuları yalıtım ile ilgili tasarrufun yapıldığını kanıtlıyor.

Tek motor ve donanım satışı olumsuz etkiliyor

Ülkemizde sadece 1.2 litrelik benzinli motor ve CVT şanzıman kombinasyonuyla satın alınan Space Star’da Invite donanım paketi dışında başka bir alternatif de sunulmuyor. Güvenlik donanımları olarak pek çok kullanıcıyı mutlu edecek olan Space Star konu konfor aksesuarları olunca ise ortalama bir araç halini alıyor. Bu nedenle de keşke en azından bir tane daha donanım seçeneği olsa diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

Tüm bu olumsuzlukların dışında aracın sadece benzinli ve otomatik şanzımanla sunuluyor olması da dizel motor ve/veya manuel şanzımanlı araç isteyen tüketicilerin Space Star’dan uzak durmasına neden oluyor.

Aslında son derece başarılı bir otomobil olan ve 44 bin TL gibi günümüz için uygun etikete sahip Space Star, bu nedenle yollarda çok fazla görülmüyor.

space_star

Beğendik

Dönüş çapı, tüketim, motor, fiyat

Beğenmedik

Malzeme kalitesi, direksiyon sistemi, donanım

 

Teknik veriler Mitsubishi Space Star 1.2 Invite

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 1193 cc

Maksimum güç 80 HP-6000 d/d

Maksimum tork 106 Nm-4000 d/d

Son hız 173 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.8 sn

Şanzıman CVT

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 175/55 R15

Depo kapasitesi 35 lt

Bagaj hacmi 235 lt

Ağırlık 865 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.0/4.4/4.9 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.2 lt/100 km

Uzunluk 3710 mm

Genişlik 1665 mm

Yükseklik 1490 mm

Aks mesafesi 2450 mm

Fiyat 44.691 TL

 

Tasarım 8/10

Space Star kesinlikle sevimli bir otomobil. Test aracındaki gibi iddialı renkler herkesin beğenisine hitap etmese de yolda dikkat çekmek onunla çok kolay. Ancak ön kısımdaki sade hatların yerine en azından kaputta daha belirgin katlı tasarım yapılsa daha iyi olurmuş.

İç mekan 6/10

Bir Japon otomobili klasiği olan ucuz ve sıradan görünen plastik malzeme ne yazık ki Space Star’da da karşımıza çıkıyor. Ergonomi sorunlarının bulunmadığı iç mekanda etsiz ve ele tam oturmayan direksiyon sisteminin tasarımını beğenmek mümkün değil. Küçük boyutlara rağmen yaşam ve yükleme alanı 4 kişi için yeterli. Sevimli tasarıma rağmen görüş açılarında sıkıntı yaşanmıyor.

Motor / Performans 8/10

3 silindirli küçük motor kesinlikle boyundan büyük işler başarıyor. Devit çevirmeyi seven yapısıyla beğeni toplayan güç ünitesinin şanzımanla uyumu yüksek sayılabilir. Ancak ne yazık ki şanzıman sonuçta bir CVT ve bu nedenle de dört dörtlük değil. Genel olarak pek çok CVT’den daha başarılı olan şanzıman zaman zaman yaşadığı kararsızlık nedeniyle keyfi azaltıyor. Sakin kullanımlarda ise tüketim önemli ölçüde düşüyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Son derece hissiz bir direksiyon sistemi donatılan Space Star ne yazık ki performanslı kullanımlara uygun bir otomobil değil. Aracın küçük tekerlekleri yola tutunmak için büyük çaba sarf etse de direksiyonun motorla uyumu nedeniyle bu araçta macera aramaya gerek yok. Öndeki McPherson, arkadaki burulma kirişli süspansiyon sistemi ise konfor odaklı ayarlanmış ve görevlerini bu şekilde sorunsuz yerine getiriyorlar. Zaman zaman arkadan gelen sesler can sıkıyor.

Fiyat / Donanım 7/10

Sadece Invite donanım paketi ve 1.2 litrelik benzinli motor/CVT şanzıman kombinasyonuyla ithal edilen Space Star bu nedenle önemli bir pazar payından oluyor. Aslında fiyatıyla son derece akıl çelici olmayı başaran aracın donanım eksiklerini tamamlayabilecek bir versiyonun sunulmaması satış adetlerinin düşüklüğünü açıklıyor.

Sonuç

Son derece keyifli, sevimli ve güvenilir bir otomobil olan Mitsubishi Space Star ne yazık ki ülkemizde hak ettiği yeri bulamıyor. Bunda hiç kuşku yok ki modelin sadece tek versiyonla ithal edilmesinin payı büyük. Oldukça ekonomik bir fiyat etiketi ile satın alınan modelde bazı donanım eksiklerinin opsiyonel olarak bile satın alınamaması ve manuel şanzıman, dizel motor gibi alternatiflerin bulunmaması bu aracı yollarda daha fazla sayıda görmemize engel oluyor.

space_star

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.