Mitsubishi i-MiEV

i-miev

Çevreci olmanın bedeli ağır

Günümüzde otomobil satın alırken artık stil sahibi araçlar ve kullanıcısına tarz katan modeller büyük rağbet görüyor. Mitsubishi i-MiEV bu iki başlığa bir de çevreci yapısını da ekleyince asla kaçırılmaması gereken bir model oluyor. Ancak ne yazık ki çevreci olmanın şartları çok ağır.

mertduranimzason

Ülkemizde birkaç yıl önce başta elektrikli otomobiller konusunda büyük bir atılım yapılmıştı. Bakanlıklar, belediyeler, büyük şirketler elektrikli ve bazı hibrid araçları filolarına katacağının müjdesini vermiş, ÖTV oranları düşürülmüş ve pek çok noktaya şarj istasyonu kurulması için anlaşmalar imzalanmıştı. Ancak aradan geçen sürede gördük ki bırakın bu konuda ilerlemeyi eskisinden daha kötü duruma geldik. Çünkü şarj istasyonları çok sınırlı miktarda aktif oldu; olanlarda üyelikle ve belirli araçlara uygun olarak hazırlandı, devletin vaad ettiği alımlar gerçekleşmedi ve ülkemizin ilk elektrikli modeli Fluence ZE’nin bile üretimi sonlandırıldı.

i-miev

Peki ne oldu da bu araçlara olan ilgi bir anda söndü ve internet sitelerinde ikinci el ilanlarının sayısı artmaya başlayan elektrikli araçlar için rüzgar tersine döndü?

Bu sorunun cevaplarının başında elektrikli modellerin menzil soruna çözüm bulunmaması geliyor. Ne yazık ki günümüzdeki pek çok elektrikli modelin menzili 120-160 km aralığında. İstanbul gibi bir metropolde bu menzil ile iki gün işle ev arasında gidip gelmek çok zor. Düşünün ki eviniz Beylikdüzü’nde, iş yeriniz Mecidiyeköy de! Trafik nedeniyle elektrikli araçların hareket halinde olunmadığı anlarda müzik sistemi, aydınlatma, havalandırma donanımları menzil katili gibi davranıyorlar ve gözünüzün sürekli kalan km ekranında olmasına neden oluyorlar. Ayrıca elektrikli araçların şebekeden direkt şarj edilebilmesi gibi basit bir uygulama ne yazık ki her zaman işe yaramıyor. Bazı modellerde şebekeden gelen akımın amper değeri farklı olduğu için her prizden aracı şarj etmek mümkün olmadığı için araya dönüştürücü adapte edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte her noktada kolay ulaşılabilir bir priz bulmak çok zor olduğu için 8 saat boyunca araca elektrik sağlayacak bir kaynak bulmak da önemli bir sorun.

Peki ama bu otomobillerin bu kadar sorunu olması onların tercih sebebi olmasının önünde bir engel mi?

i-miev

Bu sorunun cevabı “asla değil”. Konuğumuz olan i-MiEV bize gösterdi ki aslında işin zorlu kısımları çözülmeye başlansa da biraz daha sabırla elektrikli otomobilleri hayatımızın tamamen içine almak için şartlar son derece uygun.

i-MiEV şehir içi kullanımları göz önüne alınarak hazırlanmış küçük ve sevimli bir otomobil. Ülkemizde yaklaşık 3 yıl önce yapılan bir lansmanla merhaba diyen otomobil şu an için satılmıyor. Ancak karşılaştırma yapmak adına aracın Almanya fiyatını baz alırsak, i-MiEV modelinin satış fiyatı ile Outlander’ın fiyat etiketi birbirine çok yakın. Yani çevreci olmanın bedeli düşük değil. Bu araçların pil maliyetleri nedeniyle satış fiyatları yüksekken kimi üreticiler pilleri satmayıp, aylık kiralama ile kullanıcılara sunuyor ve ilk alımlarda talep edilen bedel düşüyor.

Dış tasarım dikkat çekerken aerodinamiyi de etkiliyor

Yaklaşık 1 hafta konuğumuz olan i-MiEV, dış tasarımıyla kendisine baktıran bir model olmayı başarıyor. İki renkli karoserinin etkisi burada kendisini gösterirken, köşelerden arındırılmış tasarım da göze hoş geliyor. Sürtünme katsayısının bu tarz araçlar için önemi büyük olduğu için elektrikli otomobillerin tasarımları genellikle birbirine yakın çizgilerden oluşuyor.

i-miev

3475 mm uzunluğa sahip olan i-MiEV son derece küçük bir otomobil olmasına karşılık iç mekanıyla öne çıkmayı başarıyor. 4 kişi için geniş bir yaşam alanı sunan otomobil ferahlık konusunda da sıkıntı yaşatmıyor. Bagaj kapasitesi de şehir içi için yeterli olan aracın iç mekanında kullanılan malzeme, kalitesi nedeniyle olumsuz bir durum ortaya çıkartsa da burada aracın Japonya kökenli olmasının önemi büyük. Günümüzde Japon otomobillerinin en zayıf noktası kullanılan malzeme kalitesi ve yol gürültüsünün iç mekana sızması. Ne yazık ki iki sorun da i-MiEV’da karşınıza çıkıyor.

Küçük motora rağmen güç eksikliği hissedilmiyor

Kompakt yapısı ile şehir içinde son derece kolay kullanımlı bir araç olan i-MiEV’da 49 kW üreten elektrikli motor görev yapıyor. Elektrikli motorun ilk hareket anından itibaren ürettiği torku kullanıma hazır halde tutması ile atak bir yapıya sahip olan i-MiEV, fabrika verisi 130 km/s’lik maksimum hıza sahip. Yaklaşık 8 saatte şarj olan i-MiEV, bunun karşılığında 160 km’ye ulaşan menzil sunuyor. Tam şarjlı durumda teslim aldığımıza aracın menzili 125 km gösteriyordu. Açıkçası bu da beni biraz korkutmuştu. Çünkü 160 km bile benim için yeterli bir menzil değilken 125 km nasıl yetecek diye oldukça merak etmiştim. Ancak kullanıma başlayınca gördüm ki elektrikli otomobiller ile menzil artırmak gerçekten çok kolay. Gösterge tablosunda yer alan ekrandan aracın o an için şarj mı edildiği ekonomik modda mı ilerlediği yoksa çok güç mü harcandığı takip ediliyor. Gaz pedalına dikkatli basılması, fren enerjisinin geri kazanımı, yokuş aşağı inişlerde dikkatli olmak gibi basit birkaç ipucu ile i-MiEV’ın menzili gerçekten de 160 km düzeyine çekilebiliyor. Ben ilk anlarda optimum kullanımı çözmek için hoyratça davrandığım halde test sürüşünün sonunda 140 km’yi geride bırakmayı başarmıştım. Üstelik bu kullanım sırasında müzik sistemini de kapatmadım.

i-miev

i-MiEV’ın en merak ettiğim özelliği bu araçların birkaç yıl sonra durumlarının nasıl olacağı idi. Öyle ya ilk satın alma da her şey güllük gülistanlık iken bu araçlarla yapılan km’lerin ardından iç mekanda tıkırtı, pillerin şarj durumu gibi konularda neler olacağını kimse bilmiyordu. Konuğumuz olan i-MiEV 22 bin km’yi geride bırakmış bir delikanlı. Yollarla buluşmasının üzerinden 3 yılı geçen araç ilk TÜVTÜRK muayenesine de gitmişti. Aracın genel hatlarına bakılınca da iç mekanında tıkırtı duyulmaması, vaad edilen menzile ulaşılması gösterdi ki 3 yılın ardından elektrikli bir otomobil alışılagelmiş diğer içten yanmalı otomobillerden yıpranma anlamında daha sağlam. Tabii ki bu büyük ihtimalle Mitsubishi’nin başarısı. Eğer ileriki günlerde farklı bir 2-3 yıllık elektrikli araç kullanırsak o zaman daha objektif bir değerlendirme yapabiliriz.

Elektrikli araçlar için biraz daha sabır

Şu bir gerçek ki elektrikli otomobillere karşı büyük bir ön yargı var. Bundan yaklaşık 10 yıl önce de aynı ön yargı dizel motorlar için vardı. 1990’ların sonunu hatırlayın; dizel motorlu bir araç sahibi olmak neredeyse ayıplanacaktı. Yakıt fiyatları ve dizel teknolojisinin durumu nedeniyle benzinli motor tartışmasız pazar lideri konumunda iken artan yakıt fiyatları ve dizel motor teknolojisinin geldiği nokta artık satılan araçların büyük çoğunluğunun motorin tüketmesini sağladı. Belki bir-iki yıl içinde değil ancak önümüzdeki 8-10 yıl sonra aynı durum büyük ihtimalle elektrikli araçlar için de geçerli olacak. Hibrid modellerin de bu geçiş süresinde farklı sınıflar içinde satılmaya başlaması ile bu değişim daha ayakları yere basar şekilde olacaktır.

i-miev

Beğendik

Kullanım kolaylığı, güvenlik, iç mekan genişliği, tasarım

Beğenmedik

Menzil, malzeme kalitesi

 

Teknik veriler Mitsubishi i-MiEV

Motor (tip/silindir sayısı) Şarj edilebilen elektrikli

Yerleşim Arkada

Supap/eksantrik sayısı -

Motor hacmi -

Maksimum güç 49 kW (67 HP) -2500-8000 d/d

Maksimum tork 196 Nm-0-2000 d/d

Son hız 130 km/s

0-100 km/s hızlanma 15.9 sn

Şanzıman Tek vites

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 145/65 R15- 175/55 R15

Menzil  160 km

Bagaj hacmi 256-1050 lt

Ağırlık 1085 kg

Menzil (fab. ver.) 160 km

Ulaşılan menzil ( test ort.) 140 km

Uzunluk 3475 mm

Genişlik 1475 mm

Yükseklik 1610 mm

Aks mesafesi 2550 mm

Fiyat -

 

Tasarım 9/10

Her nerede bu aracı sürerseniz sürün mutlaka tüm bakışlar üzerinizde olacaktır. i-MiEV’ın köşelerden uzak tasarımı herkesin beğenisine uygun olmasa da sürtünme katsayısı ve enerji verimliliği düşünülerek hazırlanmış. Belki çok şık olup olmadığı tartışılır ancak dikkat çekiciliği asla…

İç mekan 6/10

Küçük boyutlarına rağmen oldukça geniş bir yaşam alanı sunan i-MiEV, 4 kişi için yeterli genişliği sunuyor. Ancak aracın iç mekanında hakim olan plastik malzeme tipik Japon karakterinde olduğu için beğenmek mümkün değil. Araca sonradan eklenen müzik sistemi de keşke hiç olmasaymış.

Motor / Performans 7/10

Elektrikli motor ilk hareket anından itibaren ürettiği torkla oldukça atak bir karaktere sahip. Her ne kadar üretilen 49 kW, 1 tonu aşan bir otomobil çok yüksek olmasa da güç eksikliğini hissetmek için 4 kişi ve yüksek süratler gerekiyor. Şehir içi kullanımı düşünülerek hazırlanan aracın performansı iddialı.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

i-MiEV’ın üretilme amacı nedeniyle kimsenin onu sportif şekilde kullanmayacağı aşikar. Bu nedenle de şehir içindeki kullanımlarda araç sürücünün istediklerini yapmakta bir sıkıntı yaşatmıyor. Ancak süspansiyonların son derece sert yapısı iç mekanda konforu önemli ölçüde tırpanlıyor.

Elektrikli motorun sessizliği ise herkesin şaşırmasına, sizin ise huzurla ilerlemenize olanak tanıyor.

Fiyat / Donanım 5/10

i-MiEV ülkemizde satılmıyor olsa da Avrupa’da satılıyor. Almanya fiyatları dikkate alındığında aracın 23 bin Euro’luk fiyatına karşılık o ülkede bir Outlander sahibi olmak mümkün. Yani çevreci olmak ne yazık ki pek ucuz değil.

Sonuç

Son derece iddialı görüntüsü, şehir içindeki müthiş kullanım kolaylığı, çarpışma testinden aldığı yüksek puanlar i-MiEV modelinin neden bu kadar popüler olduğunun en önemli kanıtı. Ancak ülkemizdeki şarj istasyonlarının istenilen seviyede olmaması, menzil sorunları ve yüksek fiyat gibi olumsuzluklar başta i-MiEV olmak üzere elektrikli araçların Türkiye’de kullanılabilir olmaları için daha en az 10 yıl gerektiğinin en iyi kanıtı.

i-miev

Comments are closed.