Safkan SUV Mitsubishi Eclipse Cross otostil testine çıktı

Arazi araçlarıyla efsane bir üretici haline gelen Mitsubishi’nin yeni arazi aracı Eclipse Cross, markanın fanatiklerinin beklediğine değdiği bir araç olmuş

PAYLAŞ
Mitsubishi Eclipse Cross

Mitsubishi, ASX ve Outlander modellerinden sonra Eclipse Cross modeli ile pazardaki boşluğu doldurmaya geliyor. Otomobilin tasarımı ilk bakışta Outlander’ı biraz andırıyor. Krom ön ızgara ve ızgara çizgilerinin devamında yer alan farlar çekik gözlü bir Japon ile beraber olduğunuzu gösteriyor. Otomobilin arka tarafında ise camın hemen hemen ortasından geçen ve bütün bagaj kapağını kaplayan stop lambası yer alıyor. Bu alan otomobili kullanırken dikiz aynasından görüşünüzü bir miktar kısıtlıyor.

Şimdilik tek motorla geliyor

Eclipse Cross, 1.5 litrelik benzinli motor ile geliyor. CVT şanzıman ile kombine edilen motorun şanzıman ile uyumu başarılı. Sanal oranlı 8 ileri olan bu şanzımanın tek dezavantajı sabit devirde gitme kararlılığı. 1.5 tonluk gövde ağırlığı başarılı bir şekilde taşıyan motorun ara hızlanmaları tatmin edici. Bodrum’da hem asfalt yolda hem de arazi şartlarında deneyimleme fırsatı bulduğum model, iki yol şartında da başarılı işler çıkartmayı başardı. Süspansiyonları ise yoldaki kusurları başarılı bir şekilde absorbe ediyor.

Kokpite geçtiğimizde modern bir alan bizi karşılıyor. Ön konsolun üst tarafına konumlandırılan yeni multimedya ekranı günümüz bağlantı seçenekleri olan Android Auto, Apple CarPlay desteklerine sahip. Ayrıca bu ekranı, vitesin hemen yanında yer alan touchpad vasıtasıyla kontrol edebilmek mümkün. Tek fazlı çalışan bu alanda seçmek istediğiniz şeyin üzerine geldiğinizde tıklamanız gerekiyor. Bu da otomobili kullanırken kazayla farklı menülere girmemenizi sağlıyor.

İç mekan geniş ve teknolojik

Ferah bir kokpite sahip olan Eclipse Cross ile dört yetişkin rahatlıkla seyahat edebiliyor. Ayrıca otomobilin arka koltukları 20 cm öne gelebiliyor. Bu da bagaj alanında fazladan 100 litrelik hacme sahip olmanızı sağlıyor.

Eclipse Cross çok önemli bir geçmişe sahip. Arazi araçları konusunda uzman olan Mitsubishi’nin özellikle Paris-Dakar yarışlarından elde ettiği tecrübeler sayesinde firma için SUV’lar ayrı bir öneme sahip. Eclipse Cross’da da bu bilgi birikimini görmek mümkün. Aracın dört tekerlekten çekişli versiyonunu kullanırken arazide hiçbir sorunla karşılaşmadım. Hem bana güven verdi hem de sorunsuz ilerledi.

Eclipse Cross ülkemizde iki ve dört tekerlekten çekişli olarak alınabiliyor. Aracın fiyatı 131 bin 900 TL gibi iddialı bir rakamdan başlıyor. Dört tekerlekten çekişli ve üst paketli modelin fiyatı ise 199 bin 900 TL’ye kadar uzanıyor.

Mitsubishi Eclipse Cross sonuç

Mitsubishi Eclipse Cross iddialı tasarımıyla da albenisi yüksek bir model. Ayrıca performans ve yol tutuşu konusunda model genlerindeki EVO ruhunu kullanıcısına yansıtmayı başarıyor ve bu da ona iyi satış adetleri olarak geri dönüş yapacaktır.

Mitsubishi Eclipse Cross
Mitsubishi Eclipse Cross
Mitsubishi Eclipse Cross
Mitsubishi Eclipse Cross
TEKNİK VERİLER - Mitsubishi Eclipse Cross
Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Benzin
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1499 cc
Maksimum güç: 163 HP-5500 d/d
Maksimum tork: 250 Nm-1800 - 4500d/d
Son hız: 200 km/s
0-100 km/s hızlanma: 9.3 sn
Şanzıman: CVT
Aktarma: Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk
Lastikler: 225/55 R18
Depo kapasitesi: 60 lt
Bagaj kapasitesi: 359 lt
Ağırlık: 1550 kg
Tüketim (fab. ver.): 6.2/7.0/8.2 lt/100 km
Uzunluk: 4405 mm
Genişlik: 1805 mm
Yükseklik: 1685 mm
Aks mesafesi: 2670 mm
Fiyat: 175.500 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.6
0-400 m (sn): 19.6
100-0 km/s fren (soğuk)(m): 39.4
100-0 km/s fren (sıcak)(m): 39.7
Gürültü 100 km/s (dB): 67
Test tüketimi (lt/100 km): 8.7         
Menzil (km): 690

Mitsubishi Eclipse Cross otostil testinde