Mitsubishi’nin yeni SUV modeli Eclipse Cross otostil testinde

Sürüş dinamikleri ve teknik özellikleri ile Mitsubishi, Eclipse Cross ile yeniden yükselişe geçmeye başlıyor. EVO’cular bu tarafa; bu SUV Evolution ruhuna sahip.

PAYLAŞ
Mitsubishi Eclipse Cross test

Kısa bir süre önce Türkiye’de yapılan lansmanına katıldığımız modeli, bu sefer İstanbul yollarında test etme fırsatı bulduk. Daha öncesinden kısa bir süre içerisinde sınırlı bir alanda deneyimlediğimiz model ile daha uzun süre vakit geçirme fırsatı bulduk ve otomobilin yeteneklerini daha detaylı deneyimleyebildik. Mitsubishi Eclipse Cross test

Bu model, ilk bakışta Outlander’ı andırıyor. Lansman rengi olan kırmızı ile krom ön ızgaralar güzel bir uyum sağlamış. Ayrıca farların tasarımı da bu algıyı devam ettiren detaylar arasında. İlk kullandığımızda fark ettiğimiz arka bagaj kapağının ortasındaki çıta görüşü biraz baltalıyor. Özellikle arkanıza küçük sınıf bir model veya roadster bir otomobil gelirse dikiz aynasında bu otomobilleri fark etmeniz biraz zor olabiliyor.

Tek motorla geliyor

Eclipse Cross maalesef tek motor seçeneğine sahip. Durum böyle olunca 1.5 litrelik benzinli motor ile otomobili satın almanız gerekiyor. 163 HP güç ve 250 Nm tork üreten motor, sanal oranlı 8 ileri CVT şanzıman ile kombine edilmiş. Şanzımanın motor ile uyumu genel anlamda başarılı. Fakat biraz geç tepkiler veriyor.

Otomobilin süspansiyonları ise başarılı. Yoldaki kusurları ve kasisleri makul miktarda sönümlemeyi başarıyor. İç mekandaki gürültü seviyesi ise oldukça etkileyici, süspansiyon da sessiz çalışıyor. Özellikle hız limitleri dahilinde seyahat ederken, kabin içerisine yol ve rüzgar gürültüsünü çok fazla aktarmıyor.

Japon sadeliğinden modernliğe geçiş

İç mekana geçtiğimizde bizi alıştığımız Japon otomobili sadeliğinden farklı bir alan karşılıyor. Kullanışlı bir şekilde tasarlanan ön konsolda bütün kontroller elinizin altında yer alıyor. Ayrıca büyük multimedya ekranı günümüz bağlantı seçenekleri olan Android Auto, Apple CarPlay desteklerine sahip. Test ettiğimiz model en üst donanımlı versiyon olduğu için koltuk ısıtma gibi özelliklerde mevcut. Vitesin yanında yer alan touchpad’i daha fazla kullanma imkanı bulduk ve bu alanın oldukça kullanışlı tasarlandığını tekrar belirtmeliyiz.

Son olarak Eclipse Cross ile dört yetişkin rahatlıkla seyahat edebiliyor. Fakat küçük bagaj hacmini arttırmak için koltukları öne aldığınızda bu sefer arka tarafta oturan kişilerin diz mesafeleri büyük oranla küçülüyor.

Mitsubishi Eclipse Cross test sonucu

Eclipse Cross tasarım konusunda oldukça iddialı. Bazı insanların hoşuna giden bu tasarım bazı kullanıcılar tarafından sevilemeyebiliyor. Fakat bu otomobil, EVO mekanikleri üzerine edilmiş ve bu ruhunu size yaşatmayı başarıyor.

TEKNİK VERİLER - Mitsubishi Eclipse Cross
Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Benzin
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1499 cc
Maksimum güç: 163 HP-5500 d/d
Maksimum tork: 250 Nm 1800 - 4500d/d
Son hız: 200 km/s
0-100 km/s hızlanma: 9.3 sn
Şanzıman: CVT
Aktarma: Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk
Lastikler: 225/55 R18
Depo kapasitesi: 60 lt
Bagaj kapasitesi: 359 lt
Ağırlık: 1550 kg
Tüketim (fab. ver.): 6.2/7.0/8.2 lt/100 km
Uzunluk: 4405 mm
Genişlik: 1805 mm
Yükseklik: 1685 mm
Aks mesafesi: 2670 mm
Fiyat: 183.900 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.4
0-400 m (sn): 20.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m): 39.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m): 40.2
Gürültü 100 km/s (dB): 67
Test tüketimi (lt/100 km): 7.9       
Menzil (km): 759

Mitsubishi Eclipse Cross test Mitsubishi Eclipse Cross test