Mitsubishi Attrage 1.2 MT Intense

mitsubishi_attrage

Büyük umutlarla geldi ama işi zor

Mitsubishi Attrage ülkemizde kısa bir süre önce büyük umutlarla satışa sunulmuş bir model olmasına rağmen aracın yüksek fiyatı gösteriyor ki bu kadar iyi ve iddialı bir modeli yollarda nadiren göreceğiz.

mertduranimzason

Küçük sınıf sedanlar ülkemizde bir hayli önemli. Bunun sebebi de hiç kuşku yok ki filo satışları. Bir modelin filo aracı olarak algılanması aslında firmaların çok da istemedikleri bir yakıştırma olsa da yüksek satış rakamları ve filo araçlarının yaygınlığı ile bireysel tüketicilerin bu araçlara ilgisi nedeniyle son zamanlarda bu algı değişti ve ülkemizde filo aracı olmak bir avantaj haline geldi.

Örneğin birkaç yıl önce Renault Symbol veya Fiat Linea gibi araçlar sadece filolar tarafından tercih edildiği için ikinci elde oldukça ekonomik fiyatlarla el değiştirirken, yüksek satış rakamlarının bireysel kullanıcıları etkilemesi ile artık nihai kullanıcılar da hiç tereddüt etmeden bu sedanları satın alır hale geldiler.

mitsubishi_attrage3

 

Ülkemiz de bir sedan cenneti olduğu için küçük sedanlar anlaşılıyor ki önümüzdeki birkaç yıl içinde pazar paylarını biraz daha artıracak ve kompakt HB modellerle kıyasıya rekabet edecek.

İşte böyle biraz karışık biraz da dengesiz bir pazarın içinde Mitsubishi bu sınıfa Attrage ile dahil oldu.

1990’lı yıllarda Galant, daha sonra da sorunsuz Carisma modeli ile efsane haline gelen, Lancer’ın ateşli versiyonları ile de gençleri kendisine aşık eden firma şimdi de filoları ve küçük sedanları etkilemek için elinden geleni yapacak.

Herşeyden önce şunu belirtmekte fayda var. Mitsubishi artık eski Mitsubishi değil. Ne yazık ki bu güçlü Japon marka artık daha fazla Avrupalı tüketicinin tercih etmesi için güçlü motorlara mesafeli davranmaya başladı ve küçük sınıfa ağırlık verdi. Space Star ile Avrupalıların isteğini cevaplayan Mitsubishi, Attrage ile de gelişmekte olan pazarlarda söz sahibi olmak istiyor.

Attrage’ın tasarımına bakıldığında en azından söz konusu dikkat çekmek ise firmanın bunu başaracağını görmek mümkün. Attrage son derce zarif ve krom detaylarla zenginleştirilerek bir üst sınıfmış gibi algılanan çizgileriyle gözü okşayan bir otomobil. Öne kıyasla daha sade hazırlanan arka tasarımda da krom parçalarla hareket katılırken genel olarak tasarımda büyük çamurlukların içinde küçük kalan 15 inçlik jantlar dışında göze batan bir eksiklik bulunmuyor.

İç mekan genişliği üst sınıflarla yarışır nitelikte

Attrage’ın elini kuvvetlendirecek en önemli detay iç mekan genişliği. Her ne kadar aracın toplam uzunluğu 4.2 metre olsa da 2.550 mm’lik dingil mesafesine eşlik eden kısa tampon-tekerlek mesafesi ve akılcı tasarımla Attrage kendisinden beklenmeyecek bir genişlik sunuyor. Buy iç mekan genişliği öylesine yüksek ki benim gibi boyunuz 1.85 mt olmasına rağmen gerek önde gerekse arkada sorunsuzca seyahat edebiliyorsunuz. Üstelik bu geniş iç mekanla birlikte 450 litrelik bagaj kapasitesi de son derece yüksek.

Ancak elbette iç mekanda her şey bu kadar başarılı değil.

mitsubishi_attrage2

 

Örneğin iç mekanda kullanılan plastik malzeme öylesine sert ve ucuz ki iç mekana hareket katması için parlak siyah renge boyanan orta konsolun dikkat çekmesini bile gölgeliyor. Müzik sisteminin ve klimanın kontrollerinin büyük yapısıyla ergonomi sorunu yaşatmadığı araçta kapılardaki kaplama da sert malzemelerle hazırlanmış ve açıkçası bu konularda hassas olan benim hayallerimi yıktı.

Rakipleri içinde bu konuda çok daha başarılı olan örnekleri olmasa Attrage’ın işi daha kolay olurdu.

Ayrıca direksiyon simidinin tasarımı da iyi olmamakla birlikte en azından müzik sisteminin bir iki kumandasının adapte edilmemesi de iç mekanın zengin görünmemesine neden olmuş.

mitsubishi_attrage5

Motor küçük ama çok ateşli

Ülkemize sadece 1.2 litrelik benzinli ve 3 silindirli bir ünite ile ithal edilen Attrage’da bu güç ünitesini isteyenler 5 ileri manuel ki konuğumuz o, isteyenler de sürekli değişken oranı CVT şanzıman ile satın alabiliyorlar.

80 HP güç ve 106 Nm tork üreten motor 930 kg boş ağırlığa sahip olan aracı hızlandırmakta bir sorun yaşamıyor. Özellikle şehir içinde Attrage’in performansı yüksek. Ayrıca motordan gelen ve kulakları okşayan tınılar ile de sürücü subjektif olarak çok daha performanslı bir araç içinde olduğunu düşünüyor.

Elbette bu tip bir otomobilden başta virajlarda çok performanslı olması beklenmese de Attrage bu konuda da üzerini düşeni yapıyor ve izinden koyla kolay sapmıyor.

Genel olarak iç mekandaki gürültü düzeyinin de başarılı olduğu araçta sürat arttıkça rüzgar ve lastik sesi iç mekana yansıyor. Ancak bu konuda da aracın pek çok rakibinden daha başarılı olduğu unutulmamalı.

Fiyat yüksek kaldığı için donanım önemsizleşiyor

Günümüzde araç satın almada en önemli konuların başında kullanım maliyetleri geliyor. Bu konuda Attrage 100 km’de ortalama 6.0 litrelik değeriyle alkışı hak ederken bir diğer konu olan satın alma maliyeti konusunda ise ne yazık ki sınıfta kalıyor.

Şu anda 43 bin TL’lik bedelle satın alınabilen aracın fiyatı en önemli iki rakip Renault Symbol ve Fiat Linea düşünüldüğünde yüksek kalıyor. Ayrıca Linea’nın Attrage’a ödenecek meblağ karşılığında dizel motor sunması da bir başka handikap. Elbette bu araçların donanımları Attrage kadar yüksek olmasa da ne yazık ki ülkemizde tüketiciler için bu konu ikincil öneme sahip ve karar aşamasında tüketici tercihlerini diğer modellerden yana etkileyecektir.

Pek çok özelliği ile iyi bir otomobil olmasına rağmen fiyatlandırmadaki hatalarla birlikte sadece 1 motor- 1 donanım paketi ile ithal edilmesinden ötürü Mitsubishi Attrage görünen o ki hak ettiği rakamlara ulaşmakta zorlanacak.

mitsubishi_attrage1

Beğendik

İç mekan genişliği, motor, tüketim

Beğenmedik

Plastik malzeme kalitesi, fiyat, donanım

 

Teknik veriler Mitsubishi Attarage 1.2 Intense MT

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 1193 cc

Maksimum güç 80 HP-6000 d/d

Maksimum tork 106 Nm-4000 d/d

Son hız 180 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.0 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 185/55 R15

Depo kapasitesi 42 lt

Bagaj hacmi 450 lt

Ağırlık 930 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.3/4.9/5.9 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.0 lt/100 km

Uzunluk 4245 mm

Genişlik 1670 mm

Yükseklik 1515 mm

Aks mesafesi 2550 mm

Fiyat 43.101 TL

 

Tasarım 7/10

Mitsubishi Attrage güzel tasarımıyla olduğundan daha lüks bir otomobil havası veriyor. Ön tasarımında abartıdan uzak ancak şık çizgilerin kullanıldığı araçta arka kısım öne kıyasla bir hayli sade ancak yine güzel tasarlanmış. Aracın boyutlarını ve özellikle de iç mekan genişliğini saklamayı başaran tasarımda göze batan yegane unsur büyük çamurlukların içinde kaybolan lastik-jant birlikteliği. Keşke bu kadar büyük ve şişkin çamurluk kullanılmasaymış.

İç mekan 6/10

Attrage’ın 2.550 mm’lik dingil mesafesi ve kısa tampon-tekerlek aralığı sayesinde bir üst modelleri kıskandıran bir yaşam alanı sunuluyor. Gerek önde gerekse arkadaki diz ve baş mesafesi çok başarılı. Arkadaki 450 litrelik bagaj da kolay kullanımı ile beğeni topluyor. Ancak ne yazık ki aracın tamamında kullanılan sert ve ucuz plastik bu araca yakışmıyor. İç mekanda aracı kaliteli gösterecek çok fazla detayın olmayışı ve kimi donanım eksikleri nedeniyle genişlik konusundaki güzel düşünceler bir anda yerini sert eleştirilere bırakıyor. En azından direksiyon simidi daha güzel tasarlanıp ele oturmalı ve üzerine de müzik sisteminin kontrolleri konulmalıydı.

Motor / Performans 7/10

3 silindirli 1.2 litrleik motor araca kuşkuyla yaklaşılmasına neden olsa da genel olarak performans yeterli. 80 HP’lik güç 930 kg’lık gövdeyi sorunsuzca taşıyor. Debriyajın yukarıda kavraması nedeniyle ilk hızlanmalarda sorunlar yaşansa da motor ve şanzımanın uyumu başarılı, üstelik aracın sahip olduğu sportif tınılar da sürücünün daha güçlü bir araç içinde olduğu hissetmesine ve sayede de Attrage’ı daha çok beğenmesine neden oluyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Elbette bu küçük motordan çok fazla performans beklemek haksızlık olur. Subjektif olarak motor sesiyle daha güçlü imajı çizse de Attrage şehir içi için çok daha iyi bir yol arkadaşı. Ele oturmayan ve direksiyon simidi de onun düz yollarda daha iyi bir partner olacağını gösteren iyi bir ipucu.

Rüzgar ve lastik sesini iç mekana yansıtan araçtaki kemikli vites de gürültü düzeyini artırıyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen günümüzün en önemli konusu haline gelen yakıt tüketimi ise 6 litre dolayında olmasıyla beğeni topluyor.

Fiyat / Donanım 5/10

Ülkemizde sadece Intense donanım paketi ile satın alınabilen Attrage ne yazık ki bu donanım paketi ile çok zengin kalemlere sahip değil. Temel aktif ve pasif güvenlik elemanlarını eksiksiz sunmasıyla öne çıkan araçta konfor donanımları kısıtlı tutulmuş.

Şu anda en büyük rakiplerden Renault Symbol başlangıç fiyatıyla daha iddialı iken bir başka önemli rakip Fiat Linea, Attrage’a ödenecek ücret karşılığında dizel motor sunmasıyla rakibinin önünde yer alıyor. Üstelik Linea’nın yerli, Renault’nun da yaygın servis ağı ve ikinci eldeki değeri düşünülünce Attrage için işler hiç de iyi gitmeyecek gibi görünüyor.

Sonuç

Büyük umutlarla ülkemizde satılmaya başlanan Mitsubishi Attrage ne yazık ki bu umutları boşa çıkaracak gibi görünüyor. Bunun en büyük sebebi ise aracın fiyatlandırılmasındaki yanlışlıklar. Yerli ve/veya marka imajı daha yüksek rakiplerinden daha yüksek fiyatla satışa sunulan aracın tek motor ve donanım seçeneğinin olması onun yollarda nadiren görülmesine neden olacaktır. Çok geniş ve ferah iç mekanıyla öne çıkan ve aktif/pasif güvenlik elemanlarını neredeyse eksiksiz sunmasıyla rakiplerinden ayrılan Attrage, bu yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden 5 yıllık garanti periyodunu da bir avantaj olarak kullanamayacaktır.

mitsubishi_attrage4

Comments are closed.