MINI Paceman ALL4

mini_paceman

Adım adım hedefe gidiyor

BMW markasını arkasına almasıyla ürün gamını genişleten MINI, monotonlaşan hayata son veren modeller piyasaya sunmaya devam ediyor. Cooper’ın ütopik tasarımlı versiyonu Paceman, tartışmasız alışıldığın dışında..

yagizimzason

MINI çıkardığı her yeni model ile bakışları üstüne toplamayı başarıyor. Gerek geçmişten gelen sıradışı tasarımı gerekse de BMW’nin premium sınıf standartlarına taşıdığı kalitesi ile tarz sahiplerinin bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor. Çok sevilen Cooper modelinden sonra, Paceman versiyonunun işi pek kolay görünmüyor. Tüketicinin beğenisini kazanması için daha fazlasını yapması şart.

Otostil  ekibi olarak, pratiklik, stil ve eşsiz sürüş sunan Cooper S Paceman ALL4 modelini test ettik ve incelememizi sizlerle paylaşacağız.

Bambaşka bir Cooper

Yıllardır çok fazla değişime uğramayan ve orijinaline sadık kalan MINI, 2 kapıdan vazgeçmeyeceklerinin altını bir kez daha çiziyor. Tek kapılı otomobillerin günlük kullanımda pratiklikten uzak olmasından dolayı ülkemizde “Alma son sahibi olursun” tabularını BMW, MINI modelleriyle kırmayı başardı. Büyüyen boyutlara rağmen siluetin korunması tasarımcıların alkışı hak etmesini sağlıyor. Gerek önde gerekse arkada şişkin ve yuvarlak hatların kullanılmasıyla hem sportif hem de güçlü görünen Paceman, büyük sayılabilecek boyutlarını da başarıyla gizliyor.

mini_paceman

İç mekan özgün değil

Sıradışı dış görünümü iç mekanda yerini bilindik Cooper’a bırakıyor. Açıkcası bu araçta Paceman’e özgü bir kaç detayın yer verilmesini bekledik. Klasik iç mekan iddialı tasarıma kıyasla zayıf kalıyor. Şalteri bol ön konsol estetik fakat günlük hayatta alışılması uzun sürüyor.

Bugüne kadar bir MINI’nin özellikle arka koltuğunda oturma şerefine eriştiyseniz, sevimli aracın kısıtlı iç mekanı keyfinizin kısa sürede ıstıraba dönüşmesine neden olmuştur. Tek kapılı yapısına rağmen, arka koltuğa geçişlerde kıvrak olmanızın dışında 4 kişinin rahat seyahat etmesine imkan veriyor. Malzeme kalitesinin aracın fiyatı düşünüldüğünde daha yumuşak malzeme olmasını istiyorsunuz.

Bolca ve büyük yapıda kullanılan cam yüzeyler sayesinde son derece ferah bir otomobil olan Paceman ALL4, dışarıdan klostrofobik iç mekana sahip olacağını düşündürüyor. Gerek önde gerekse arkada 4 kişi için bonkör olan yaşam alanı sunuluyor. Orta kısımdaki uzunlamasına ray şeklinde tasarlanan eşya gözünden dolayı hareket imkanı bırakmıyor. En ufacık hareket etmenizle bardaklıklar kolaylıkla yerinden çıkabiliyor.

Paceman’nin ön ve arka taraftaki uzun boylu yolcuların pek rahat ettirme gibi kaidesi yok. Rahat ve vücudu iyi saran koltukları, uzun yolda dahi yormuyor. Cooper’dan farkı arka taraftaki birleşik sunulmayan ikili koltuk. Hangisinin daha kullanışlı olduğu ise muamma.

mini_paceman

Kusursuz çekiş sunuyor

1.6 litrelik benzinli motorla donatılan ALL4 5500 d/d’de 184 HP güç ve 1600 d/d’de 240 Nm tork üretiyor. 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilen ALL4, ilk bakışta gücü ile yeterli olacağının düşünülmesini sağlıyor. Düşük sayılabilecek bir devirde üretilen tork ve kalkıştan itibaren sizin sırtınızı koltuktan ayırmanıza izin vermiyor.

Sesi ile son derece sportif olduğunu hissettiren ALL4, dört tekerden çekiş sistemi ile patinaja kalmadan gücünü kesintisiz yola aktarıyor. Bağımlılık yapan eğlence makinesi ekonomik olmanıza ise ne yazık ki fırsat vermiyor. Çok başarılı gaz tepkisi saat gibi işleyen 184 HP’lik ünite, beklenenin üstünde bir performansa sahip. Tüketimde ise çift haneli rakamları görmeye alışmanız gerekiyor. Paceman, haftasonu kaçamakları için vazgeçemeyeceğiniz bir eğlence makinesi.

Yalıtım konusunda bir hayli mesai harcanmış. Uzun yolda konforu törpüleyecek bir yol sesi mevcut değil. Bilakis sportiflik hissini ikiye katlayan egzoz ve motorun kükremesi, sizinle bağlantıya geçerek kalbinizin daha çok kan pompalamasını sağlıyor.

mini_paceman

Yol tutuş onun işi

Paceman, virajlarda boşa düşen tekere güç aktararak go-kart kimliğini teknolojik destekle ileriye taşımışlar. Normal kullanımlarda gücü ön tekerleklere aktaran sistem gerektiği zaman çekişi 50:50 oranında dağıtıyor. 4 tekerlekten çekiş olmasına rağmen arkayı savurup sonra toparlaması, arkadan itişli otomobilleri kıskandıracak kadar başarılı.

Oldukça verimli bir direksiyon sistemiyle donatılan Paceman yönlendirme konusunda sorunsuz bir araç. Sürücünün isteklerini kısa sürede yola aktaran MINI sürat arttıkça sertleşen direksiyonuyla da güven vermesini iyi biliyor. Sport tuşuna bastığınızda çok gergin bir yapıya kavuşan Paceman, düşük viteste kalmayı isteyerek 260Nm tork değerini sizin emrinize sunuyor. Şanzımanın tepki süresi günümüzdeki çift kavramalarına oranlı vasat kalıyor. BMW’nin 8 ileri otomatik şanzımanını MINI modellerinde görmeyi çok isterdik. Bu aracın tutumlu olamamasının en büyük nedeni 6 ileri otomatik şanzıman. BMW eğlence unsuru haline gelen arka tarafı savurmasını Paceman kullanırken de yaşayabiliyorsunuz. Gözleriniz viraj arıyor ve lastik seslerini duymak istiyorsunuz. Belirtmekte fayda var tüm denemeler trafiğe kapalı alanda son derece temkinli olarak yapıldı.

Fiyatı çok fazla

MINI markalı araçlar için ulaşılabilir fiyatlı olmak pek söz konusu olamıyor. Premium olma sevdası nedeniyle MINI kullanıcıları araçlarını satın alırken hep bir üst sınıf modelleri ile benzer fiyat etiketlerini göze alarak araçlarını yollarla buluşturuyor. Cooper Paceman de durum farklı değil. Test aracındaki gibi yüksek aksesuarlarla tercih edildiğinde rahatlıkla 120 bin TL sınırına yaklaşıyor. Stiline verilecek miktar fazla gibi dursa da yüzünüz onunlayken hep gülüyor.

mini_paceman

Beğendik

Tasarım(özellikle arka formu), iç mekan genişliği, yol tutuş, stil, yalıtım

Beğenmedik

Ergonomi sorunları, fiyat, ray şeklindeki eşya gözü

Teknik veriler MINI Cooper Paceman ALL4

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 184 HP-5500 d/d

Maksimum tork 240 Nm-4250 d/d (260Nm overboost*)

Son hız 212 km/s

0-100 km/s hızlanma 7.8 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Dört tekerlekten çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/45 R17

Depo kapasitesi 47 lt

Bagaj hacmi 350-1170 lt

Ağırlık 1375 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.8/6.7/8.2 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 10.5 lt/100 km

Uzunluk 4115 mm

Genişlik 1786 mm

Yükseklik 1522 mm

Aks mesafesi 2590 mm

Fiyat 39.003 Euro

 

Tasarım 9/10

Genel hatlarında özgün MINI’den uzak kendine has tasarımıyla ürün gamındaki en estetik olanı kesinlikle Paceman. Eşsiz rengiyle hem şirin hem de dikkat çekici görünmeyi başarıyor.

İç mekan 7/10

4 kişi için son derece konforlu olan iç mekanda 5. kişi için yer ayrılmamış. Dar ve sıkışık iç mekanda raylı eşya gözü kullanışlı değil.  Cooper ile birebir aynı iç mekan özgünlükten yoksun. Paceman’e özel detayları iç mekanda bulamadık. Malzeme ve işçilik kalitesi oldukça yüksekken yer yer görülen ucuz plastik kaplamalar bu otomobile yakışmıyor. Eski tansiyon aletlerinin kadranını andıran devasa hız gösterge saati, artık eskimeye başladı. Yeni kasa MINI’lerin hız gösterge saatleri artık direksiyonun üstünde olması sevindirici.

Motor / Performans 9/10

184 HP güç üreten motor sportif sesiyle kulakların pasını silmekle kalmıyor çok kısa süre içerisinde de maksimum hıza ulaşarak “Daha ne yapsın” dedirtiyor insana. Yakıt tüketimi de aynı oranda maksimuma ulaşıyor fakat gülü seven dikenine katlanır. Ah birde çift kavramalı şanzıman olsaydı sürüşlerde keyif faktörü üst seviyelere kolaylıkla çıkabilirdi.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Dört çekerli yapısı ile oldukça iyi bir yol tutuş sunan MINI direkt direksiyon sistemiyle de sürücüsüne güven veriyor. Tamamen bambaşka yol tutuş kabiliyetlerine Paceman’de keyif faktörü de eklenmiş. Virajlarda direksiyon hareketleriyle tırtıl edasıyla arka kısmı saniye farkıyla atarak sürücünün yüzünü güldürüyor. Esp’nin müdahelesini kapattığınızda kısmi paten başlıyor.

Fiyat / Donanım 5/10

MINI her zaman tarzı gibi fiyat konusunda da uçlarda. Paceman’de de durum farklı değil. Cooper Paceman versiyonuyla tercih ettiğinizde, sokakta pişti olmamak için standart Cooper’dan 15 bin TL fazla ödemeye değer mi konusu tartışılır. Oldukça yüksek bedelle satın alınan Paceman’de sunulan standart aksesuarlar çok güçlü olmadığı için yüksek bedelli birçok opsiyonel aksesuarın satın alınması aracın fiyatını premium markaların orta-üst seviyesindeki modelleriyle yarışır hale gelmesine neden oluyor.

Sonuç

Pek çok artısına rağmen çoğu kullanıcı için önemli bir eksikliği bulunmayan Paceman ALL4 hayat kalitesini arttıracak bir otomobil. Cooper ile tasarım dışında pek bir farklılığa sahip olmaması tüketiciyi haliyle caydırıyor. Fakat yolda sizinle aynı otomobili satın almış birini görmek size üzüyorsa, Paceman’i alın. Hem keyifli hem de prestijli günler sizi bekliyor olacaktır.

mini_paceman

 

 

Comments are closed.