Ruhsatı ticari kendisi binek – Mercedes X-Class testi

Mercedes X Class her ne kadar büyük bir gövdeye ve arka tarafta yük taşımanız için bir kasaya sahip olsa da aslında o gerçek bir Mercedes otomobilinden çok da farklı değil.

PAYLAŞ
Mercedes X-Class test

Mercedes pick-up sınıfındaki eksikliğini Nissan ile iş birliği yaparak tamamladı. Navara’nın alt yapısını kullanan ve gövdesini geliştiren Mercedes, X Class isimli modeli ile pazara hızlı bir giriş gerçekleştirdi.

X Class kardeşi Navara’dan oldukça farklı bir görünüme sahip. Modelin ön tarafında Mercedes’in AMG modellerinde gördüğümüz çizgiler yer alıyor. Tampon tasarımı ve büyük ön ızgara X Class’a farklı bir tarz kazandırmayı başarmış.

Mercedes X Class modelinde diğer pick-up modellerinde bulunmayan bir detay eklemeyi başarmış. Günümüzde satılan pek çok pick-up modelinin arka süspansiyonları makas olarak adlandırılan yaprak yaylardan oluşurken, Mercedes X-Class’da yaylı süspansiyon sistemine yer vermeyi tercih etmiş. Bu farklılık modelin sürüş konforunun ciddi bir oranda olumlu etkilemeyi başarmış. Özellikle arazi dışı şehir içi kullanımlarda diğer pick-up modelleri gibi aracın arka tarafı kasislerin üzerinden geçerken sarsılırken, bu model de bu durum en aza indirilmiş.

Bu motor Navara’daki ile aynı

X Class’ın kaputunun altında Nissan raflarından alınan 2.3 litrelik dizel motor yer alıyor. 190 beygir güç ve 450 Nm tork üreten bu motor 7 kademeli otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. İlk hareket anından itibaren motorlu uyumu yüksek olan şanzıman X Class’ın sürüş konforuna büyük katkı sağlıyor.

Modeli rakipleri ile karşılaştırdığımızda ilk hareket anında bir miktar ağırkanlı bir tavır sergiliyor. Bunu yüksek hızlara çıkarken de yaşıyorsunuz fakat bu durum asfalt kullanımı için geçerli. Aracı arazi şartlarında hem de yoğun çamurun olduğu yol şartlarında kullandığımda modelden oldukça keyif aldığımı belirtmeliyim. Özellikle dört tekerlekten çekiş moduna geçip, ESP’yi kapattığınızda eğlence sadece sizin kendi limitleriniz ile sınırlı kalıyor.

Test aracımızın üzerinde bulunan arazi lastikleri ile hem su geçişi hem de çamur ve engebeli arazide sürüş gerçekleştirdik. 60 cm’e kadar olan su birikintisinde X Class kendinden emin bir şekilde geçmeyi başardı.

Yoğun yağış nedeniyle yumuşayan ve hatta çamur olan toprak yolda ise yaramazlıklar yapabiliyorsunuz. Doğru direksiyon açısı, gaz kontrolü ve ESP sistemini kapatarak toprakta ortalama 90 derece’ye yakın açılar ile kayarak dönüşler gerçekleştirebilirsiniz.
Bu aracın bu kadar iddialı ve başarılı olmasında iç mekanın katkısı büyük. Aracın ön tasarımında olduğu gibi iç mekanında binek Mercedes modellerinden izler görmek mümkün. Bu sayede de bir ticari araç içinde olduğunu unutuyorsunuz. Uzun standart donanım ve kaliteli yaşam alanı sayesinde X Class sürücüsü ve ön koltukta oturan yolcu için oldukça yüksek konfor sağlıyor.

Arka koltuk ise bu tarz araçların hepsinde olduğu gibi ne yazık ki konforlu değil. Çünkü sırtlık çok dik ve bu da uzun yolculuklarda konforu azaltıyor.

Mercedes X-Class test sonucu

X Class konforu ile rakiplerinin arasından sıyrılmayı başaran bir model olmuş. Özellikle arazi kullanımlarında da ona verilen görevleri başarıyla yerine getirmeyi başarıyor. Aracın yüksek konforu da albenisini artıyor.

TEKNİK VERİLER Mercedes X250 d 4Matic
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 2298 cc
Maksimum güç 190 HP-3750 d/d
Maksimum tork 450 Nm-1500 d/d
Son hız 175 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.8 sn
Şanzıman 7 ileri otomatik
Aktarma Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Disk/ disk
Lastikler 255/55 R19
Depo kapasitesi 83 lt
Yükleme kapasitesi 1016 kg
Ağırlık 2234 kg
Tüketim (fab. ver.) 6.9 /7.9/9.9 lt/100 km
Uzunluk 5340 mm
Genişlik 1920 mm
Yükseklik 1838 mm
Aks mesafesi 3150 mm
Fiyat 239.150 TL

Mercedes X-Class test Mercedes X-Class test