Mercedes S 400 rezervasyonsuz almıyor

Mercedes’in amiral gemisi olarak bilinen S Serisi birçok teknolojik yenilik ve tasarım dokunuşları ile tazelendi. Aracın ister sürücü koltuğuna isterseniz de arka koltuklarına oturun sahip olduğu özellikler nedeniyle yolculuğunuz bitmesin isteyeceksiniz. Mercedes S 400 testi

PAYLAŞ

Mercedes’in amiral gemisi olarak bilinen S Serisi birçok teknolojik yenilik ve tasarım dokunuşları ile tazelendi. Aracın ister sürücü koltuğuna isterseniz de arka koltuklarına oturun sahip olduğu özellikler nedeniyle yolculuğunuz bitmesin isteyeceksiniz. Mercedes S 400 testi

Lüks ve pahalı bir restorana gittiğinizde nasıl rezervasyonunuz yoksa kapıda kalıyorsanız, bu otomobilde de benzer bir durum söz konusu. Bu restorana gelenler ambiyanstan daha fazla yararlanmak için yemeklerini uzatıp bütün geceyi orda geçirmek istiyorsa bu araçta da benzer bir durum söz konusu. İster S Serisi’nin sürücü koltuğuna oturun, isterseniz arka koltukta keyif yaşayın siz de bu lüks atmosferde geçirdiğiniz zaman hiç bitmesin istiyorsunuz.

Mercedes’in 2013 yılında tanıttığı S Serisi tasarımıyla başta E ve C Serileri olmak üzere markanın diğer modellerine de ilham verdi. Hemen dikkat çekme konusunda adeta uzman olan S Serisi, yeni neslinde de bu durumun devam etmesini sağlamış. Far ve tampon yapısında değişikliğe giden firma bu aracın yine göze hoş gelmesini sağlamış.

Aracın genişliğini vurgulayan yatay çizgiler, arka bölüme özenle yerleştirilmiş iki adet krom egzoz çıkışı bulunuyor. Bu yenilenen egzoz çıkışları sayesinde yere biraz daha yakın ve sportif bir görünüme kavuşmuş. Bagaj kapağında yer alan S 400d ve 4Matic harfleri, şıklığın ve zarafetin birer sembolleri şeklinde sunuluyor. Mercedes S Serisinde hafif alaşım 7 yeni jant seçeneğine yer veriyor. Bu jantların boyutlarıysa 17 ve 20 inç arasında değişiklik gösteriyor. Mercedes S 400 testi

Mercedes – Benz S 400

Daha ne olsun?

Mercedes S Serisi’nin iç mekanına geçtiğimizde oldukça lüks bir ortam bizleri karşılıyor. Aracın yaşam alanını her biri 12.3 inç büyüklüğünde iki adet yüksek çözünürlüklü parlak ekran domine ediyor. Tek bir cam panel altında bir araya gelen ekranlar böylece tek bir geniş ekran görünümü sunuyor ve tasarım anlamında da orta konsolun yatay formlu mimarisini destekliyor. S Serisi’nin direksiyonunda dokunmatik kumanda panelleri bulunuyor.

Bu yüzeyler tıpkı akıllı cep telefonlarında olduğu gibi dokunma ve kaydırma hareketlerine cevap veriyor. Böylece sürücü ellerini direksiyondan ve gözünü yoldan ayırmadan bilgi ve eğlence sistemini güvenli ve konforlu bir şekilde yönetebiliyor. Aracın tüm fonksiyonları konsolun merkezinde bulunan dokunmatik panellerden ve ses komutuyla da gerçekleştirilebiliyor. Classic, Sport ve Progressive olmak üzere üç farklı ekran teması seçeneği, S Serisi’nin sunduğu yeni teknolojiler arasında.

Mercedes S Serisi’nin arka koltuklarına baktığımızda ise, özel ayarlanabilen kinematik sistemi sayesinde benzersiz bir konfor sunuyor. Ön konsolun devamı olarak devam eden opsiyonel sabit arka orta konsol, içecekleri daha uzun süre soğuk-sıcak tutabilen Peltier teknolojisinin kullanıldığı bardak yerleştirme alanları sunuyor. Arka tarafta iklim kontrolünü en iyi şekilde sağlamak için standart olarak ikinci bir otomatik klima kontrol sistemi ve ilave iki adet klima bölgesi bulunuyor. Genel olarak lüks ve konfor için hazırlanmış yaşam alanında bu anlamda en ufak bir eksiklik göremiyorsunuz ve adeta daha ne olabilir ki! diyorsunuz.

Benzinlilerden güçlü dizel motor

Mercedes S Serisi’nde yine zengin motor alternatifleri sunuyor. S 400d 4Matic versiyonunun kaputunun altındaysa 340 HP güç ve 700 Nm tork üreten bir V6 motor yatıyor. Bu motor Mercedes’in bugüne kadar ürettiği en güçlü dizel motorlu otomobilin ortaya çıkmasını sağlamış. Bu motorun litre başına elde ettiği güç günümüzde pek çok benzinli motorda bile fazla.

Araçta yer alan 3.0 litrelik dizel motora 9 G-Tronic şanzıman eşlik ediyor. 0 – 100 km/s hızlanmasını iri gövdesine rağmen 5.2 saniyede tamamlayan S 400d maksimum 250 km/s’ye ulaşabiliyor. Fabrika verilerine göre bu iri ve performanslı otomobil 100 km’de ortalama şehir içi yakıt tüketimi ise 5.7 litrelik bir değer gösteriyor. Benim karma testimde ise 6.2 litrelik bir değer gösterdi. Böyle büyük bir otomobilin bu değerlerde yakıt tüketimi bence alkışı hak ediyor. Bu motorun güç üretme konusunda her zaman hazır olması da benim çok hoşuma gitti. Yani ayağımı ne zaman gaz pedalına koysam tam istediğim tepkiyi aldım.

Mercedes S 400d’de diğer Mercedes modellerinde olduğu gibi sürüş modları yer alıyor. Bu modlar sayesinde farklı tüketici beklentilerine araç cevap verilebiliyor.

Konu sürüş konforu olduğunda Mercedes hep ön sıralarda olmuştur. Konfor odaklı bir otomobil olan S Serisi, performans istendiğinde de sürücüsüne eksiksiz bir otomobil olduğunu ispatlıyor. Direkt çalışan direksiyon sistemi ve darbe emiş konusunda hassas çalışan yürüyen aksamı ile S 400d özellikle arka koltukta oturanlar için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Mercedes S 400 testi

Aracın süspansiyonları darbe emiş konusunda çok başarılı iken, performanslı kullanımlarda da yola sağlam basan yapısıyla insana güven veriyor. Belki bu araçtaki en büyük eksiklik ise size sürati hissettirmemesi. Yani özellikle otoyolda bu modelle ilerlerken eğer dikkatli olmazsanız kendinizi bir anda 80-200 km/s hızla gidiyor bulabilirsiniz. İç mekana yansıyan gürültü olmadığı için ve araç hız arttıkça gövdesini yere yaklaştırıp daha iyi yol tuttuğu için hız limitlerine uymanız zorlaşıyor.

Sonuç

Mercedes’in ürün gamındaki en lüks model olan S Serisi yine adının hakkını veren bir konforla bizleri karşıladı. Eğer aracın fiyatını dert etmiyorsanız o zaman parasının hakkını veren daha iyi bir model bulmanız neredeyse imkansız. Yeni V6 motorun sahip olduğu yüksek güç de S Serisi’nin keyfini artıran bir başka önemli unsur.

Teknik veriler MERCEDES S 400d 4MATIC

Motor (tip/silindir sayısı) V6/Dizel
Yerleşim Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı 24/4
Motor hacmi 2925 cc
Maksimum güç 340 HP-3600 d/d
Maksimum tork 700 Nm-1200 d/d
Son hız 250 km/s
0-100 km/s hızlanma 5.2 sn
Şanzıman 9 G-Tronic
Aktarma Dört tekerden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 245/50 R18
Depo kapasitesi 70 lt
Bagaj hacmi 510 lt
Ağırlık 2060 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.0/5.7/6.9 lt/100 km
Uzunluk 4690 mm
Genişlik 1820 mm
Yükseklik 1710 mm
Aks mesafesi 2705 mm
Fiyat 1.210.800 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 5.7
0-400 m (sn) 15.7
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.1
Gürültü 100 km/s (dB) 64
Test tüketimi (lt/100 km) 6.2
Menzil (km) 1129

PAYLAŞ