Mercedes-Benz Vito Tourer Select

mercedes_vito

Fiyatı da otomobillerle yarışıyor

Yapılan kanun değişikliği ile otomobil sınıfına dahil olan Mercedes-Benz Vito, yenilenmesiyle yeni sınıfının hakkını veren özelliklere kavuşmuş. Ancak aracın 145 bin TL’lik fiyatı rakiplerinden bir hayli yüksek ve bu nedenle onu binek olarak satın alanların sayısı oldukça az.

mertduranimzason

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası 8+1 kişilik oturma kapasitesine sahip olan Vito hafif ticari araç sınıfından otomobil sınıfına terfi etti. Bu değişiklik ile gerek sıfır km bu aracı almak isteyenler gerekse de bu araca sahip olanların aklı bir hayli karıştı. Çünkü MTV ödemesinden muayane prosedürüne kadar pek çok belirsizlik yaşandı. Neyse ki zaman içinde bu olumsuzluklar telafi edildi ve şu anda yasanın getirdiği tüm değişiklikler öğrenildi.

Ancak bu değişiklikler içinde çok önemli bir farklılık daha tüketicilrin karşısına çıktı ki onu herkes ilk günden öğrendi ve etkisi hala devam ediyor. Otomobil olarak sınıflandırılmasından ötürü Vito’nun fiyatı bir anda rakiplerinden bir hayli yüksek olmaya başladı. Yüksek ÖTV oranı nedeniyle bir anda fiyat avantajını kaybeden Vito yenilenen neslinde de bu olumsuzluğu devam ettiriyor.

Hafif ticari araçlar için istenen SRC ve sürücüleri için istenen K belgelerinin artık önemsiz olmasıyla B sınıfı ehliyet sahibi herkesin sürücü koltuğuna oturabildiği Vito, testimize konuk olan Select versiyonunda sadece 119 BlueTec 8+1 versiyonuyla ithal ediliyor.

vito1

Tasarımda binek kimliğe vurgu yapılmış

Kısa bir süre önce yenilenen Vito önde ve arkada yapılan tasarım değişiklikleri ile firmanın diğer araçlarına benzer çizgilere kavuşmuş. Önde büyük ve LED’li gündüz farlarına sahip farlar ve büyük ızgara ile yakalanan güçlü görünüm arkada küçültülmüş stoplarla tamamlanmış. Aracın ön tasarımı SUV’ları andırırken arka kısmı SW’lere göndermeleryapar hale gelmiş.

3200 mm’lik dingil mesafesinin getirdiği avantajla oldukça geniş bir yaşam alanı sunan Vito Select, 8+1 kişi için ferah bir yaşam alanı sunuyor. Geniş camlar sayesinde içeriye ışık alan araç geniş açılan kapıları ile de araca iniş binişlerin kolayca gerçekleşmesini sağlıyor.

Koltuklarda farklı oturma kombinasyonlarına da izin veren Vito’da bu değişiklikleri yapmak ise ağır koltuklar nedeniyle çok kolay değil.

vito3

Ülkemizde MPV sınıfının çok popüler olmamasının da etkisiyle çok fazla rakibi bulunmayan aracın iç mekanında genel olarak diğer Mercedes-Benz araçlarında görev yapan kumandalar kullanılmış. Malzeme kalitesi yer yer bu fiyatlı bir araca yakışmayan detaylardan oluşsa da işçilik seviyesi yüksek tutulmuş. Malzemelerin birleşme noktalarındaki işçilik seviyesi binek Mercedes-Benz modelleri ile rekabet edebilecek kadar iyi.

Dizel motor pek çok modelde kullanılıyor

Pek çok Mercedes-Benz modelinde kullanılan 2.143 cc’lik 4 silindirli dizel motora sahip olan Vito Tourer Select sadece 7 ileri oranlı otomatik şanzımanla satın alınabiliyor. 190 HP güç ve 440 Nm tork üreten bu motor Vito’ya 206 km/s’lik maksimum hız ve 9.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri sağlıyor. Sadece bu veriler bile aracın tam bir binek otomobil olduğunu kanıtlarmışcasına öne çıkarken en önemli rakiplerden VW Caravelle performans olarak Vito’nun gerisinde kalıyor.

vito2

Ele oturan yeni tasarımlı direksiyon simidiyle bir Mercedes-Benz kullandığınızı size hissettiren Vito, gücünü yere arka tekerlekleri üzerinden aktarıyor. 17 veya 18 inçlik jantlarla tercih edilebilen modelde söz konusu konforsa kesinlikle 17 inçlik versiyonu satın almanızı öneririz. 18 inçlik jantların yol tutuşa çok fazla ilave katkısı olmaması ile birlikte süspansiyonu ekstradan yorması dışında yolla temasta çok katkısı yok.

İzine büyük boyutlarına rağmen son derece sadık olan Vito Tourer Select yan rüzgarlardan da beklenenden az etkileniyor. Sürat arttıkça iç mekanda yol ve rüzgar gürültüsünün hissedildiği araçta macera aranmadıkça yol tutuş konusunda hiç bir sıkıntı yaşanmaması da aracı rakiplerinden bir adım ileriye taşıyor.

Yüksek ÖTV diliminde yer alması nedeniyle satın almalarda el yakan motor kullanım esnasında ise oranları iyi ayarlanmış şanzıman sayesinde oldukça tutumlu. 2 tonu geçen ağırlığa rağmen 100 km’de ortalama 6.5 litre yakıt tüketen Vito, 70 litrelik depo ile 1000 km’lik menzile ulaşabiliyor.

Tek motor ve donanımla ithal ediliyor

Tek motor ve donanıma sahip olan Vito Tourer Select konu fiyat olunca aslında kafa karışıklığına sebep oluyor. Onu bir otomobil olarak değerlendirirseniz ucuz olan fiyatı, hafif ticari olarak değerlendirildiğinde yüksek kalıyor.

Ruhsatında otomobil yazsa da benim için Vito Tourer Select bir hafif ticari araç ve bu nedenle de donanımı ne kadar yüksek olursa olsun fiyatı pahalı. Örneğin VW Caravelle için istenen 110 bin TL ve aradaki 40 bin TL fark düşünüldüğünde ruhsatta binek veya hafif ticari araç yazmasının kimse için önemli olmayacağını düşünüyorum.

Ancak Vito’nun fiyatının kelepir kaldığı modeller de var. Örneğin Lancia Voyager’ın 103.900 Euro’luk fiyatını baz alırsak Vito bir anda kelepir bir otomobilmiş gibi algılanıyor.

Bu nedenle de en iyi karar verme mekanizması bu araçla yapacağınız br sürüş olacaktır. Eğer onu bir binek model gibi algılarsanız o zaman fiyatı size ucuz, eğer hafif ticari olarak algılarsanız o zaman da pahalı gelecektir.

vito4

Beğendik

Tasarım, konfor, donanım, performans

Beğenmedik

Fiyat, malzeme kalitesi

Teknik veriler Mercedes-Benz Vito Tourer Select

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 2143 cc

Maksimum güç 190 HP-3800 d/d

Maksimum tork 440 Nm-1400-2400 d/d

Son hız 206 km/s

0-100 km/s hızlanma 9.2 sn

Şanzıman 7 ileri G-Tronic

Aktarma Arkadan itiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 245/45 R18

Depo kapasitesi 70 lt

Bagaj hacmi 720 lt

Ağırlık 2030 kg

Tüketim (fab. Ver.) 5.3/5.8/6.6 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.5 lt/100 km

Uzunluk 5140 mm

Genişlik 1928 mm

Yükseklik 1890 mm

Aks mesafesi 3200 mm

Fiyat 145.800 TL

Tasarım 8/10

Daha önceleleri hafif ticari olmasına rağmen son yasa değişikliği ile binek otomobil olarak adlandırılmaya başlanan Vito Tourer, büyük ve heybetli yapısına rağmen zarif görünmeyi başarıyor. Aracın yeni neslinde arka tasarımdaki sadelik binek kimlikle uygun hale getirilirken gündüz farlarına sahip büyük farlar ve dikkat çeken ızgara da güzel görünümü tamamlayan detaylar olarak fark yaratıyor.

İç mekan 9/10

5 metrelik uzunluk ve 3.2 metrelik dingil mesafesi sayesinde çok geniş bir iç mekanın sunulduğu Vito Tourer Select’de kulanılan malzemeler yer yer bu araca yakışmazken genel olarak işçilik yüksek seviyede olması ile alışılagelmiş Mercedes-Benz kalitesi yakalanmış. Ergonomisi iyileştirilen orta konsolda sürücünün ihtiyaç duyacağı tüm düğmelere erişim son derece kolay.

Motor / Performans 8/10

Farklı Mercedes-Benz modellerinde görev yapan 4 silindirli dizel motor ürettiği 190 HP güç ve 440 Nm tork ile oldukça güçlü bir ünite olduğunu kanıtlıyor. 7 ileri otomatik şanzımanla uyum içinde çalışan motor bu araçtan beklenmeyen bir performans sunulmasını sağlamış. En önemli rakip VW Caravelle’in 180 HP’lik versiyonundan daha güçlü ve hızlı olan motor 206 km/s’lik maksimum hızı ile de tam bir binek olduğunu gösteriyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Her ne kadar ruhsatında otomobil yazsa da Vito aslında bir hafif ticari araç ve buna göre hazırlanmış. Yani asla virajlarda macera aramanın uygun olmadığı araç, arkadan itişli yapısı nedeniyle gaza fazla basılmasıyla bir anda ESP’yi devreye alıyor. Buna karşılık yüksek yapısıyla rağmen yaz rüzgarlardan minimum düzeyde etiklenen model genel olarak sınıfın iyi yol tutan modellerinden biri. Performanslı motorun yakıt cimrisi olmasıyla beğeni toplayan Vito, 70 litrelik deposuyla 1000 km’lik menzile sorunsuzca ulaşıyor.

Fiyat / Donanım 5/10

Ne yazık ki her güzel şeyin bedeli yüksek oluyor ve bu kural Vito’da da bozulmuyor. Tek motor ve donanımla ithal edilen araç ülkemizde 145 bin TL’lik fiyat etiketine sahip. Binek olmasının getirdiği ÖTV yükü nedeniyle el yakan Vito’nun en önemli rakibi konumundaki VW Caravelle’in en üst vesiyonu olan 180 HP’Lik model ticari araç sınıfında ve bu sayede de satış fiyatı Vito’dan 30 bin TL daha uygun.

Sonuç

Vito eskiden de iyi bir hafif ticari araçtı, şimdi ise bir adım daha ötesinde. Ancak 8+1 oturma kapasitesi ile ülkemize binek otomobil olarak ithal edilen birkaç araçtan biri olan model binek olmanın getirdiği maliyet nedeniyle satış fiyatı konusunda el yakıyor. Genel olarak Mercedes-Benz konfor ve donanımını eksiksiz sunmasıyla beğeni toplayan Vito’da eğer fiyatı ikincil öneme iterseniz kesinlikle satın almanızı tavsiye ederiz.

vito5

Comments are closed.