Mercedes-Benz B 200 Sport

mercedesb200

AH BİR DE FİYATI YÜKSEK OLMASA!

Mercedes-Benz’in çok amaçlı otomobili B Serisi, 200 Sport versiyonunda bir ailenin isteyebileceği hemen hemen her şeyi tek bir otomobilde sunmayı başarıyor.

mertduranimzason

Son yıllarda farklı bir felsefe ile alışılagelmiş binek modellerinin dışında çok amaçlı ve küçük otomobilleri de ürün gamına dahil eden Mercedes-Benz bu sayede kısa sürede global pazarlarda istediği satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Firmanın hiç kuşku yok ki A Serisi ile başlayan bu değişiminde bayrak artık ağabey B Serisi’nde çünkü A Serisi MPV tarzından kompakt bir otomobile dönüş yaptı.

mercedesb200

Boyutlar büyüdü ama tasarım sportif

Bir önceki nesle göre boyutları bir hayli büyüyen ve artık çok daha heybetli bir araç olan B Serisi öncüsünden farklı olarak şişkin ve kaslı detaylarla süslenmiş. Bu sayede sportif görünmeyi başaran model yerden yüksek yapısına rağmen özellikle test aracındaki gibi iki renkli karoseriyle sportifliği sadece adında değil görüntüsünde de hissettiriyor.  Önden arkaya bütünlük içindeki tasarım farklı kullanıcıların hoşuna gitmesiyle bir ailenin bütün üyelerinin B 200’ü sevmesini sağlıyor.

Firmanın son zamanlarda araçlarında kullanmaya başladığı iç mekanı ile pek çok ortak parçayı bünyesinde barındıran B 200 ne yazık ki bu uygulama yüzünden özgün olmayı başaramıyor. Ancak ergonomik olarak bir eksikliği bulunmayan araç kullanım kolaylığı açısından son derece fonksiyonel. Bununla birlikte kullanılan malzeme ve işçilik kalitesinin de Mercedes-Benz standartlarını çoğu yerde yakaladığı gözlemlenen B 200’ün ne yazık ki özellikle konsolun ve kapı içlerinin alt kısımlarında montaj ve malzeme kalitesi konusundaki eksiklikleri tüketicilerin dikkatini çekiyor.

mercedesb200

İç mekan üst sınıf modellerle yarışabilecek kadar geniş

Çok fazla olmayan toplam uzunluğuna rağmen uzun sayılabilecek dingil mesafesi ile iç mekanında 5 kişi için son derece ferah bir yaşam alanı sunan B 200 gerek ön gerekse arkada yaşam alanı konusunda Mercedes-Benz’in üst sınıftaki modelleri ile yarışabilir genişliği sunuyor.

Test aracındaki gibi zengin opsiyonel aksesuarlardan tercih edildiğinde teknoloji ve konfor alanlarında eksiği kalmayan B 200 ne yazık ki bu tarz bir uygulama ile fiyat etiketini çok yukarıya çekiyor. İç mekanda dikkat çeken bir başka olumsuzluk ise araca sonradan eklenmiş ve ucuz bir etki yaratan ahşap kaplama. Test aracındaki donanım paketinin bir üyesi olan ahşap kaplama keşke ya hiç olmasaydı ya da daha çok olsaydı da kapı ve diğer panellerle uyumlu hale gelseydi.

mercedesb200

Benzinli motorun keyfi artırıyor

1.6 litrelik benzinli motora sahip olan B 200’ün güç ünitesini günümüzde A, B, C, E, CLA ve yakında piyasaya sunulacak olan GLA modellerinden tanıyoruz. Aşırı beslemeli bu motor ile alt devirlerden itibaren 156 HP gibi yüksek sayılabilecek bir güce sahip olan B 200, 250 Nm’lik torkun 1250 d/d’de kullanıma sunulmasıyla çok dengeli bir tork bandına sahip. Bu sayede araç yüklü halde iken bile zorlanmayan model 7 ileri otomatik şanzımanın motorla uyumu ile de kullanım keyfini artırıyor.

Ancak tüm bu olumlu özellikler kullanıcıya yakıt tüketimi olarak geri dönüyor. Fabrika verisi 100 km’de ortalama 5.9 lt ile yetindiği söylenen B 200 gerçek sürüşlerde 8-9 lt/100 km bandında seyrediyor.

mercedesb200

O fiyatıyla da bir Mercedes-Benz 

Çok fazla seçeneğin olmadığı bir sınıfta yer alan B 200 bu nedenden olsa gerek fiyat etiketinde el yakıyor. Standart hali 113 bin TL’den başlayan model test aracındaki gibi zengin aksesuar paketleri ile satın alındığında 147 bin TL’lik fiyat etiketine sahip oluyor.

Bu fiyata günümüzde pek çok markanın daha üst sınıfındaki modellerini tercih etmek mümkünken firmanın ürün gamındaki diğer modellerden de alternatifler bulunabiliyor.

 

Beğendik

Tasarım, iç mekan genişliği, kalite hissi, motor-şanzıman uyumu

Beğenmedik

Tüketim, montaj ve işçilik hataları, fiyat, ahşap kaplama

 

Teknik veriler Mercedes-Benz B 200 Sport

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1595 cc

Maksimum güç 156 HP-5300 d/d

Maksimum tork 250 Nm-1600-4200 d/d

Son hız 220 km/s

0-100 km/s hızlanma 8.4 sn

Şanzıman 7 ileri DCT otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/45 R17

Depo kapasitesi 56 lt

Bagaj hacmi 488-1547 lt

Ağırlık 1425 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.0/5.9/7.6 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 8.9 lt/100 km

Uzunluk 4359 mm

Genişlik 1786 mm

Yükseklik 1557 mm

Aks mesafesi 2699 mm

Fiyat 147.291 TL

 

Tasarım 8/10

Bir önceki nesline göre boyutları büyüyen B Serisi özellikle test aracındaki gibi iki renkli karoseriyle boyutlarını gizlemeyi başarıyor. Oldukça sportif hatlara sahip olan model, şişkin ve kaslı çizgileriyle göz okşuyor.

İç mekan 8/10

Sınıfının en geniş otomobillerinden olan B 200 gerek önde gerekse arkada çok iddialı bir yaşam alanı sunuyor. Yüksek baş mesafesi sayesinde de ferahlık hissi yüksek. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi çoğu yerde beklentileri karşılarken kimi noktalarda görülen montaj hataları ve ucuz plastik aracın fiyat etiketi dikkate alındığında yüzlerin asılmasına neden oluyor.

Motor / Performans 8/10

1.6 litrelik motor aşırı beslemenin getirdiği avantajla yüksek performans ve sürüş keyfi veriyor. Şanzımanla uyumu da yüksek olan güç ünitesinin torku dengeli üretimi yüklü durumlarda bile keyfin ve performansın düşmesini engelliyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Standart hali konfor odaklı olan B Serisi test aracındaki gibi spor paket ve buna bağlı olarak jant-lastik kombinasyonları tercih edildiğinde yere oldukça sağlam basıyor. Çok zorlanmadıkça kontrolünü kaybetmeyen araç ıslak zeminlerde kafadan kaymaya meyilli olsa da ESP ile tehlikeli durumların önüne geçiliyor.  Ancak tüm bu olumlu özellikler karşılığında aracın yakıt tüketimi yüksek kalıyor.

Fiyat / Donanım 5/10

En ulaşılabilir Mercedes-Benz’lerden olan B Serisi ne yazık ki test aracındaki gibi aksesuarlar tercih edildiğinde bu iddiasını gerçeğe dönüştüremiyor. 147 bin TL sınırını aşan rakam gerçekten çok yüksek. Standart hali 113 bin TL B 200 bu fiyat etiketi ile bile ucuz sayılmaz.

Sonuç

Farklı ihtiyaçları tek bir otomobilde toplamasıyla öne çıkan B Serisi’nin en önemli zayıflıklarının başında hiç kuşku yok ki yüksek satış fiyatı geliyor. Eğer bu fiyat sizin için sorun değilse o zaman uzun yıllar bıkmadan kullanabileceğiniz, değişken ve çok geniş iç hacimli, yerden yüksek ancak yol tutuş kabiliyeti yüksek bir araç sahibi olacaksınız. Sundukları ile ailedeki tüm fertlerin istedikleri bir özelliği bulabilecekleri B 200 ile uzun yılları birlikte keyifle geçirebilirsiniz.

mercedesb200

 

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.