Renault Megane Sedan neden çok satıyor?

Sosyal medyadan bu kez Renault Megane ve Toyota Corolla arasından hangisini seçersiniz diye sordum. Sonuç benim için şaşırtıcı oldu.

PAYLAŞ
Premium segment arabalar

Hep konuşulan bir konu vardır; ülkemiz bir sedan cenneti denir. Bana göre bu iddia binek tüketiciler için geçerli olmasa da filo satışlarının etkisiyle toplam adetlerde sedan modellerin daha yukarıda olmasını sağlıyor.

Sedanlar çok tercih edilirken en çok satılan modeller içinde zirve kimin peki?

Dört aylık verilere göre Renault Megane Sedan 12 bin 572 adetlik satış rakamına ulaşmış. Bu da modelin ülkemizde en çok tercih edilen model olduğunu ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz günlerde ben de merak ettim ve tüketicilerin en çok tercih ettiği Megane Sedan’ın karşısına Toyota Corolla Sedan’ı koydum. Toyota Corolla ilk dört ayda 7 bin 59 adet satılarak en çok satılan 5. model konumunda.

İki model arasındaki satış rakamı farkı hiç de az değil.

Açıkçası Toyota müşteri memnuniyeti konusunda Renault’nun önünde yer alıyor. Ya da en azından ben öyle biliyorum. Ancak gördüm ki bu durum artık değişmiş.

Tüketicilerin Renault’ya olan ön yargısı kırılmış. Bu da satış adetlerine direkt yansımış. Eskiden Fransız orjinli markalara olan ön yargı artık yerini genel bir kabul görmeye bırakmış ve Renault ve Peugeot satış adetlerini artırmayı başarmış.

Ancak bu ön yargının kırılması durumu Citroen için geçerli değil ne yazık ki! Pek sanmıyorum ama umarım onlar için de iyi günler kısa sürede gelir.

Toyota ise ülkemizde de üretim yapmasına rağmen artık popülaritesini kaybetmeye başlamış.

Eskiden hangi Toyota sahibi ile konuşacak olsam aracını mutlaka yine bir Toyota ile değiştireceğini söylerdi; ancak şimdi durum farklı. Buradaki marka aidiyeti azalmış durumda.

Eğer bu konu hakkında Toyota bir adım atmazsa yakında nihai tüketicilerini kaybedecektir. Tek başına filo satışları da elbette Toyota’yı ayakta tutmaya yetmez.

Renault Megane Toyota Corolla Anketi
Megane Corolla karşılaştırma sonucu

Mert Duran

mert@otostil.com