Mazda ve Suzuki uygunsuz emisyon testleri gerçekleştirdi

Mazda, Suzuki ve Yamaha Japonya’da uygunsuz yakıt ekonomisi ve emisyon salımı testleri gerçekleştirdi.

PAYLAŞ

Mazda, Suzuki ve Yamaha Japonya’da uygunsuz yakıt ekonomisi ve emisyon salımı testleri gerçekleştirdi. Durum Japon ulaştırma bakanlığının gerçekleştirdiği iç soruşturmaların sonucunda ortaya çıktı. Mazda Suzuki emisyon testi

Bakanlıktan Perşembe günü gelen açıklamada; Mazda, Suzuki ve Yamaha, Japon ulaştırma bakanlığına uygunsuz yakıt ekonomisi ve emisyon testleri gerçekleştirdikleri yönündeki raporlarını sundular.

Bulgular, Subaru ve Nissan’ın uygunsuz testler gerçekleştirdiğinin ortaya çıkmasının ardından, Japon otomobil üreticileri hakkında açılan soruşturmayla bulundu.

Mazda ve Suzuki’nin temsilcileri, bakanlığa uygunsuz testlerle ilgili raporlar sunduklarını doğruladılar, ancak daha fazla yorumda bulunmadılar. Yamaha Motor da uygun olmayan testler gerçekleştirdiğini doğruladı.

Yamaha sözcüsü yaptığı açıklamada; “Emisyon denetimleriyle ilgili olarak, uygunsuz eylemlerin olduğu bir gerçektir. İçtenlikle özür dileriz.” şeklinde konuştu.

Bu rapor; Japonya’da yüksek kaliteli ve verimli üretimi ile bilinen imalat sanayinin, imajını lekeleyen gelişmelerin en sonuncusu oldu.

Bu yıl temmuz ayında, Nissan Japonya’da satılan 19 araç modeli için yanlış ölçülen egzoz emisyonları ve yakıt ekonomisi olduğunu itiraf etmişti.

Mazda Suzuki emisyon testi