Suzuki yeni bir elektrikli araç üretmek için düğmeye bastı

Suzuki Hindistan için yeni bir elektrikli otomobil hazırlıyor. Yeni otomobil 2020'den önce yollarda olacak.

PAYLAŞ

Suzuki yeni bir elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı. Hindistan’da Suzuki’nin ortağı olan Maruti ile birlikte geliştirilecek otomobil 2020 yılında önce yollarda olacak. Suzuki Wagon R tabanlı yeni elektrikli otomobilin testleri de başladı. Maruti Suzuki elektrikli otomobil testlerine başladı.

Maruti Suzuki, 2020 yılına kadar Hindistan’a bir elektrikli araç getirmeyi planlıyor ve bu sebeple ülke çapında bir filo test programı başlattı. Test edilen otomobiller Japonya Suzuki Wagon R’ye dayanıyor, ancak Hindistan’daki Gurugram Fabrikası’nda üretiliyor.

Şirket; bu elektrikli araç testlerinin gerçek hayattaki kullanıma odaklanacağını ve Hindistan için “güvenilir ve uygun” ürünün geliştirilip onaylanmasını hızlandıracağını belirtti. Hindistan’da üretilecek bu otomobillerin ucuz ve uzun ömürlü olması muhtemel.

Maruti Suzuki Hindistan Şefi Kenichi Ayukawa yaptığı açıklamada, “Çoklu arazi ve iklim koşullarında yürütülen testler, bize gerçek yaşam koşullarıyla ilgili değerli bilgiler elde etmemizde yardım edecek.” dedi.

Maruti Suzuki şirketinin, büyük bir kısmı Suzuki Motor Corp’a ait, ancak şirket tam anlamıyla bir yan kuruluş değil. Aynı zamanda Maruti Suzuki, Hindistan’ın en büyük hacimli otomobil markası ve pazarın yaklaşık yüzde 50’sine sahip.

Maruti Suzuki, Avrupa için halihazırda bir hafif hibrid (48V) araç üretti, ancak elektrikli araç planını oldukça sessiz bir şekilde yürütüyor. Şirketin yakında Avustralya’ya da Swift türevi bir araç getirmesi bekleniyor.

Maruti Suzuki elektrikli otomobil