7 ayın ardından hangi markalar kazandı hangileri kaybetti!

Marka bazında otomobil satış rakamları Temmuz ayı sonunda nasıl oluştu? Hangi markalar kazandı? Hangi markalar dibi gördü?

PAYLAŞ

Geçtiğimiz yılın ilk yedi ayı ile bu yılın ilk yedi ayının otomobil satış rakamlarını marka bazında karşılaştırdık. Marka bazında otomobil satış rakamları 2018

Yılın ilk yedi ayını geride bıraktık. Ocak ve Temmuz dönemi otomobil satış rakamlarına baktığımız zaman markaların seyri de belli olmaya başladı. Bazı markalar yükselirken, bazıları beklenmedik şekilde düştü.

Temmuz ayı sonunda markaların satış rakamları belli olmaya başladı. Yılın gidişini bu rakamlardan tahmin etmek mümkün. Geçtiğimiz yılın ilk yedi ayı ile bu yılın ilk yedi ayının satış rakamlarını marka bazında karşılaştırdık. Ocak-Mayıs 2018 döneminde hangi markalar kazandı? Hangi markalar kaybetti?

KAZANANLAR

RENAULT

Renault satış rakamı açısından biraz düşüş gösterdi ancak yılın ilk yedi ayının sonunda Renault, geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine lider durumda.

TOYOTA

Geçtiğimiz yılı 53 bin 67 adetlik satış rakamıyla 8’inci sırada kapatan Toyota, 2018 yılının aynı döneminde 17 bin 909 adetlik satış yaparak 5’inci sıraya yükseldi.

HONDA

2017 yılının ilk yedi aylık döneminde  14 bin 550 adet satış yaparak 10’uncu sırada yer alan Honda, bu yıl ilk yedi ayda 16 bin 502 adet satarak 9’uncu sıraya çıktı.

PEUGEOT

Peugeot geçtiğimiz yılı 9’uncu sırada tamamlarken, bu yıl satışlarını yaklaşık 2 bin adet artırarak kendisine 6’ıncı sırada yer buldu.

 

KAYBEDENLER

FIAT

Fiat geçtiğimiz yıl da olduğu gibi, 25 bin 919 adetlik satış rakamıyla yine 3’üncü sırada yer alıyor. Ancak firmanın satış rakamları geçen yılın yedi ayına oranla yaklaşık 6 bin adetlik bir düşüş göstermiş.

VOLKSWAGEN

Volkswagen ikinci sıradaki yerini korusa da, geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık 10 bin adet satış kaybederek; bu yılın ilk yedi ayını 33 bin 180 adetlik satış rakamı ile tamamladı.

FORD

Ford 6’ıncı sıradaki yerini kaybederek 2018 yılının ilk yedi ayının sonunda 8’inci sıraya geriliyor. Ayrıca Ford, geçtiğimiz yılın ilk yedi ayına göre bu yılın ilk yedi ayında 5 bin adetten fazla satış kaybetmiş durumda.

DACIA

Dacia geçen yılın ilk yedi ayındaki 7’inci sırasını korusa da, yaklaşık 4 bin 500 adet satış kaybederek geçen yıla oranla daha düşük bir satış rakamı elde etti.

OPEL

Yılın ilk yedi ayının en çok kaybedenlerinden birisi Opel. Geçen yılın ilk yedi ayında 23 bin 155 adetlik satış rakamıyla 5’inci sırada yer alan Opel, bu yılın aynı döneminde 14 bin 399 adet satışla 10’unci sıraya düştü.

MERCEDES-BENZ

Mercedes de 10 bin 598 adetlik satış rakamıyla bu sene ilk 10’a giremeyen markalar arasında yer alıyor. Geçen yılın ilk yedi ayında 12 bin 817 adetlik bir satış rakamına ulaşan marka; satış rakamlarında yaklaşık 2 bin adetlik bir düşüş yaşadı.

BMW

BMW 2018’in yedi ayındaki satış rakamlarıyla ilk 10’a girememiş de olsa da diğer markalara oranla daha başarılı bir tablo çiziyor. Geçen sene ilk yedi ayda 8 bin 820 adetlik satış rakamına ulaşan BMW, bu yılın aynı döneminde yaklaşık 300 adetlik düşüşle 8 bin 541 adetlik bir satış rakamına ulaşmış. Bu da diğer markaların yaşadığı düşüşe oranla çok düşük.

Marka bazında otomobil satış rakamları 2018 2017 karşılaştırma

Marka bazında otomobil satış rakamları 2018 – 2017 karşılaştırma