En iyi benzinli otomatik küçük sınıf araba hangisi?

Küçük sınıf olarak da adlandırılan B segmenti özellikle çekirdek aileler için en iyi seçenek. Birbiri ardına yenilenen modellerin olduğu bu sınıfın en iddialı otomobillerini karşı karşıya getirdik. Bir tarafta sürüş dinamiği ile akıllara kazınan Ford Fiesta, diğer tarafta girdiği karşılaştırmalarda birinciliği kimseye kaptırmayan Volkswagen Polo ve son olarak da ekonomi profesörü Renault Clio... küçük arabalar karşılaştırması

PAYLAŞ

Küçük sınıf olarak da adlandırılan B segmenti özellikle çekirdek aileler için en iyi seçenek. Birbiri ardına yenilenen modellerin olduğu bu sınıfın en iddialı otomobillerini karşı karşıya getirdik. Bir tarafta sürüş dinamiği ile akıllara kazınan Ford Fiesta, diğer tarafta girdiği karşılaştırmalarda birinciliği kimseye kaptırmayan Volkswagen Polo ve son olarak da ekonomi profesörü Renault Clio… küçük arabalar karşılaştırması

Küçük sınıftaki rekabet diğer sınıflara benzemiyor. Örneğin kompakt sınıfta boyutlarda yapılan küçük bir oynamayla öne çıkmak çok kolayken küçük sınıfta boyutlar yerine mıhlanmış gibi sabit. Ford Fiesta, Renault Clio ve VW Polo ise bu zorlu rekabette başı çeken modeller arasında yer alıyor. Onlar hem satış adetlerinde en çok satılanlar hem de en çok arzulananlar listesinde en tepede yer alıyorlar. Ford Fiesta, Renault Clio ve VW Polo arasındaki mücadelede kazananı bulmak hiç kolay değil.

TASARIMLAR SERT
Araç satın almada tasarımların önümü çok büyük. Bunu bilen markalar da tasarım konusunda çok fazla mesai harcıyorlar. Renault Clio tasarımda keyifli detaylar kullanarak dikkat çekmeyi başaran bir araç. Bu otomobil iyi görünmeyi biliyor. Yenilenmesinin ardından zaten iyi olan tasarımına yapılan küçük dokunuşlarla elbisesini daha iyi bir hale getirdi. Tasarımında Fransız asaletini sonuna kadar kullanan model, küçük sınıfın en iyi görünen modellerinden biri olma özelliğini daha uzun yıllar koruyacak gibi görünüyor.
Polo’nun tasarımına baktığımız da ise, ön kısmı önceki modele kıyasla daha sportif. Her ayrıntı özenle yeniden tasarlanmış gibi bir izlenim bırakıyor. Farlar artık LED versiyonla sunuluyor. Yeni radyatör ızgarasıyla birlikte, farlar Polo’nun tüm araç genişliği boyunca uzanan yeni yüzünü oluşturuyor. Tampon da araç genişliğini vurgulayan tasarım unsurlarından birisi. Kaputun ortasından geçen iki düz çizgi radyatör ızgarasında bitiyor. En üstteki ızgara çubuğu kaputla aynı renkte boyanmış ve sağda ve solda far çizgileriyle birleşiyor. Bu motor kaputuna daha alçak bir görünüm kazandırıyor, aynı zamanda Polo’nun genişliğini de vurguluyor
Son dönemlerde sert hatlı maskülen çizgilere sahip otomobil sayısı giderek artıyor. Fiesta ise bunun tam tersini yapmış ve çizgilerini yuvarlatıp yumuşatmış, biraz daha kadınsı görünen bir çizgiye yaklaşmış. Önden baktığımızda makyaja benzer bir değişiklik söz konusu ve yeni olduğunu kestirmek biraz zor. Cam yıkamalar kaput üstünden alınarak gizlenmiş. Yanda ise tasarım çizgileri değişmemiş. Fiesta büyük kulaklara sahip olmasına rağmen dikiz aynaları ve görüş alanı küçük.

İÇ MEKANDA ZİRVE KİMİN?
İç mekan karşılaştırmamıza Volkswagen Polo ile başlayalım. İç mekanda sınıfında bir ilk olan tamamen dijital gösterge paneli ve yeni nesil dokunmatik multimedya ekranı ilk göze çarpan detaylar arasında. Bunun yanına dijital göstergelerin eklenmesi de yaşam alanının havasını değiştirmiş.
Volkswagen Polo, 4053 mm uzunluğa, 1751 mm genişliğe, 1446 mm yüksekliğe ve 2564 mm aks mesafesine sahip. Son olarak gelelim Polo’nun bagaj hacmine. 351 litre ile oldukça bonkör bir hacim sunan Polo, rakiplerine adeta bu konuda gözdağı veriyor.
İkinci konuğumuz olan Ford Fiesta’daki en büyük değişim iç mekanda yaşanmış durumda. Aracın yaşam alanı adeta yeniden tasarlanmış. Gerek gösterge paneli gerekse orta konsolun tamamı hep yeni çizgiye sahip. Daha önceki Ford modellerinde sürücü odaklı bir alan göze çarparken Fiesta yan yolcunun da konforunu azaltmadan ergonomik şekilde tüm kumanda ve şalterlere ulaşmasını sağlıyor. Fiesta’nın donanım seviyesine göre iç mekanda sunulan konfor ve güvenlik elemanları ve teknolojik yardımcıların sayısı bir hayli zenginleşiyor.
Ford Fiesta, 4040 mm uzunluğa, 1735 mm genişliğe, 1476 mm yüksekliğe ve 2489 mm aks mesafesine sahip. Fiesta 292 litre bagaj hacmi ile rakiplerinden geride kalıyor.
Clio’nun iç mekanı küçük sınıfta yer alan bir araca göre oldukça geniş. Renault R-LINK internet bağlantılı entegre navigasyon ve multimedya sisteminin kullanımı da kolay. Orta konsol üzerine başarılı bir şekilde adapte edilmesi sayesinde de yaşam alanının oldukça sade görünmesini sağlıyor. Test aracındaki GT Line donanımının getirdiği artıyla yaşam alana daha şık. GT Line koltuklarsa çok rahat değil. Sırtlık vücudu kaplayan yan destekler nedeniyle kısıtlı bir alan sunuyor ve biraz geniş bir gövdeye sahipseniz bu sizin için biraz sıkıntılı yolculuk anlamına geliyor.
Renault Clio, 4062 mm uzunluğa, 1732 mm genişliğe, 1448 mm yüksekliğe ve 2589 mm aks mesafesine sahip. 300 litrelik bagaj hacmi ile rakiplerine göre ne büyük ne de ufak kalıyor.
Her 3 aracın da tasarımları oldukça sert ve sportif. İç mekanlarına baktığımızda ise, her 3 araç oldukça keyif veren sürüş ve konfor sunuyor olsa da burada Polo bir adım öne geçti diyebiliriz. Boyutsal olarak baktığımızda ise Clio rakiplerine göre daha uzun kalırken, Polo ise genişlik olarak rakiplerini geride bırakıyor. Aks mesafesi olarak ise Clio’nun rakiplerinin ufak farkla ile önde olduğu görülüyor. küçük arabalar karşılaştırması

MOTORLAR FARKINDA KİM KAZANDI?
Renault Clio motor konusunda oldukça bonkör bir otomobil. Araçta dizel ve benzinli zengin bir motor ailesi görev yapıyor. Clio’daki tek benzinli otomatik versiyonsa 1.2 litrelik hacme sahip turbo destekli ünite. Teste aldığımız otomobilimiz 1.2 litre hacminden 120 HP güç ve 190 Nm tork üreten motora sahip. EDC şanzımanlı bu modelin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 4.4 litre olarak açıklanıyor. 9.4 saniyede 0 – 100 km/s hızlanmasını tamamlayan Clio maksimum 199 km/s’ye ulaşabiliyor.
Motor hacmi 1.0 litre olan Polo 95 HP güç ve 175 Nm tork üretiyor. 7 ileri DSG otomatik şanzımanla kombine edilen test otomobilimiz, 100 km’de ortalama 4.7 litre yakıt tüketiyor. 10.8 saniyede 0 – 100 km/s hızlanmasını bitiren Polo’nun maksimum hızı ise 187 km/s.
Fiesta da Polo gibi 1.0 litrelik motor ile karşımızda. 100 HP güç ve 170 Nm tork üreten, 6 ileri otomatik şanzımanı olan Fiesta’nın 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise, 5.2 litre olarak açıklanıyor. 12.2 saniyede 0 – 100 km/s çıkan Fiesta maksimum hızı ise 180 km/s olarak gösteriliyor.
Motorların kağıt üzerindeki verileri gösteriyor ki Clio, 200 cc’lik ilave hacmi sayesinde rakiplerinden daha iyi performans sunuyor. Ayrıca torku da daha dengeli. Polo’nun DSG şanzımanın 7 ileri oranlı olması sürüş esnasında daha fazla keyif verip, sübjektif olarak onun daha hızlı olduğunu hissetmenize neden oluyor. Fiesta ise bu üçlü içindeki en yavaş model. küçük arabalar karşılaştırması

YOL TUTUŞ USTASI
Sıra geldi sürüş dinamikleri ve konforlarına… Bu konuda uzman tartışmasız Ford. Küçük sınıfın en iyi yol tutuş karakterli modellerinden olan Fiesta elden geçirilen yürüyen aksamı ile yine çok iddialı bir otomobil olmuş. Direksiyonun sürücüden gelen istekleri gecikme olmadan yola aktarması, süspansiyonun gürültülü çalışmaması ve küçük darbeleri iyi şekilde absorbe etmesi gibi detaylar hep Fiesta’nın neden yol tutuş konusunda efsaneleşmiş bir model olduğunu ortaya koyuyor.
Sıra geldi Renault Clio’ya… Küçük sınıfta olmasına rağmen bir üst sınıfın sunduğu konforu sunabilecek kadar iddialı bir model Clio. Sert ve derin çukur geçişlerine bile son derece iyi bir şekilde kafa tutuyor. Onunla yolculuk edenlerin rahat edeceği bir araç olacağını garanti ediyor. Süspansiyon sistemi sert darbeleri emme konusunda üzerine düşen görevi başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Bunun yanında yola sağlam basan araçlardan birisi olarak da notlarımız arasında yer aldı. Ancak elbette Fiesta kadar dinamik bir karaktere sahip değil. Clio’nun arka frenleri kampana olmasına karşılık bu üçlü içinde en iddialı fren performansına sahip. Araç birbiri ardına yapılan frenlerde bile asla izinden çıkmıyor. küçük arabalar karşılaştırması
Gerçekçi olmak gerekirse Polo için -sürüş açısından- küçültülmüş bir Golf diyebiliriz. Güvenli, rafine, bir miktar eğlence ve çeviklikle harmanlanmış şekilde yol tutuş sunuyor. Aslında birçok alıcı için bu tanımlama yeterli olacaktır. Kötü zemin koşullarında bile konforlu, kontrollü ve homojen bir sürüş keyfi sunan bu amortisörler sayesinde uzun şehirlerarası yolculuklarda da, evden işe gidiş -geliş rotanızda rahat edebilirsiniz. Yol tutuş konusunda Polo kesinlikle dengeli. Yönlendirme hafif fakat doğrudan, yani aracın burnunun nereye doğru döndüğünü ve bir sonraki adımda ne olacağını anlayabiliyorsunuz. Şehir içinde veya dışında tüm yollarda dengeli ve kolay bir sürüş sunan Polo, rakibi Ford Fiesta kadar olmasa da keyifli bir sürüş sunabiliyor. Ancak Polo motorundan Clio kadar yüksek güç alamadığı için performans konusunda rakibinden geri kalıyor ve kullanım keyfi törpüleniyor. küçük arabalar karşılaştırması

küçük sınıf arabalar karşılaştırması
küçük sınıf arabalar karşılaştırması
küçük sınıf arabalar karşılaştırması
küçük sınıf arabalar karşılaştırması
küçük sınıf arabalar karşılaştırması

Sonuç
Üç küçük modelin de önde olduğu farklı disiplinler var. Tasarım konusunda Polo’nun, Fiesta’dan ve Clio’dan daha çekici olduğu aşikar. Ancak ekonomi konusunda da Clio, Fiesta’dan ve Polo’dan daha üstün. İş yol tutuşu konusuna gelince işler biraz daha değişiyor. Hisli direksiyon ve sert süspansiyonların avantajını kullanan Fiesta özellikle virajlarda rakiplerinden daha güvenli bir sürüş vaat ediyor. Fiyat konusunda da Clio rakiplerinden önde. Clio ve Polo arasından seçim yapmak gerçekten zorken, Fiesta bu ikilinin gerisinde kalmaktan kurtulamıyor.

Teknik veriler Volkswagen Polo Ford Fiesta Renault Clio
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3/Benzin Sıralı/3/Benzin Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine Önde enlemesine Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2 12/2 16/2
Motor hacmi 999 cc 998 cc 1197 cc
Maksimum güç 95 HP-5000 d/d 100 HP-6000 d/d 120 HP-4900 d/d
Maksimum tork 175 Nm-2000 d/d 170 Nm-1400 d/d 190 Nm-2000 d/d
Son hız 187 km/s 180 km/s 199 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.8 sn 12.2 sn 9.4 sn
Şanzıman 7 ileri DSG 6 ileri otomatik 6 ileri EDC
Aktarma Önden çekiş Önden çekiş Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk Hava kanallı disk/kampana Hava kanallı disk/kampana
Lastikler 185/65 R15 195/45 R16 185/65 R15
Depo kapasitesi 40lt 42lt 45lt
Bagaj hacmi 351lt 292lt 300lt
Ağırlık 1180 kg 1206 kg 1165 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.0/4.6/5.7 4.2/5.2/6.9 4.4/5.2/6.6 lt/100 km
Uzunluk 4053 mm 4040 mm 4062 mm
Genişlik 1751 mm 1735mm 1732 mm
Yükseklik 1446 mm 1476mm 1448 mm
Aks mesafesi 2564 mm 2489mm 2589 mm
Fiyat 86.800 TL 81.500 TL 79.250 TL
Otostil Test Verileri
0-100 km/s hızlanma (sn) 11.0 12.2 9.5
0-400 m (sn) 23.1 24.4 21.7
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.2 40.3 39.5
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.6 40.6 39.7
Gürültü 100 km/s (dB) 66 67 67
Test tüketimi (lt/100 km) 6.2 7.3 6.2
Menzil (km) 645 575 726

Puanlama      Maksimum Puan      Volkswagen Polo Ford Fiesta Renault Clio

Tasarım       10      9       7       8

İç mekan     10      9       8       7

Motor          10      8       8       9

Şanzıman     10      9       7       7

Performans  10      8       6       9

Yol tutuş     10      8       9       8

Fren  10      8       8       9

Tüketim      10      8       6       8

Donanım       10      7       7       7

Fiyat 10      7       8       9

Toplam        100    81      74     81

Sonuç                   1.       3.       1.