Satış rekortmenleri karşı karşıya geldi hangisi kazandı?

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin açıkladığı sonuçlara göre 2017 yılının 11 aylık döneminde en çok tercih edilen modeller Fiat Egea Sedan ve Renault Megane Sedan oldu. Dergimizi baskıya verdiğimiz Aralık ayında da benzer bir tablo devam ediyordu. Yani karşınızda ülkemizin en çok tercih edilen iki modeli duruyor. Bir yanda konforu ekonomisi ile övünen Renaılt Megane, diğer yanda ise satış fiyatıyla alkışı hak eden Fiat Egea. Sizin için iki modelin öne çıkan özelliklerini araştırdık. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil

PAYLAŞ

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin açıkladığı sonuçlara göre 2017 yılının 11 aylık döneminde en çok tercih edilen modeller Fiat Egea Sedan ve Renault Megane Sedan oldu. Dergimizi baskıya verdiğimiz Aralık ayında da benzer bir tablo devam ediyordu. Yani karşınızda ülkemizin en çok tercih edilen iki modeli duruyor. Bir yanda konforu ekonomisi ile övünen Renaılt Megane, diğer yanda ise satış fiyatıyla alkışı hak eden Fiat Egea. Sizin için iki modelin öne çıkan özelliklerini araştırdık. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil

Satış adetlerinde zirvede olmak… Bir model için en önemli başarıdır kuşkusuz. Ancak bu durum ülkemizde biraz suiistimal ediliyor. Çünkü Avrupa ve Amerika’dan farklı olarak ülkemizde filo kullanımı öyle bir noktaya ulaştı ki binek kullanımları bazen sollar hale geldi ve satış adetleri artık başarı için tek kriter olmaktan çıktı.

Günümüzde tüketiciler bir modeli satın alırken sadece diğer tüketiciler tarafından çok tercih edilmesine bakmıyor, aracın tasarımı, bütçesine uygunluğu, ikinci eldeki popülaritesi gibi pek çok kriteri değerlendiriyor.
Eğer bu durum böyle olmasaydı ülkemizin en başarılı modelleri karşılaştırmamıza konuk olan bu iki otomobil olacaktı. Elbette bu iki araç da çok iyi birer seçenek ancak en iyiler demek için daha önlerinde uzun bir yol var.

Renault tasarım işini çözdü
Fiat Egea Sedan ülkemizde üretilip dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilen önemli bir ailenin parçası. Tek başına Egea ailesi pek çok markanın toplamından daha fazla tüketiciye ulaşmış durumda. Hem ülkemizde hem de Avrupa’da aracın sedan, station wagon ve hatchback karoserleri iyi birer satış grafiği yakalamış durumda.
Linea modelinden sonra hayatımıza giren Egea, Avrupa’da ise Tipo adıyla biliniyor. Bu aracın zengin motor gamı onun çok tercih edilmesinde kilit rol oynuyor.
Egea’nın dış tasarımında alışılagelmiş Fiat çizgilerini görmek mümkün. Abartıdan uzak gövdede açıkçası insanı heyecanlandıran bir detay da görmek pek mümkün değil. Gerek önde gerekse arkada birbiriyle uyumlu çizgiler kullanılmasına rağmen aracın alt paketini de alsanız, üst versiyonu da seçseniz tasarım çok değişmiyor. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
Renault Megane ise tasarım konusunda rakibinin önünde yer alıyor. Alt donanımdan itibaren dikkat çekme konusunda daha başarılı olan Megane, üst versiyonlarda eklenen görsel eklentilerle şıklığını artırıyor.
Renault Megane da rakibi gibi 3 farklı gövde seçeneğine ve zengin motor alternatiflerine sahip. Rakibinden daha fazla pazarda satılan Megane, satış adetlerinde Avrupa’da Egea’dan daha iyi bir performans gösteriyor.
Ülkemizde ise tam tersi bir durum söz konusu. Egea Sedan Kasım sonu itibariyle 36.983 adetlik satış başarısı gösterdi. Renault Megane Sedan ise 33.361 adet tüketiciye ulaştı.
Her iki model de daha çok filo kullanıcıları tarafından tercih edilirken, binek kullanıcılar daha çok üst versiyonları ve özellikle otomatik vitesli modelleri satın alıyor. Biz ise iki modelin de giriş versiyonları incelemeye aldık. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil

Fiat motoru küçük ama güçlü
Fiat Egea dizel motorda 1.3 ve 1.6 litrelik versiyonlara sahip. Baz dizel model sadece manuel şanzımanla alınabilirken 1.6 litrelik motor otomatik vites alternatifine de sahip.
1.3 litrelik kendisini uzun yıllardır kanıtlamış olan Multijet dizel motora sahip olan Egea 95 HP güç ve 200 Nm tork üretiyor. Gücünü yere 5 ileri manuel şanzımanla aktaran Egea, 100 km’de ortalama 4.1 litrelik tüketime sahip.
Renault Megane Sedan da rakibi gibi giriş dizel modelinde sadece manuel vitesle alınabiliyor. 90 HP güç ve 220 Nm tork üreten 1.5 litrelik dCi motor da uzun yıllardır üretimde ve dayanıklılığı ile herkesin beğenisini kazanmış bir ünite. Eğer otomatik vitesli bir dizel motor isterseniz o zaman motor hacmi aynı kalırken güç 110 HP’ye ulaşıyor. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
Renault kağıt üzerinde rakibinden daha fazla hacimle önde yer almasına rağmen ürettiği güç konusunda geride kalıyor. Megane rakibinden farklı olarak 6 ileri oranlı manuel şanzımana sahip olduğu için yakıt tüketimi konusunda rakibinden daha başarılı. Ayrıca şanzıman oranları ve tork üretim diyagramı da daha dengeli olduğu için Egea kadar çok vites değişikliği yapmıyorsunuz. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
Güç olarak benzer olmalarına rağmen Egea, 0-100 km/s hızlanmasında rakibinden önde yer alıyor. Megane’ın 13.7 saniyelik süresi onun asıl işinin ekonomi yapmak olduğunu ortaya koyuyor. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
Her iki aracın boyutları birbirine yakın olsa da iç mekanlardaki yaşam alanları çok benzer değil. Megane daha fazla dingil mesafesi sunmasıyla iç mekanda daha fazla yaşam alanı sunarken, ferahlık hissinde de daha başarılı. Egea ise daha küçük bir model olmasına karşılık rakibinden 20 lt civarı daha fazla bagaj kapasitesi sunuyor ve bu alandaki en iyi yükleme kapasitelerinden birine sahip. Egea’nın koyu renklerle hazırlanan iç mekanı herkesin hoşuna gitmeyecektir, Megane ise bu alanda daha başarılı.
Her iki modelin malzeme ve işçilik kalitesi birbirine oldukça yakın. Fiat’ta yer yer görülen montaj hataları Megane’da daha az görülüyor. Ancak Megane’da konsolun alt kısımlarında kullanılan plastik kalitesi de Egea’dan geride kalıyor.

Alt versiyonlar yol tutuşta iyi değil
Bu tip modellerin işi ekonomi yapmak olduğu düşünülünce yol tutuş konusunda onlardan çok fazla şey beklemek doğru olmaz. Biz modellerin giriş seviyelerini karşılaştırdığımız için üst versiyonlarla bu modellerin yol tutuş karakteri oldukça farklı.
Egea yol tutuş konusunda üst versiyonlarda oldukça başarılı bir otomobil. Ancak alt versiyonlarda kullanılan jant-lastik kombinasyonu aracın yola basmasını çok iyi sağlayamıyor. Özellikle arkadan kayma eğilimi yüksek süratle viraja girildiğinde yaşanabiliyor. ESP’nin müdahaleleri ise bu gibi durumlarda çok hızlı. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
Megane Sedan’ın yol tutuşu ise rakibine kıyasla çok az bir farkla daha iyi. Aracın toplam ağırlığının da daha fazla olmasının bu duruma etkisi büyük. Megane’ın üst versiyonları virajlarda çok iyi bir performans gösterse de alt donanımlar bu konuda zayıf kalıyor. Direksiyon tepkileri de çok hızlı değil.
Her iki modelin iç mekana yansıyan gürültüleri benzer seviyede. Ancak Egea 5 ileri şanzımana sahip olması nedeniyle Megane’dan biraz daha fazla motor gürültüsünü iç mekana yansıtıyor. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil

Fiyatlar kararı değiştirebilir
Her iki modelin başlangıç fiyatlarında ise önemli bir uçurum yer alıyor. Fiat Egea bu alanda rakibini adeta ezip geçiyor. 80.400 TL’lik satış fiyatı rakibi Megane’ın 111.600 TL’lik fiyatının karşısında kelepir kalıyor. Elbette iki modelin donanımları arasında farklılıklar var ancak bu farklılık fiyat etiketindeki 30 bin TL’lik uçurumu önemsiz kılmaya yetecek kadar yüksek değil. kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil

kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil
kompakt sedan arabalar karşılaştırması otostil

SONUÇ
Türkiye’nin en çok tercih edilen iki modelinin zorlu sınavında kazanan küçük bir farkla Renault oldu. Fiat iç mekan ve şanzıman konusunda rakibinden geri kalsa da ondan daha performanslı bir model. Ancak günümüzün en önemli satın alma kriteri olan fiyat konusunda rakibine havlu attırması ise pek çok tüketici için satın almak açısından yeterli bir sebep olacaktır.

TEKNİK VERİLER Fiat Egea Sedan Renault Megane Sedan
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4 Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2 8/1
Motor hacmi 1248 cc 1461 cc
Maksimum güç 95 HP-4000 d/d 90 HP-4000 d/d
Maksimum tork 200 Nm-1500 d/d 220 Nm-1750 d/d
Son hız 180 km/s 176 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.7 sn 13.7 sn
Şanzıman 5 ileri manuel 6 ileri manuel
Aktarma Önden çekiş Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana Hava kanallı disk/disk
Lastikler 205/55 R16 205/55 R16
Depo kapasitesi 45 lt 49 lt
Bagaj hacmi 520 lt 503 lt
Ağırlık 1205 kg 1395 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.5/4.1/5.2 lt/100 km 3.5/3.7/4.1 lt/100 km
Uzunluk 4532 mm 4632 mm
Genişlik 1792 mm 1814 mm
Yükseklik 1497 mm 1443 mm
Aks mesafesi 2637 mm 2711 mm
Fiyat 80.400 TL 111.600 TL

OTOSTİL Test verileri Fiat Egea Sedan Renault Megane Sedan
0-100 km/s hızlanma (sn) 11.8 13.9
0-400 m (sn) 21.3 23.4
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.3 39.6
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.9 40.0
Gürültü 100 km/s (dB) 67 66
Test tüketimi (lt/100 km) 5.1 4.9
Menzil (km) 882 1000

Puanlama Maksimum Puan Fiat Egea Sedan Renault Megane Sedan
Tasarım 10 8 9
İç mekan 10 7 9
Motor 10 8 7
Şanzıman 10 7 9
Performans 10 9 7
Yol tutuş 10 7 8
Fren 10 7 8
Tüketim 10 7 8
Donanım 10 7 8
Fiyat 10 9 5
Toplam 100 76 78
Sonuç 2. 1.