Kia Niro hibrit Toyota hibrite kafa tutabilecek mi?

Kia’nın geçtiğimiz aylarda Avrupa’da tanıtılan yeni modeli Niro ülkemizde de boy gösteriyor. Dizel motorların hakimiyetindeki bir sınıfta Niro benzinli ve elektrikli motora sahip hibrit gövdesiyle farklılık arayanların gözdesi olmaya çalışacak. Peki ama Türkiye hibrit motorlara hazır mı? Hibrit denince akla gelen marka olan Toyota'dan Kia Niro bakışları kendine çekebilir mi? Kia Niro hibrit testi

PAYLAŞ

Kia, ilk defa kompakt sınıfta farklı bir SUV’a imza attı. Niro adını verdiği bu model, hibrit crossover sınıfını temsil ediyor. Kia, 2013 yılında bizlere farklı bir yapıda otomobil tanıtımını yapmıştı. O zamanlar için konsept ismi ile anılan Niro, kimsenin beklemediği bir tarzda ortaya çıktı. Koreli firma Niro hakkındaki birçok bilgiyi gizli tuttuğu için model beklemediğimiz bir tarzda ortaya çıktı. Koreli firma, Niro hakkındaki birçok bilgiyi gizli tutmuş ve özellikle hangi motor tipini kullanılacağı konusunda en ufak bir açık vermemişti. Kia Niro hibrit testi

Sportage değil Niro

Niro’nun dış tasarımı bir yerlerden tanıdık gelmiş olabilir. Niro ile daha iyi anlıyoruz ki yeni Kia’lar artık bu kıyafetti giyiyor ve giyecek gibi duruyor. Bazı kesimler tarafından yadırgansa da bizim açımızdan güzel olduğunu söylemek isteriz. Niro’nun bakışları büyük abisi Sportage ile benzerlik taşıyor. Daha çok sadeliğe kaçan detayları güzel olmuş. Niro için kalıplardan çıkartılan farlar, aracın yapısına uyumlu olup, büyük merceği dikkat çekiyor. Yuvarlak hatları olması nedeniyle bence sedan veya SW bir aracı daha çok andırıyor. Bir çok üreticinin geniş ve aşağıya doğru tasarlanan ızgara yapısına kıyasla Niro, yatay ve kavisli bir ızgaraya sahip. Izgaraya göre tamponun da aynı şekilleri aldığını görüyoruz.

Kia Niro hibrit testi

Kia Niro’nun oldukça orantılı bir yapıda olduğunu görüyoruz. İlk başta hangi sınıfa ait olduğu anlaşılmasa da, bazı parçalar SUV sınıfı olduğunu belli ediyor. Niro’nun arka tasarımına baktığınızda ilk tepkiniz ben bu duruşu nerden hatırlıyorum olabilir. Niro’nun arka kısmında gördükten sonra Kia’nın başarılı bir mix çalışması yaptığını düşünüyorum. Biraz eskinden biraz yeniden alınıp, biraz da daraltıp ortaya Niro çıkartılmış demek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Stoplar neredeyse değiştirilmeden bir önceki nesil Sportage modelinden alınmış. Büyük stop yapısı Niro’nun daha iri görünmesini sağlamış.

Kia Niro Hibrit

Kia Niro’nun iç tasarımına baktığımızda ise, ilk anda dikkat çeken birden fazla detay olduğunu görüyoruz. Düğme ve şalterlerin yerleşimini başarılı bulduk ve seçilen bu malzemelerin kalite seviyesi oldukça yüksek tutulmuş. Niro’nun iç yapısı da Crossover kimliğini destekler yapıda. Niro’nun gösterge paneli oldukça hoş durmuş. Yuvarlak iki kadran ve ortalarını bölen dijital ekran oldukça hoş. Bu ekrandan hız, devir ve araç hakkında bilgiler dışında ekran hibrit motor ayarlarına da ulaşabiliyorsunuz. Kia Niro hibrit testi

Şarj durumu, aracı hangi modda kullanacağınızı ekrandan net bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Orta konsola baktığımızda ise 7.0 inç büyüklüğünde ekran görüyoruz. Araca lüks bir hava katmasının dışında Android Auto ve AppleCarPlay ile uyumlu çalışması teknolojik açıdan da önemli bir ayrıntı olmuş. Biraz aşağıya baktığımızda ise, ekran kısmının ayrı kontrol edildiği ve iki bölgeli klima kontrol tarafını görüyoruz. Bu kontrol panellerinin hemen yanında ise start & stop düğmesi bulunuyor. Niro’nun kokpit yapısını konfor kısmının en büyük destekçisi ise koltukları olmuş. Kia Niro’nun koltuklarında ısıtma, soğutma ve elektrikli hareket özellikleri mevcut. Niro koltuk özelliklerine ek olarak havalandırmalı yapısı ile de bence güzel bir çizgide ilerliyor.

Unutmadan şunu da söyleyeyim, konfor özelliklerine büyük cam tavanı ve sunroof özelliğini de ekleyelim. Son zamanlarda otomobillerde gördüğümüz kablosuz telefon şarj ünitesi Niro’da da mevcut.

Kia Niro, hibrit motor teknolojisine sahip Crossover olarak üretildi. Daha düşük emisyon, daha düşük yakıt tüketimi ve temiz çevre felsefesine sahip Niro’da 1.6 litrelik benzinli – elektrikli motor kullanılmış. Benzinli motor tek başına 105 HP güç ve 147 Nm tork üretiyor. Fakat bu motora 43.5 HP güç ve 170 Nm tork üreten elektrikli motor yardım ediyor ve iki güç ünitesi birlikte 141 HP ile 265 Nm tork üretiyor. Elektrikli motor 33 kilogram ağırlığında bataryaya sahip ve 120 km/s hıza kadar aktif olarak çalışıyor. Kia Niro hibrit testi

Niro’nun hız değerlerine baktığımızda ise 11.5 saniyede 100 km’ye hızlandığını ve maksimum 162 km/s sürate ulaştığını görüyoruz. Bu veriler aracın ekonomi odaklı olduğunu ortaya koyuyor. Niro 100 km’de ortalama 3.8 litre yakıt tüketimi ile karşımıza çıkıyor. 6 ileri çift kavramalı şanzıman ile de aktarımlar gerçekleşiyor. Bunların yanda boşa giden enerjiyi değerlendirmek isteyen Kia, rejeneratif sistemi düşünmüş. Buna göre Niro frenleme yaptığı anda açığa çıkan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek fazladan menzil ve yakıt ekonomisi sağlıyor.
Kia Niro, bir Cerato veya Soul kadar tatminkar bir sürüş sunuyor.

Birçok hibritte olan sürüş modu seçimi yok ancak bunun yerine vites kolunu kaydırarak standart mod olan Eco ile Sport arasına geçiş yapabiliyorsunuz. Ancak Niro’nun 1.5 tonluk ağırlığı yüzünden çok iddialı bir performans modeli değil. Onun işi ekonomi yapmak ve bunu da başarıyor.

Kia Niro Hibrit

Sonuç

Niro, Kia’nın önceki ve sonraki tasarımlarının birleşimi olmuş ve tasarımda bütünlük çok iyi sağlanmış. Abartılı bir noktası olmayan Niro’nun, yerden yüksek oturma pozisyonunun da etkisiyle bayan sürücülerin fazlasıyla ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Hibrit teknolojisinin ülkemizde henüz tam anlamıyla anlaşılamamış olmasına karşılık Niro bu algıyı olumlu yönde değiştirmeyi başaracaktır. Toyota hibrit modellerine çok rahat kafa tutar.

Teknik Veriler Kia Niro Hibrit

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/4
Motor hacmi 1580 cc
Maksimum güç 141 HP-5700 d/d
Maksimum tork 265 Nm-2400 d/d
Son hız 162 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.5 sn
Şanzıman 6 ileri DCT çift kavrama
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 225/45 R18
Depo kapasitesi 45 lt
Bagaj hacmi 427 lt
Ağırlık 1425 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.8 lt/100 km
Uzunluk 4355 mm
Genişlik 1805 mm
Yükseklik 1545 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 149.000 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.9
0-400 m (sn) 20.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 41.2
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 41.7
Gürültü 100 km/s (dB) 65
Test tüketimi (lt/100 km) 5.5
Menzil (km) 818

208-gti-testi/