Gel de karar ver

Küçük SUV sınıfında hareketli günler başladı. Honda ve Opel tanıttıkları iki yeni modelle bir anda bu sınıfta zirveye oynamak istediklerini açıkladı. İki farklı kimlikteki bu modellerden hangisi sizin için daha uygun?

SUV sınıfı için ne kadar yazı yazıldı artık sayısını ben unuttum. Bu sınıf hem ülkemizde hem de Avrupa’da ciddi büyüme içinde. Ancak sadece kompakt ve büyük SUV’lar da değil, küçük SUV sınıfında da önemli bir rekabet var. Araçların artan dinamikleri sayesinde küçük SUV sınıfında lider olmak hiç kolay değil. Buna karşılık Honda ve Opel sundukları iki yeni modelle liderliği istediklerini açıkladı. Bizde bu birbirinden çok farklı karakterdeki iki modelden hangisinin elinin daha güçlü olduğu sorusuna cevap arayacağız.

Etkileyici Japon, klasik Alman

HR-V ve Mokka X’in tasarımlarına baktığımızda da ikisinin çok farklı hedef kitlesine göre tasarlandığını anlıyoruz. HR-V köşeli, dikkat çekici ancak markanın diğer modellerini de andıran tasarımıyla güven veren bir yüze sahip. Mokka X ise lansman renginin de etkisiyle çok daha dinamik görünmeye çalışan bir model. Konu tasarım olunca beğeniler değişse de ben HR-V’yi bir adım daha önde buldum. Mokka X’in öncüsünden çok farklı olmaması bu kararımda elbette etkili oldu.

İki modelin tasarımlarını düşündüğümde HR-V’nin sanki aile babalarına veya genç çiftlere uygun bir araç olduğunu hissediyorum. Mokka X ise bekarların, kreatif işlerde ulaşan ve tarzıyla fark yaratmak isteyenlere daha uygun gibi geliyor.

OnStar liderlikten ediyor

İki modelin dışındaki farklı kimlik iç mekanda da devam ediyor. HR-V Honda’nın yeni benimsediği tasarım öğelerini barındırırken Mokka X biraz daha gelenekçi çizgilere sahip.

HR-V’nin orta konsolu sürücü odaklı tasarlanırken asimetrik yapısıyla tarzını ortaya koyuyor. Ancak ben bu asimetrik yapıyı çok beğenmedim. Dış tasarımda yenilikçi olsam da anlaşılan ruhum sürüş esnasında alışılmış tarzları seviyor.

Opel Mokka X’in iç mekanı ise ortak parçalarla şekillendirilmiş olmasına rağmen kendine özgü olmayı başarıyor. Ergonomik açıdan sorunsuz olan kokpitte kullanılan malzeme kalitesi de rakibinden daha iyi.

1

Boyutlardaki benzerlikler iç mekan genişliğine de etki ettiği için iki modelin yaşam alanı genişlikleri birbirine benziyor. Ancak HR-V rakibinden biraz daha fazla bagaj kapasitesi sunuyor. Asıl farklılık ise iç mekan değişkenliğinde ortaya çıkıyor. Honda’nın akıllı koltuk katlama sistemi sayesinde HR-V’nin arkasında bisiklet bile rahatça taşınabiliyor. Yani Honda iç mekanda belirli alanlarda puan kaybetse de belli alanlarda rakibinin önüne geçmeyi başarıyor.

Aslında HR-V’nin rakibi Mokka X karşısında önemli bir avantajı bulunuyor o da bu sınıfın yaratıcısı olması. Bu sınıfı 10 yıldan uzun bir süre önce ilk nesil HR-V ile Honda yarattı ve bu nedenle de bu sınıftaki gereken dinamikleri iyi biliyor; ailelerin değişkenliğe olan ihtiyaçlarını daha iyi çözmüş.

Opel’in ise iç mekanında çok önemli bir yenilik olmasına karşılık ne yazık ki bu teknolojinin ülkemizde kullanılmıyor oluşu nedeniyle puan kaybı yaşıyor. Yurtdışında kullanılan OnStar teknolojisi ne yazık ki ülkemizde kullanılmadığı için Opel bu disiplinde sadece bu karşılaştırmada değil tüm sınıf içinde birinciliği elinden kaçırıyor. Eğer araç içinde internete bağlanma ve asistan hizmetlerine kadar farklı işlevleri olan OnStar ülkemizde hizmete sokulursa Mokka X tartışmasız iç mekanıyla bu sınıfın en iyisi olacaktır.

2

Honda dizel-otomatikten kaybediyor

Bu araçlarda şu anda en önemli iki konu var; birincisi iyi bir otomatik şanzıman, ikincisi de dizel-otomatik kombinasyonu.

İşte bu alanda Opel rakibinin önünde yer alıyor. HR-V gerçekten iyi bir benzinli ve dizel motorla sunuluyor olmasına karşılık otomatik şanzıman olarak bir CVT kutuya sahip ve onu da sadece benzinli motorda sunuyor. Opel ise otomatik vites kutusunu hem benzinli hem de dizel motorda sunarken üstüne bir de manuel vites kutusunda dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonuna sahip.

Evet gerçekçi olalım kimse bu araçlarda dört tekerlekten çekiş sistemini kullanmayacaktır ancak bu donanımın alınabildiğini bilmek bile güzel bir his.

Honda’nın dizel motoru 1.6 litreden 120 HP güç elde ederken Opel 1.6 litreden 136 HP elde ediyor. İki motorun kağıt üzerinde değerleri birbirine yakın olsa da bizim testimize konuk olan Mokka X otomatik vites kutusuna sahip olduğu için rakibinden bir adım geride kaldı. Manuel vitesli örneklerinde performans verileri birbirine çok daha yakın olacaktır.

Honda’nın motoru ise sessizlik konusunda bir hayli başarılı. Dizel motorların alışagelmiş titreşimleri ve gürültüsünden kurtulan motor manuel vites kutusuyla da büyük uyum içinde. Adeta benzinli araç kullanırmışçasına sürücüden gelen isteklerine yerine getiren motor-şanzıman ikilisi performans anlamında Mokka X’den daha başarılı. Opel’in ise otomatik şanzımanı aracın gücünden bir hayli çalıyor. Konfor odaklı ayarlı sahip olan şanzıman yüklü durumlarda bile aracın performansını eksiltmemesiyle dikkat çekiyor.

Dört çeker de var

Her iki aracın şehir içinde kullanımları oldukça rahat. Süspansiyon ayarlarının orta sertlikte yapıldığı iki modelde de arkada oturanlar konforlu bir ortamda yolculuk ederken virajlara giriş-çıkışlarda HR-V’nin biraz daha canlı olduğunu söylemek gerekiyor. Opel’in direksiyon sistemi de aslında çok başarılı ve şasisi canlı olsa da karoser yana yatmaları rakibinden daha fazla.

3

Bu araçlarda fiyat etiketleri de birbirlerine çok benziyor. Yani küçük SUV sınıfından bir model almak istiyorsanız o zaman başlangıç bedelleri birbirine çok yakın. Ancak üst paketleri tercih ettiğinizde aradaki makas marka bazında açılıyor. Karşılaştırmamızdaki iki model özelinde konuşmak gerekirse; Honda HR-V 89.900 TL’den başlayan fiyatlarla alınabilirken (benzinli motor) en üst paketli dizel motorda fiyat etiketi 111.900 TL’ye yükseliyor. Opel Mokka X’in başlangıç fiyatı ise 86 bin TL’den başlarken 108.270 TL’ye kadar çıkıyor.

4

 

SONUÇ

Küçük SUV sınıfında artık işler iyice kızıştı. Artan model sayısı sayesinde her zevke uygun bir model bulmak mümkün. İkili konuğumuzdan HR-V ise rakibi Mokka X’den sadece 1 puan fazla alarak birinci olmayı başardı. Her iki modelde oldukça başarılı modellerken karakterleri birbirinden çok ayrı. Honda’nın dizel motorda otomatik şanzıman sunmaması büyük bir eksiklikken Mokka X’in yerini aldığı Mokka’ya göre büyük bir değişim göstermemesi elini zayıflatıyor.

Teknik veriler Honda HR-V Opel Mokka X

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2 16/2
Motor hacmi (cc) 1597 1598
Maksimum güç (HP-d/d) 120-4000 136-3500
Maksimum tork (Nm-d/d) 300-2000 320-2000
Son hız (km/s) 192 188
0-100 km/s hızlanma (sn) 10.1 10.9
Şanzıman 6 ileri manuel 6 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/60 R16 215/60 R17
Depo kapasitesi (lt) 50 52
Bagaj hacmi (lt) 393 356
Ağırlık (kg) 1395 1462
Tüketim (fab. ver.)(lt/100 km) 3.8/4.0/4.2 4.4/5.0/6.0
Uzunluk (mm) 4294 4275
Genişlik (mm) 1772 1780
Yükseklik (mm) 1605 1658
Aks mesafesi (mm) 2610 2555
Fiyat 103.900 TL 102.800 TL

Test verileri Honda HR-V Opel Mokka X

0-100 km/s hızlanma (sn) 10.4 11.2
0-400 m (sn) 20.0 20.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.5 39.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.9 40.2
Gürültü 100 km/s (dB) 66 65
Test tüketimi (lt/100 km) 5.7 6.2
Menzil (km) 877 839

Puanlama Maksimum Puan Honda HR-V Opel Mokka X

Tasarım 10 8 7
İç mekan 10 7 7
Motor 10 7 8
Şanzıman 10 7 8
Performans 10 8 7
Yol tutuş 10 8 7
Fren 10 8 7
Tüketim 10 8 7
Donanım 10 6 8
Fiyat 10 7 7
Toplam 74 73
Sonuç 1. 2.

Comments are closed.