Bu sürüş tekniklerini öğrenin hayatınızı kurtarın

Karlı veya buzlu zeminde otomobil kullanmak, dikkat ve bilgi gerektiriyor. Daha araca binmeden alınacak önlemler ve direksiyon başında uyulacak temel güvenlik kuralları olası riskleri en aza indirmeyi sağlamanın anahtarı. Karda araba kullanma teknikleri

PAYLAŞ

Karlı veya buzlu zeminde otomobil kullanmak, dikkat ve bilgi gerektiriyor. Daha araca binmeden alınacak önlemler ve direksiyon başında uyulacak temel güvenlik kuralları olası riskleri en aza indirmeyi sağlamanın anahtarı. Karda araba kullanma teknikleri

Yazı Murat Tosun

Artık kış kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Anadolu’nun pek çok bölgesinde şiddetli kar yağışları başladı. İstanbul gibi birkaç şehir ise henüz karla tam anlamıyla tanışmadı. Ancak bu illerde de özellikle geceleri yoğun buzlanma sorunu ortaya çıkmaya başladı. Bu gibi durumlar pek çok sürücü “bana bir şey olmaz” diyerek gerekli önlemleri almadan yola çıktığı için hem kendilerinin, hem araçlarındakilerin hem de trafikteki diğer kişilerin canlarını tehlikeye atıyor. Halbuki ne kadar göz korkutucu olsa da karlı ve buzlu zeminlerde araç kullanmak uyulacak birkaç küçük kuralla hiç de göz korkutucu olmayabilir. Elbette şiddetli kar fırtınası gibi bazı durumlarda araçların da potansiyeli göz önüne alınarak araçsız, toplu taşımayla seyahat etmek daha doğru olacaktır. Ancak biz normal şartlar altındaki kar yağışlarını ve buzlu yolları düşünerek yapılması gerekenlerden söz edelim. Karda araba kullanma teknikleri

KIŞ LASTİĞİ ŞART
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Terminolojide kar lastiği diye bir lastik çeşidi yok. Yani kar lastiği değil, bunun doğrusu kış lastiğidir. Çok karlı ortamlar için bir de çivili lastikler var ancak onlar ülkemizde yaygın değil.
Kış lastikleri bileşenlerinin yaz lastiklerinden farklı olmalarıyla karlı ve buzlu zeminlerde grevlerini yerine getirebiliyorlar. Karlı zeminlerde en iyi tutunmayı kış lastikleri sağlıyor. Ayrıca bu lastiklerin sadece kar ve buzlu zeminde değil, hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü durumlarda daha iyi frenleme ve tutunma performansı sağladığı artık kanıtlanmış bir gerçek.
Sürüle başlamadan önce aracınızın eksiksiz ve yola çıkmaya hazır olduğundan emin olun. Bunlar içinde en önemlisi ise antifriz kontrolü.
Aracın motor suyunun donmaması için antifriz kullanılmalı, bir tamircide antifriz miktarı kontrol ettirilmeli. Eğer araçta yeterli antifriz yoksa ve donmuş haldeki araç çalıştırılmak istenirse motorun bloğu çatlayabilir, araca yeni motor almak zorunda kalabilirsiniz.

GAZA ANİ VE ÇOK YÜKLENMEYİN
Karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur sürüş stilinizi değiştirmek olmalı. Aracınızı asfaltta kullandığınız şekilde kullanmanız kontrolü kaybetmenizi kolaylaştıracaktır.
Karlı, buzlu zeminlerde hızlı hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Ne kadar sakin araç kullanırsanız ilerlemeniz o kadar kolaylaşır. Lastiklerin tutunma sağlaması için ağırkanlı bir sürüş esas olmalı. Gaza sert basarsanız lastikler patinaja düşecek ve bu nedenle de tutunma sağlayamayacaktır. Bu durumda kış lastikleri de yetersiz kalacaktır.
Ayrıca karlı ve buzlu zeminlerde fren mesafesi uzayacağı için takip mesafesinin daha fazla tutulması gerekiyor.
Sert havalarda aracınızın tepkileri değişeceği için hızlı direksiyon hareketleri yapmayın.  Karda araba kullanma teknikleri
Fren ve gaz pedalının sert kullanımından ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalısınız. ABS sistemine sahip bir aracınız varsa frene sonuna kadar basmaktan çekinmeyin. Sistem tekerleklerinizin kilitlenmesini önleyecektir ve yönlendirme imkanı bulabileceksiniz. Eğer aracınız eski tip fren sistemine sahipse, fren pedalına hafif hafif dokunarak lastiklerin kilitlenmesini engellemeye çalışın.
Manuel vitesli bir araç kullanıyorsanız debriyajın sert kullanımı aracın dengesini bozabilir. Bu sebeple fren ve gaz pedalında olduğu gibi debriyaj pedalını da olabildiğince yumuşak kullanın. Vites geçişlerini devir yükseltmeden yapmanız patinaja düşmenizi engelleyecektir. Patinaja düştüğünüz durumlarda ise ayağınızı gaz pedalından çekin ve aracın tekrar yere tutunmasını bekleyin.
Yokuş aşağı indiğiniz durumlarda ise inişe başlamadan hızınızı ayarlayın ve kontrolsüz bir şekilde yokuşa girmeyin. Aracın motor fren gücünden yararlanmak ve lastikleri kilitlemeden hafif fren yapmak iniş için en uygun kullanım olacaktır. Karda araba kullanma teknikleri

Araca Binmeden Önce Yapılması Gerekenler
– Kış aylarında sileceklerin görevlerini iyi yapması daha fazla önem kazanıyor. İyi bir görüş için silecek lastiklerini kontrol edip, gerekiyorsa mutlaka yenileyin.
– Antifrizli su kullanmak hem donmayı engeller hem de camların daha iyi temizlenmesini sağlar. Cam suyu deposuna koyacağınız az miktarda deterjan ve ispirto da aynı işlevi görür.
– Karlı havalarda otomobile binerken, mümkün olduğunca ayakkabılarda ve üstünüzde biriken karı temizleyin. Aracın içine giren kar, kısa süre sonra buharlaşıp, görüşün azalmasına neden olur.
– Camdaki buzu çözmek için aceleci davranmak camın çatlamasına veya çizilmesine neden olabilir. Bu nedenle de asla donmuş cama sıcak su dökmeyin veya yerden kar alıp ovuşturmayın.
– Kış aylarında aydınlatma sistemi özen ister. Farlar ve stop lambalarının aydınlatma performansı, buzlanan camları nedeniyle azalır. Sadece ön camı değil, far ve stoplardaki buzları da temizleyin.
– Ön cam buğu yaptığı zaman, motor soğuk bile olsa klimayı devreye sokarak buğuyu daha hızlı giderebilirsiniz.
– Trafikte olası uzun beklemelere ve yolda kalmalara karşı az yakıtla yola çıkmayın.
– Direksiyon başında, kalın mont, bere, eldiven gibi sürüş güvenliğini azaltan ekipmanlar kullanmayın. Aracın içi normal sıcaklığa ulaşınca üstünüzdeki kalın giysileri çıkartın.
– Akü başta olmak üzere, tüm elektrik sistemini gözden geçirin.
– Zorunlu olan takoz, çekme halatı gibi ekipmanların yanına, buz kazıyıcı, el feneri, yedek sigorta ve ampul eklerseniz çok işe yarayabilir. Karda araba kullanma teknikleri

Asla Yapmamanız Gerekenler
Sıcaklığın +7 dereceye düştüğünde standart lastikler özelliğini yitirir. Kış lastiğiyse en iyi performansı sağlar. Bilinenin aksine buz ve karda ilerlemek için lastik basınçlarını asla düşürmeyip, olması gereken basınçta tutun. Karda araba kullanma teknikleri

Karda araba kullanma teknikleri