Jaguar CEO’su uyardı: Brexit binlerce kişiyi işsiz bırakacak

Jaguar Land Rover CEO'su Ralf Speth, yanlış yapılan Brexit anlaşmasının on binlerce işe mal olabileceğini söyledi.

PAYLAŞ

Jaguar Land Rover CEO’su Ralf Speth, yanlış yapılan Brexit anlaşmasının on binlerce işe mal olabileceğini söyledi. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden gelecek yıl ayrılması, yani Brexit’in yürürlüğe girmesinden sonra şirketin İngiltere’deki fabrikalarının faaliyet gösterip gösteremeyeceğini de bilmediğini belirtti. JLR Brexit için uyardı.

Speth açıklamasında, eğer gümrük mallarının taşınmasında kullanılan güney İngiliz limanı Dover’a giden otoyolun bir otopark haline gelirse; otomobil üretimi yapamayacaklarını açıkladı.

Speth açıklamasında bu yılın başlarında gerçekleştirilen işten çıkarmalara atıfta bulunarak; “Dizel politikasının bir sonucu olarak binlerce iş kaybedildi ve Brexit anlaşmasını doğru yapamıyorsak, bu rakamlar onbinlere yükselecek” dedi ve ekledi: “Şu anda İngiltere’deki üretim tesislerimizden herhangi birinin ayın 30’una kadar çalışıp çalışmayacağını bile bilmiyorum.”

İngiltere’nin 850 binden fazla çalışanı bulunan otomobil endüstrisi, büyük ölçüde yabancı sermayeden oluşuyor ve dünyaya yayılmış dağıtım zincirlerine bağımlı. Sektörün en büyük ihracat pazarı ise Avrupa Birliği.

Speth, geçen sene 1.67 milyon otomobilin yaklaşık üçte birini üreten Jaguar Land Rover’ın tek pazara serbest erişiminin çok önemli olduğunu belirtti. Brexit ise otomobil üreticisinin bu pazara serbest bir şekilde erişmesi konusunda bazı tehtitler yaratıyor.

JLR Brexit