Isuzu D-Max Türkiye’nin pick-up’ı olma iddiasıyla yola çıktı

Isuzu’nun pick-up segmentindeki temsilcisi D-Max, yenilenerek satışa sunuldu. D-Max, yeni 1.9 litrelik dizel motor, 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman tercihleriyle selefiyle aynı gücü üretirken, daha düşük yakıt tüketimi, sessiz bir kabin ve konforlu bir sürüş sunuyor.

PAYLAŞ

Isuzu’nun pick-up segmentindeki temsilcisi D-Max, yenilenerek Türkiye’de satışa sunuldu. D-Max, yeni 1.9 litrelik dizel motor, 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman tercihleriyle selefiyle aynı gücü üretirken, daha düşük yakıt tüketimi, sessiz bir kabin ve konforlu bir sürüş sunuyor. Yeni D-Max’in en üst donanım paketi V-Cross satışa sunulurken diğer versiyonları ise bu yıl içinde Anadolu Isuzu tarafından Türkiye’de üretilip satışa sunulacak. Isuzu D-Max testi

Pick-up pazarı git gide büyüyor ve rekabet çetinleşiyor. Ayrıca tüketici talepleri de değişiyor ve pick-up modeller de buna ayak uydurmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir kitle, bu araçları sadece heybetli oldukları için satın almaya hazır. Günlük hayatta böyle iri modeller kullanmak istiyor. Isuzu D-Max testi

Yeni darbe enerjisi emici tasarıma sahip kaput dizaynı, yeni ön tampon, yeni panjur, LED gündüz farları, ön tampona monte edilen nikelaj çerçeveli yeni sis farları, alaşım jantlar, 13 farklı dış renk seçeneği LED stop lambaları ve bagaj kapağı D-Max’in dış tasarımındaki yenilikler olarak dikkat çekiyor. Aracın arka kısmında ise öne kıyasla daha sade bir anlayış hakim. Bu segmentteki modeller gibi dik tasarımlı stopların kullanıldığı araçta görünümü güzelleştirmek için krom tampona yer verilmiş.

Isuzu D-Max

D-Max dış tasarımını yenilerken iç tasarımını da unutmamış. D-Max artık daha rahat bir yolculuk yapmanız için daha konforlu koltukları tercih etmiş. Yaptığım sürüş esnasında oldukça rahat bir yolculuk yapmamı sağladı. İç mekanda kullanılan malzemeler ya da kumandalar nispeten şık ama tüm detaylarda albeni yerine dayanıklılık ön plana çıkıyor. V-Cross’un donanımları etkileyici, dışarıda tavan barlarından basamaklara kadar tüm aksesuarlar standart olarak geliyor. İçerideyse tek bölgeli otomatik klima, elektrikli sürücü koltuğu, deri kaplama, 8 inçlik dokunmatik ekran ve 3 USB bağlantısı da standart donanımda sunuluyor. Isuzu D-Max testi

Yeni 1.9 litrelik motorun eski motordan daha düşük tork ürettiğini, en azından asfalt üzerinde fark etmek zor. Belki yüklü kullanımda, ağır bir römork çekerken ya da zorlu arazide fark oluşabilirdi. Ama yeni şanzımanın farklı oranlarıyla bu olumsuzluğun önüne geçmiş. Motor yumuşak bir çalışma karakterine sahip. Nispeten sessiz ve titreşimsiz çalışıyor. Çekiş gücü de gayet iyi. Tüm versiyonlarda 1.9 litrelik dizel motor kullanırken 164 HP ve 360 Nm tork üretiliyor. Otomatik şanzımanlı 4×4 versiyonlar 0 – 100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlarken maksimum 180 km/s’ye ulaşıyor.

Isuzu D-Max

Fabrika verilerine göre ortalama yakıt olarak 7.8 litrelik bir değer gösterirken benim yaptığım 200 km yolda ise 8.5 litrelik bir değer gösterdi. Yeni D-Max 3.5 ton çekme ve 1 ton yük taşıma kapasitesine sahip. Isuzu D-Max testi

D-Max kendisi ile hızlı sürüşler yapılmamasını sürücüsüne hemen hissettiren bir araç. Sınırlarını zorladığınızda ESP’nin devreye girdiği araç zorlanmaya başlandığında hemen kayma eğiliminde. Genel olarak sallantılı sürüş yaprak yaylı pick-up’ların ortak özelliği. D-Max’in hissiz direksiyonu sürüş keyfini törpülüyor olsa da pek çok pick-up kullanıcısını tatmin edecektir. Yine de özellikle şehir kullanımında manevra yapmak için güçlü bileklere ihtiyacınız olacak.

Isuzu D-Max, tek ve çift kabin seçenekleri ve üç farklı donanım seviyesiyle Türkiye’de satışa sunuluyor. Tüm özellikleriyle bir önceki nesline göre daha da gelişmiş olan D-Max, Türkiye’de 4×2 ve 4×4 baz, donanımlı ve full donanımlı V-Cross versiyonlarıyla kullanıcıların karşısına çıktı. Şu anda ise ilk olarak aracın üst paketi olan V-Cross modeli satışa sunuldu.

Sonuç

Yenilenen Isuzu D-Max, tek ve çift kabin ile birçok kitleye hitap etmeye planlıyor. Yenilenen motor ve şanzıman ile adından sıkça söz ettirmeyi düşünen D-Max 129 bin TL’lik fiyatı ile de rakiplerinin önünde yer almak istiyor. Ancak bu sınıfta kullanıcılar daha fazla konfor istediği için D-Max’in işi hiç de kolay değil.

Teknik veriler ISUZU D-MAX

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Motor hacmi 1898 cc
Maksimum güç 164 HP-3600 d/d
Maksimum tork 360 Nm-2000 d/d
Son hız 180 km/s
0-100 km/s hızlanma 12.9 sn
Tüketim (fab. ver.) 6.6/7.6/7.8 lt/100 km
Fiyat 129.800 TL

http://www.otostil.com/category/haberler/

PAYLAŞ