Isuzu D-Max otostil testinde

Zorlu bir sınıfta yer alan Isuzu D-Max pick-up sınıfında yer olmanın getirdiği avantajla farklılaşmak istiyor. Ama sadece yerli olmak zorlu rakipler karşısında yeterli olmayacaktır

PAYLAŞ
Isuzu D-Max otostil testinde

Isuzu D-Max otostil testinde! Küçük hacimli pick-up’ın hedefleri boyunu aşıyor.

Pick-up sınıfındaki rekabete en son dahil olan Isuzu D-Max, yeni motoru ve yerli olmanın getirdiği avantajla sınıfına iyi bir giriş yapmış gibi görünüyor. Model kısa sürede merak uyandırdı. Gel gör ki ciddi rakiplerin olduğu bu sınıfta model arkasına aldığı rüzgarı iyi kullanamadı ve görünen o ki bundan sonra da işi kolay olmayacak.

1Isuzu D-Max özellikleri

Isuzu D-Max, artık 1.9 litrelik dizel motora sahip. Bu motorda manuel veya otomatik vites tercih etmek mümkün. Biz otomatik modeli kullandık ki son zamanlarda bu sınıfta neredeyse tüm tüketiciler böyle bir tercih de bulunuyor. Motorun gücü 164 HP ile kağıt üzerinde iddialı olsa da bunu yola aktarmada sıkıntılar yaşıyor. Özellikle turbonun boşluğunun fazla olması ve şanzımanın uzun oranları nedeniyle D-Max özellikle şehir içinde yorucu bir model oluyor. Üstelik arkada makas kullanılmasından ötürü iç mekandaki salınımlar çok fazla. Burada hala en iyi seçenek Nissan Navara ve D-Max’in onu yakalamasına pek ihtimal yok.

2Konforu nasıl

Aracın motorunun gürültülü ve sarsıntılı çalışması da konforu önemli ölçüde azaltıyor. Eğer bu aracı gerçekten dağ bayır gezmek veya yük taşımak için kullanacaksanız sorun yok, ancak günlük kullanımlar için de tercih edecekseniz o zaman konfor anlamında ciddi eksikleri olduğunu bilmenizde fayda var.

D-Max’in satış fiyatı ise rakipleri ile benzer seviyede ve donanımı da yeterli.

3Sonuç

Isuzu D-Max yerli olması ile önemli bir avantaja sahip olsa da ne yazık ki bunu diğer özellikleriyle devam ettirmek zorlanıyor. Özellikle modelin konfor konusunda eksiği fazla.