Intercity İstanbul Park’ta sezonun ilk yarışı gerçekleştirildi

Intercity İstanbul Park'ta 2018 sezonunu hızlı bir şekilde başladı. Bu yıl ilk defa gerçekleştirilen Caterham Cup hakkında detaylar haberimizde.

PAYLAŞ
Intercity İstanbul Park

Intercity İstanbul Park da düzenlenen Intercity Platinum Cup 2018 sezonu iki yarış ile başladı. 8 Nisan Pazar günü İstanbul Park’ta düzenlenen yarışlarda ilk kez Caterham araçları kullanıldı. Platinum Cup için özel olarak hazırlanan 185 bg gücündeki araçlarla 14 pilot kıyasıya bir mücadele içine girdiler.

Antrenman turlarında 12 nolu araç ile mücadele eden Shota Abkhazava 2:18.523’lük derecesi ile en iyi zamanı elde etti. Bu sezon aynı zamanda uluslararası arenada da ülkemizi temsil edecek Ümit Ülkü +0.465 saniye fark ile ikinci sırayı aldı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen sıralama turlarında ise Kadir Akça 2:15.290’lık turu ile pole pozisyonunun sahibi oldu. İkinci sırayı ise ilk yarıştaki mücadelesi ile gözleri üzerine çeken Emir Ay aldı.

Platinum Cup’ta ilk yarış 12 tur üzerinde yapıldı. Yarışın startı ile birlikte pilotlar açık kokpit Caterham araçlarının gazlarına yüklendiler. Henüz ilk turda yarışın müthiş bir mücadeleye sahne olacağı belli oldu.

İlk viraja 4 pilot yan yana girdiler. Devam eden turlarda ön taraftaki 6 pilot arkadaki grup ile arayı açtı. Fakat bu 6 pilot neredeyse her tur birbirlerine atak yaparak harika bir mücadele sergilediler.

Yarışa ilk sırada başlayan Kadir Akça, karıştığı kaza sonrasında talihsiz şekilde yarış dışı kalmaktan kurtulamadı. Aynı şekilde Bahaddin Ayan da yarış dışı kalan bir diğer isim oldu.

Son turda yaptığı atak ile Shota Abkhazava ilk yarışın galibi olurken Çağlayan Çelik 2., Ümit Ülkü ise 3. sırayı aldılar.

Platinum Cup’ta ikinci yarışa ilk 6 pilot için uygulanan ters grid sistemi ile başlandı. İlk yarışta araçları hasar alan Kadir Akça, Çağlayan Çelik ve Bahaddin Ayan ikinci yarışta start alamadılar.

İlk yarışta olduğu gibi ikinci bölümde de pistte müthiş bir mücadele vardı. Her tur en az 10 geçişin yaşandığı mücadelede 7 kişilik ön grup arka gruptan koptu. Ön grup neredeyse her virajda 3 pilotla yan yana geldi.

Yarışın başında henüz ilk virajda spin atan Sinan Çiftçi, yarışın son turunda lider giden Shota Abkhazava’nın spin atmasıyla zafere ulaşan isim oldu.

Intercity Platinum Cup ikinci yarışında ikinci sırayı Emir Ay alırken podyumun 3. basamağı ilk yarışta olduğu gibi yine Ümit Ülkü’ye gitti. Platinum Cup’ta sezona 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak ikinci yarışla devam edilecek.

Intercity İstanbul Park
Intercity Megane Cup yarışı
Intercity İstanbul Park
Intercity Caterham Cup yarışı