Japonlar premium araçlarda tercih edilmez mi?

Mert Duran sosyal medyadan yaptığı Infiniti Q30 mu Lexus CT200h mi anketinin sonucunu köşesinde açıkladı, sonuca çok şaşırdı.

PAYLAŞ
infiniti lexus karşılaştırma

Sosyal medyadan bir soru sordum gelen yorumlara çok şaşırdım. Infiniti Lexus karşılaştırma

Bu ankette amacım Japon modellerin ülkemizdeki popülerliğini de ölçmekti ve bunu da bir anlamda gerçekleştirmiş oldum.

Sağlamlığıyla öne çıkan Japon araçlar ülkemizde hala önemli bir güvene sahip. Buna karşılık bu iki modelin satış fiyatının 200 bin TL civarında olması takipçilerimizin pek hoşuna gitmemiş.

Gelen yorumların çoğunda bu paraya farklı araç alırım diyenlerin sayısı hiç de az değildi.

Özellikle Infiniti’nin Mercedes GLA modelinin bir kopyası olması çok eleştirilmiş. Ancak buna rağmen modelin aldığı 2013 oy, rakibi Lexus’un 1312 adetlik oyundan fazla. Yani Infiniti eleştiri alsa da Mercedes sayesinde yadırganan bir otomobil değil.

Buna karşılık bu iki modeli gözüm kapalı alırım diyenlerin sayısı hiç de az olmasa da satış rakamlarına baktığımızda durumun hiç de öyle olmadığı ortada. Geçtiğimiz yıl Infiniti Q30 toplamda 108 adet satılırken, Lexus CT200h ise sadece 5 -evet evet BEŞ- adet satılmış.

Yani ne yazık ki sosyal medyada alırım diyenlerin neredeyse hiç biri bu modeli gidip satın almamış.

Günümüzde 200 bin TL ne yazık ki iyi bir otomobil için yüksek bedel kabul edilmiyor. Fiyatlar öylesine yüksek ki kompakt sınıfta bir otomobil için ortalama 150 bin TL’yi gözden çıkartmak lazım.

Bu da demek oluyor ki aslında bu tip araçların fiyatları için yüksek demek çok doğru değil ama tüketici algısı fiyatlarının yüksek olduğu yönünde. Yani fiyatlar tüm modellerde yüksek, sadece bu iki modelde değil.

Ancak satış adetlerinden görünen o ki bu iki modelin de ülkemizde talep görmesi pek mümkün değil. Eğer bir mucize olur da satış adetleri  binli rakamları geçerse o zaman Japon premium modellere olan ön yargılar da azalacaktır.

Mert Duran

mert@otostil.com

Infiniti Q30 Lexus CT200h instagram hikaye sonucu
Infiniti Q30 Lexus CT200h instagram hikaye sonucu

Infiniti Lexus karşılaştırma