İkinci elin unutulmaya yüz tutan modellerini araştırdık!

Sıfır km otomobil satışları özellikle kredi faizleri yüzünden durma noktasına gelmişken biz de ikinci eldeki farklı modelleri bir araya getirdik. Bazıları satıldığı dönemde çok popülerken bazıları ne sıfır km'de ne de ikinci elde istenilen başarıyı sergileyemedi.

PAYLAŞ

1Audi A1

Audi’nin bu küçük otomobili ilk anda pek çok kişi tarafından beğenilse de ikinci elde pek tutulan bir otomobil değil. Aracın satış fiyatları 50 bin TL’den başlıyor.

2Hyundai Genesis

Hyundai’nin büyük umutlar bağladığı ancak büyük ir başarısızlıkla sonuçlanan Genesis hamlesi sonucu ikinci elde hem coupe hem de sedan modelinin örneklerini bulmak mümkün. Sedan model 3.8 litrelik benzinli V6 motoru nedeniyle talep görmediği için 85 bin TL’den başlayan fiyatlarla alıcı bulabiliyor. Coupe model ise arkadan itiş ve ateşli 2.0 litrelik turbo motorunun katkısıyla 70 bin TL’den satılıyor.

3Land Rover Evoque Cabriolet

Cabrio arazi aracı fikri Land Rover’a pahalıya mal oldu. Günümüzde bu aracı yollarda görmek çok zor çünkü neredeyse hiç satılmadı. Aracın internette 2017 model 0 km örneklerini bile bulmak mümkün.

4Opel Adam

Opel’in Mini’ye uygun fiyatlı cevabı olan Adam ne yazık ki otomatik vitese sahip olmaması nedeniyle bir türlü istenilen satışlara ulaşamadı. Eğer araçta otomatik vites olsaydı yollara pek çok örneğini görebilirdik. Modeli ikinci elde 45 bin TL’ye bulmak mümkün.

5Mitsubishi Attrage

Ülkemizde ticari araç ve pick up denilince akla gelen Mitsubishi ne yazık ki binek modellerde büyük sıkıntılar çekiyor. Markanın küçük sedanı Attrage aslında iyi ve zengin donanımlı bir model olsa da Türk tüketicisi tarafından kabul görmedi ve adeta unutuldu. Henüz yeni olmasına karşılık aracın ikinci el örnekleri rakip modellerden daha uygun fiyata, ortalama 40 bin TL’ye alınabiliyor.

6Nissan Pulsar

Geniş iç hacmi ve zengin donanımına rağmen Nissan Pulsar da ülkemizde popüler olmayı başaramadı. Hatta Nissan o dönem bunun önüne geçmek için Leaseplan ile de ortaklaşa hareket etmişti ancak sonuç değişmedi ve Pulsar şu anda 60 bin TL’den başlayan fiyatlarla ikinci elde satılıyor.

7VW Eos

Katlanır metal tavanıyla Mercedes SLK için ucuz bir alternatif olan 4 koltuklu VW Eos da ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş modellerden. Aracın iç mekanında Golf’den pek çok parça kullanılması, sorunlu FSi motoru ve imaj eksikliği yüzünden ikinci elde bu otomobili 40 bin TL’den başlayan fiyatlarla almak mümkün.

8Volvo C30

Ağırbaşlı Volvo’nun gençlerle kaynaşmak için hazırladığı C30 ilk anda popüler olup adından söz ettirse de bu ilgiyi satış rakamlarına yansıtamadı. Bu nedenle araç ikinci elde de popüler değil. 35 bin TL’den başlayan fiyatlarla alınabilen modelde motor seçenekleri zengin.