Hyundai ix35 1.6 Otomatik

hyundai_ix_35

Kadınlar aradığı aşkı buldu

Özellikle kadın sürücüler için yerden yüksek, otomatik şanzımanlı ve güvenli modeller tercih sebebi iken Hyundai ix35 tüm bunları aynı potada eritmeyi başarıyor.

mertduranimzason

Son zamanlarda trafiğe katılan kadın sürücülerin sayısı önemli ölçüde arttı. Kadınların tercihlerine baktığımızda ise daha çok yerden yüksek yapıdaki modellere ve SUV’lara rağbet ettiklerini görüyoruz. Bu araçların verdiği güven hissi ile birlikte görüş açılarının diğer otomobillerden daha başarılı olması nedeniyle kadın sürücüler bu tarz modelleri satın alıyor.

Ancak son zamanlarda artan model sayısı içinde bazı üreticilerin otomatik şanzıman sunmaması nedeniyle istenilen satış rakamlarına ulaşmak zor oluyordu. Hyundai’de bu üreticilerden birisi idi.

Yüksek vergi 1.6 litreye yaradı

Daha önce ülkemizde otomatik şanzımanı sadece 2.0 litrelik dizel motorla sunan ix35 bu nedenle yüksek bir bedel karşılığı sahip olunan bir modeldi. Yılbaşında yapılan vergi artışı ve kur zammı da dikkate alındığında neredeyse ulaşılamaz bir model halini alan ix35, 1.6 litrelik benzinli motorla sunulmaya başlanan otomatik şanzımanla kısa sürede sınıfının en çok tercih edilen modellerinden oldu. Kadın sürücüler için de daha uygun fiyatla sahip olunan araç ilk satışa sunulduğu andaki popülaritesini aradan geçen süreye rağmen yeniden kazanmış oldu. Peki ama onu bu kadar popüler yapan etmenler neler?

hyundai_ix_35

Tasarım için olumsuz yorum yapmak çok zor

İlk olarak ix35 iddialı ama abartılı olmayan bir dış tasarıma sahip. Göze hoş gelip hangi ortamda olursa olsun oraya adapte olmayı başaran aracın tasarımında maskülen ve feminen çizgiler dengeli biçimde harmanlanmış.

Önden arkaya bütünlük içindeki tasarımda yüksek omuz çizgisi de güçlü görünmeyi sağlayan detayların başında yer alıyor.

İç mekan bekleneni vermiyor

Aracın iç mekanına geçildiğinde ise ne yazık ki dış tasarımdaki yüksek çıtanın iç mekana uygulanmadığı görüyoruz. Uzakdoğulu kimliğinden kurtulamayan aracın iç mekanında görülen yer yer ucuz plastik malzeme ve vasat seviyedeki işçilik yüzlerin asılmasına neden oluyor. Buna karşılık 5 kişi için yaşam alanı konusunda oldukça cömert olan ix35 test aracındaki gibi üst donanım tercih edildiğinde sunduğu aksesuarlar sayesinde albenisini artırıyor.

hyundai_ix_35

Motorun gücü yüksek olsa da nefesi kuvvetli değil

Kağıt üzerinde 135 HP gibi son derece etkileyici bir güce sahip olan ix35 yola çıkıldığı anda ne yazık ki kısa sürede şehir içi için daha uygun olduğunu size söylüyor. Gerekli güce ulaşmak için devir çevirmenin zorunluluğu yüzünden iç mekanda duyulan gürültü seviyesinin artmasıyla birlikte yakıt tüketimi de fabrika verisinin bir hayli üzerine çıkmaya başlıyor.

Ancak eğer aracı sakin ve şehir içinde zorlamadan kullanırsanız son derece konforlu ve nispeten ekonomik seyahat etmek mümkün.

Motorla uyumlu olan 6 ileri oranlı otomatik şanzımanın vites geçişlerini sarsıntısız yapması da konfor seviyesini artırıyor.

Süspansiyonlar konfor odaklı olsa da izine sadık

Çok sert ayarlara sahip olmamasından ötürü konforlu yolculukları garanti eden ix35, buna karşılık sportif sürüşlerde de izinden sapmaya meyilli bir araç değil. ESP’nin olası kaymalarda kısa sürede müdahale ettiği araç direksiyon sisteminin tepki süresiyle de sınıfının en iddialı yol tutan modellerinden.

Sürüş sırasında iç mekandaki en büyük problem yüksek süratlere çıkıldığında iç mekanda hissedilen gürültü ve rüzgar sesi. Bunun dışında güzel tasarım uğruna küçük tutulmuş arka cam da görüş konusunda sıkıntı yaşatıyor. Ancak neyse ki geri görüş kamerası ile manevra yapmak son derece kolay.

hyundai_ix_35

Fiyat ucuz mu pahalı tartışılır

Yaklaşık 80 bin TL’lik fiyatına sahip olan ix35’in bu fiyat etiketi için pahalı ya da ucuz yorumunu yapmak gerçekten zor. Kimi tüketiciler için benzinli motora sahip olmasından ötürü bu fiyat yüksek gelse de günümüzde küçük sınıf modellerin 40-45 bin TL’lik fiyatları dikkate alındığında ix35 için pahalı demek zorlaşıyor. Çok fazla rakibi olmayan modelin fiyat konusunda elini Skoda Yeti bükerken, kısa süre önce satışa sunulan Nissan Qashqai ve VW Tiguan gibi rakipleri ix35’den daha yüksek bedellerle satın alınabiliyor.

hyundai_ix_35

Beğendik

Tasarım, konfor, garanti süresi, donanım

Beğenmedik

Tüketim, malzeme kalitesi, görüş açıları

 

Teknik veriler Hyundai ix35 1.6 Otomatik

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1591 cc

Maksimum güç 135 HP-6300 d/d

Maksimum tork 164 Nm-4850 d/d

Son hız 160 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.9 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/60 R17

Depo kapasitesi 58 lt

Bagaj hacmi 591-1436 lt

Ağırlık 1397 kg

Tüketim (fab. ver.) 7.2/8.8/11.6 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 9.9 lt/100 km

Uzunluk 4410 mm

Genişlik 1820 mm

Yükseklik 1665 mm

Aks mesafesi 2640 mm

Fiyat 81.600 TL

 

Tasarım 9/10

Oldukça zorlu bir sınıfta mücadele eden Hyundai ix35 sert çizgilerle sahip olsa da kibar ve albenili olmayı başaran gövdesiyle göz hoş gelen bir araç. Bu sayede farklı tüketicilerin beğenisini kazanan model şişkin detaylarıyla da güçlü görünüyor. Bu sınıftaki modellerin çoğu ya çok maskülen ya da feminen iken ix35 tam dengede bir tasarımla karşımıza çıkıyor.

İç mekan 7/10

Test aracındaki gibi üst donanım paketi tercih edildiğinde görsel olarak güzel bir araç halini alan ix35 ne yazık ki hala Uzakdoğulu köklerinden kurtulamamış ve bu nedenle de iç mekanında ucuz görünen detaylara sahip. Yer yer görülen düşük kaliteli malzeme ve işçilik sorunları da bu araca yakışmıyor. Yüksek bagaj kapasitesi ve iç mekan ise 5 yolcu için konforlu seyahat imkanı sağlıyor.

Motor / Performans 6/10

Konfor odaklı kullanımlar düşünülerek hazırlanan ix 35, 1.6 litrelik motorundan 135 HP güç elde etse de bunu yola aktarmada sıkıntılar yaşıyor. Şehir içinde performans konusunda sıkıntı yaşatmayan model, tam dolu kullanımlarda ve uzun yolda nefessiz kalıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Asfalt üzerinde konforla ilerlemeyi sağlayan ix 35 yerden yüksek yapısı ile küçük engebeleri de sorunsuz aşıyor. Ancak motorun nefesinin erken kesilmesi daha fazla performans isteyenlerin hevesini kursaklarında bırakıyor.  Motorun 6 ileri oranlı şanzımanla uyumu oldukça yüksek ve şanzımanın vites geçişleri sarsıntısız iken üst devirlerde gürültü artıyor.

Fiyat / Donanım 8/10

Sıkı bir rekabetin yaşandığı sınıfında ix 35 özellikle yüksek donanımı ve 5 yıllık garanti periyodu ile öne çıkıyor. Buna karşılık aracın hala bazı donanım eksiklikleri bulunuyor.  Test aracındaki gibi üst versiyonu seçmek bu araç için daha iyi bir alternatif olacaktır. 80 bin TL’lik fiyat kimi kullanıcılar için yüksek gelse de ne yazık ki şu anda küçük sınıf otomobiller bile 40-45 bin TL bandında fiyat etiketine sahip, bu nedenle de ix 35’in fiyatı ortalamalar dahilinde kalıyor.

Sonuç

Son dönemi popüler araçları olan SUV’lar içinde Hyundai ix35 geniş servis ağı, 5 yıllık garanti süresi, kimi eksikleri olsa da yüksek donanımı, farklı tüketicilerin beğenisini kazanan tasarımı gibi detayları ile sınıfının öne çıkan modellerinin başında yer alıyor. Onu tercih etmemeye neden olabilecek önemli bir eksiklik bulunmazken sahip olduğu pek çok artı neden bu kadar popüler olduğunu da kanıtlıyor. Ancak özellikle otomatik versiyonda üst donanım paketini tercih etmekte fayda var.

hyundai_ix_35

 

Satın alabilirim

Hyundai otomobillerinin tarzını çok başarılı bir şekilde değiştirdi. Bu değişimin sonuçlarını da artık topluyorlar. Hyundai ix35′de bu araçlar arasında yer alıyor. Tasarımıyla göz dolduran aracın sürüş karakteri benim beğenimi kazandı. Sürüş keyfiyle birlikte kendimi güvende hissettiğim araçlardan biri olması da onun en önemli artılarından. Donanım listesinin zengin yapısı da onu satın alabileceğim araçlardan biri yapmaya yetti.

konusanadam

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.