Hyundai i30 CW

hyundai_i30

Bu araç insanı hobi sahibi yapar

Günümüzde insanların en büyük derdi boş vakit yaratamamak ya da boş vaktinde sevdiği bir işle meşgul olamamak. Hyundai i30 CW ise sahip oldukları ile tüketicilere hobi sahibi olmayı adeta hediye ediyor. Aracın geniş yaşam alanı ve düşük tüketimi ile aracın direksiyonuna kurulup kendinize vakit ayırmaktan büyük keyif alacaksınız.

mertduranimzason

Kimi otomobiller vardır sürücüsüne büyük karizma ve prestij sağlar, kimi araçlar vardır ekonomik yapısıyla cebinizin dostu olur. Kimi otomobiller ise sizin hayattan keyif almanıza yardımcı olur. Tıpkı Hyundai i30 CW gibi.

Ülkemizde çok popüler olmayan station wagon sınıfında yer alan i30 CW, sahip oldukları ile tüketicilerin kendilerine daha çok vakit ayırmasını ve bunu yaparken de ekonomik olmayı sağlayan tam bir sürücü dostu otomobil.

hyundai_i30

Her şeyden önce dikkat çekici tasarımı ile i30 CW, bir SW’den çok HB karoser gibi algılanıyor. Aracın önde ve arkadaki çizgilerinin bütünlük içinde olması tasarımcıların alkışı hak ettiklerini gösterirken bunu yaparken görüş açılarından taviz verilmemesi ile de beğeni topluyor.

Geniş iç mekanda 5 kişi ve bagajları için fazlasıyla alan mevcut

Oldukça geniş yaşam alanı ile 5 kişinin rahatça seyahat edebildiği i30 CW’da baş ve diz mesafesi konusunda gerek önde gerekse arkada herhangi bir sıkıntı yaşanmazken aracın arkasında da 528 litrelik kullanışlı bir yükleme alanı bulunuyor.

Düz zeminiyle uzun ve geniş eşyaların bile rahatça taşınabildiği bu alan sayesinde rahatça balığa çıkabilir, kampa gidebilir, yazın deniz sporları kışın ise kayak merkezlerinin yolunu tutabilirsiniz.

Genellikle HB karoserleri araçların gölgesinde kalan SW modellerin aksine i30 CW başlı başına başarılı bir model olduğu için sadece hobi sahipleri değil, kalabalık ve çocuklu ailelerin de hayranlığını kazanacaktır.

hyundai_i30

Ancak bu kadar başarılı bir aracın elbette eksikleri de yok değil. Her şeyden önce iç mekanda kullanılan malzeme kalitesi bu araca yakışmıyor. Plastik malzemenin sınıf ortalamalarının gerisinde kalmasının yanında montaj hataları da yer yer dikkat çekiyor.

Test aracını üst donanım olmasına karşılık bazı konfor kalemlerinin de araçla sunulmaması i30 CW’nin zayıflarının başında yer alıyor.

Tam otomatik şanzımanı özlemişiz

1.6 litrelik dizel motor ve 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen i30, yolda tam anlamıyla sürücüsünün yüzünü güldürmeyi başarıyor.

128 HP güç ve 260 Nm tork üreten motorun gücünü alt devirlerden itibaren hazır durumda bekletmesi ve son dönemin trendi olan otomatikleştirilmiş şanzımanların aksine gerçek bir tam otomatik şanzımanla gücünü yere aktarması sonucu gerek konfor gerekse performans beklentileri tam olarak karşılanabiliyor.

Elbette bu aracın sınıfı dikkate alındığında ondan bir spor otomobil performansı beklemek haksızlık olur ve bu nedenle 12 saniyede gerçekleşen 0-100 km/s hızlanması kabul edilebilir. Üstelik araç yüklü durumlarda iken bile bu değerin değişmemesi son derece olumlu.

3 farklı moda sahip olan direksiyon sistemi ile farklı tüketici kullanım tercihlerine cevap verebilen i30’da gürültü seviyesi de ortalamaları yakalıyor. Ancak sürat arttıkça iç mekandaki rüzgar uğultusu artıyor.

Birbiri ardına girilen virajlarda bile izinden sapmamaya kararlı olan i30 CW’da önceki nesilde yaşanan burulma sorunları yeni versiyonda yer almazken frenlerin başarılı dozlanmasıyla ani frenlerde araç stabil yapısını korumayı başarıyor.

Ülkemizde 2 donanım paketi ile ithal edilen i30 CW, çok fazla popüler olmayan bir sınıfta yer alıyor. Ne yazık ki tüketiciler bu araçlar yerine ya HB versiyonu ya da aynı markaların SUV modellerini tercih ediyor. Ancak i30 CW tamamen kendine özgü bir model olduğu için onunla yapılacak test sürüşü sonucunda diğer seçeneklerin rafa kaldırılacağı da bir gerçek.

hyundai_i30

Beğendik

Tasarım, iç mekan genişliği, motor, şanzıman

 Beğenmedik

Donanım eksikleri, malzeme kalitesi

 

Teknik veriler Hyundai i30 CW 1.6 CRDi Elite OTM

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1582 cc

Maksimum güç 128 HP-4000 d/d

Maksimum tork 260 Nm-1900-2750 d/d

Son hız 185 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.1 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/55 R16

Depo kapasitesi 53 lt

Bagaj hacmi 528 lt

Ağırlık 1423 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.6/5.6/7.5 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.7 lt/100 km

Uzunluk 4485 mm

Genişlik 1780 mm

Yükseklik 1500 mm

Aks mesafesi 2650 mm

Fiyat 75.650 TL

 

Tasarım 9/10

Her ne kadar bir station wagon olsa da HB kardeşiyle benzer çizgilere sahip olması i30 CW’nin sınıfının en dinamik otomobillerden birisi olmasını sağlamış. Büyük sayılabilecek boyutlarını da gizleyen tasarımda göze batan bir unsur bulmak çok zor.

İç mekan 6/10

Malzeme ve işçilik kalitesi yönünden eksikleri bulunan ve Alman rakipleri karşısında elini güçsüzleştiren i30, buna karşılık yaşam ve yükleme alanının genişliği ile puan topluyor. Görüş açıları konusunda sıkıntının yaşanmadığı araçta bazı önemli donanım eksikleri de bu araca yakışmıyor.

Motor / Performans 8/10

Dizel motorun devir çevirmeyi seven yapısı ve ona uyum sağlayan 6 ileri oranlı otomatik şanzımanıyla performans severlerin de hoşuna giden CW, yüklü durumlarda birle gücünden bir şey kaybetmiyor. Aracın 3 modlu direksiyon sistemi ile de herkes kendi ihtiyacına uygun bir modda yoluna devam edebiliyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Aslında bir aile ve hobi aracı olmasına rağmen dinamik tasarımının da etkisiyle sürücüsünü performanslı kullanımlara sevk eden i30 CW, yüksek gücü sayesinde kullanım keyfini yukarılara sorunsuz taşıyan bir araç. Dinamizmini yola aktarmakta sıkıntı yaşamayan aracın iç mekanına yansıyan rüzgar gürültüsü dışında önemli bir eksikliğinin olmaması da alkışı hak ediyor.

Fiyat / Donanım 8/10

Çok fazla rakibi olmayan ve ülkemizde hak ettiği değeri bir türlü bulamayan bir sınıfta yer alan i30 CW’nin en önemli rakibi Renault Megane iken bu araç i30’dan yaklaşık 5 bin TL daha yüksek bedelle satılıyor. Bir başka önemli station wagon olan Opel Astra ise sadece manuel şanzımanla ve Hyundai’den 7 bin TL daha pahalıya satılıyor. Kompakt sınıfın en önemli modellerinden olan Golf ise sadece HB karoserle ithal edilmesine rağmen Hyundai’den bir hayli yüksek kalan fiyatıyla hiçbir albeniye sahip değil. Fiyat etiketinin rakiplerinden düşük olması Hyundai’yi kelepir haline getiriyor.

Sonuç

Ülkemizde bir türlü istenilen seviyeye yükselmeyen station wagon otomobiller içinde Hyundai i30 CW, düşük satış fiyatı ve başarılı motor-şanzıman uyumuyla öne çıkmayı kolayca başaran bir model. Sadece kalabalık ailelerin değil hobi amaçlı kullanımlar için de son derece ideal bir yol arkadaşı olan aracın donanımındaki eksikleri dışında önemli bir zayıflığının olmaması Hyundai’nin hedefi 12’den vurduğunu gösteriyor.

hyundai_i30

Comments are closed.