Makyaj ile tazelendi Hyundai i20 otostil testinde

Hyundai, küçük otomobilini kozmetik makyajla gençleştirdi ve kullanıcılarını memnun etmeyen 4 ileri otomatik şanzımana sonunda veda etti.

PAYLAŞ
Hyundai i20 test

Hyundai, i Serisi ile hatchback otomobil pazarına hızlı bir giriş yapmıştı. Özellikle i30 ve i20 modelleri ülkemizde yoğun ilgi görürken, i20’nin bir önceki nesilde otomatik vitesli versiyonundan kullanıcılar pek mutlu değillerdi. Bunun başlıca nedenleri otomobilin eski nesil 4 ileri otomatik şanzımanı ve şanzımandan kaynaklanan yüksek yakıt tüketimi.

Koreli marka, kullanıcılarının geri bildirimlerini dinlemiş olacak ki, i20 modelini yeniledi ve bu şanzımana veda etti.

Yenilenen i20, ön yüzünde çok büyük değişiklikler barındırmamasına rağmen en büyük değişikliği mekanik tarafta yaşadı. Fakat buna rağmen tasarımındaki farklılıklardan da bahsetmekte fayda var. Otomobilin ön tarafındaki ızgara tasarımının formu değiştirildi. Daha büyük olan bu ızgara otomobilin boyutlarının daha büyük olarak algılanmasını sağlıyor. Arka tarafında ise stop lambaları güncellendi.

Otomobilin kokpitinde önceki nesil ile karşılaştırıldığında büyük bir yenilik yer almıyor. Direksiyon eski nesil ile aynı. Multimedya sistemi günümüz bağlantı özelliklerine kavuşmuş. Apple CarPlay gibi akıllı telefon desteği sunan bu sistem üzerinden telefonunuzu kontrol edebilmek mümkün.

Sürüşü iyileştirilmiş

Sürüş tarafında ise otomobilin bazı noktaları iyileştirilmiş. Önceki nesilden daha sessiz olan kabin, yol ve rüzgar gürültüsünü kokpite daha az yansıtıyor. Direksiyon hissiyatı ise aynı. Biraz hissiz bir karaktere sahip olan direksiyonun, yeni i20 modelinde biraz daha iyileştirilmiş olmasını beklerdik.

Dört kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği otomobil, günlük şehir içi kullanımları için oldukça ideal. Özellikle dar alanlara park ederken direksiyonun dönüş açıları hızlı bir şekilde park yerine girmenizi sağlıyor. Ayrıca bagaj hacmi, dört yetişkinin eşyaları için yeterli kullanım alanına sahip.

Yeni i20’nin kalbine baktığımızda, bizi 1.0 litrelik turbo beslemeli 3 silindir motor karşılıyor. 7 ileri DCT şanzıman ile kombine edilen motorun şanzıman ile uyumu başarılı. Vites geçişlerini sarsıntısız ve akıcı bir şekilde gerçekleştiren otomobil, sürüş konforu konusunda kullanıcısını üzmemeyi başarıyor. Yeni şanzıman ile i20’nin yakıt tüketim ortalaması da düşmüş. Test süresi boyunca 7.0 litre ortalama tüketim verisi elde ettiğimiz modelin, İstanbul’un yoğun trafiğinde iyi iş çıkarttığını belirtelim.

Test otomobilimiz Elite Smart donanım paketine sahip. Bu donanım seviyesinde diğer paketlerde bulunmayan yan ve perde hava yastığı, şerit takip, acil durum freni, elektronik klima, yağmur sensörü ve kararan dikiz aynası gibi özellikler yer alıyor. Bu da modelin teknolojik ve güvenlik olarak rakipleriyle daha iyi mücadele etmesini sağlamış.

Hyundai i20 test sonucu

Yeni şanzıman ve tasarımı ile i20, güncelliğini uzun süre korumayı başaracaktır. Ayrıca düşük yakıt tüketimi otomatik sevenlerin ilgisini çekip, kompakt hatchback arayanların listesindeki yerini almasını sağlayabilir.

TEKNİK VERİLER                 Hyundai i20 1.0

Motor (tip/silindir sayısı)                 Sıralı /3/Benzin
Yerleşim                 Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı     12/2
Motor hacmi      998 cc
Maksimum güç 120 HP-6000 d/d
Maksimum tork                 172 Nm-1500 - 4000 d/d
Son hız                    190 km/s
0-100 km/s hızlanma       10.5 sn
Şanzıman              7 ileri DCT
Aktarma                Önden çekiş
Frenler (ön/arka)                Disk/ disk
Lastikler                 195/55 R16
Depo kapasitesi                   50 lt
Bagaj kapasitesi  301 lt
Ağırlık              1185 kg
Tüketim (fab. ver.)             4.6/5.1/5.9 lt/100 km
Uzunluk                 4035 mm
Genişlik                   1734 mm
Yükseklik                1474 mm
Aks mesafesi        2570 mm
Fiyat       118.200 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn)               10.5
0-400 m (sn)       19.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m)          39.1
100-0 km/s fren (sıcak)(m)             39.3
Gürültü 100 km/s (dB)   67
Test tüketimi (lt/100 km)                7.0         
Menzil (km)          714

Hyundai i20 test Hyundai i20 test