Hyundai i20 Coupe

hyundai-i-20

Ülkemizin incisi mi Avrupa’nın birincisi mi?

İzmit’te üretilerek dünyanın dört bir yanına ihraç edilen Hyundai i20 Coupe sadece tasarımı ile pek çoklarının kalbini kazanacak bir model. Donanım olarak eksikleri olmasa bu otomobil ülkemizin değil, Avrupa’nın 1 numaralı otomobili ödülünü bile kolayca alabilirdi.

mertduranimzason

Ülkemizde üretilen modeller genellikle hep aile otomobilleri ya da filo araçları oluyor. Bu nedenle de ne spor otomobil sınıfında yer alan ne de tüm Avrupa’nın peşinden koşacağı bir tasarıma sahip olan modelimiz bulunuyor. Ancak bu talihsiz durum kısa süre sonra değişecek gibi. Ülkemizde üretilen ve gururumuz olan Hyundai i20 ile başlayan atak, modelin 3 kapılı Coupe versiyonuyla bir üst seviyeye çıktı ve bu sayede de değil ülkemizin Avrupa’nın bile en dikkat çekici otomobillerinden biri İzmit’ten tüm dünyaya açılmaya başladı.

hyundai-i20

Aslında burada Hyundai’nin kötü bir politika izlediğini de belirtmekte yarar var. Bana kalsa ben bu araca i20 Coupe yerine bambaşka bir isim verirdim. Çünkü modelin tasarımı ile sahip olduğu sportif karakter neticesinde model yeni bir adı hak ediyor. Tıpkı VW Grubu’nun yaptığı gibi (Golf/Scirocco gibi) bir modelden türetilen yeni bir araca farklı bir isim verilmesiyle aynı zamanda toplam model sayısı da artırılabilirdi.

Fırlamaya hazır ok gibi

İ20 Coupe’nin en çok dikkat çeken öğesi kuşkusuz tasarımı. Aracı ön kısmında HB versiyonla benzer çizgiler kullanılıyor olmasına karşılık C sütunundan itibaren coupe kişilik sonucu çok farklı bir tasarım anlayışına gidilmiş. Sert ve akıcı hatlar araca oldukça maskülen bir hava katarken test aracındaki gibi parlak renk alternatifleri ile de dikkat çekmek garanti altına alınmış olmuş.

İç mekanında HB kardeşi ile pek çok parçayı ortak olarak kullanan Coupe bu nedenle özgünlükten uzak. Ancak genel olarak malzeme kalitesinin yüksekliği ve başarılı işçilik bu olumsuzluğu bir nebze de olsa unutturuyor.

hyundai-i20-kokpit

Önde oldukça geniş olan yaşam alanı ile kullanım keyfini artıran otomobilin arka koltuklarındaki alan ise boyutları dikkate alındığında sınırlı. Özellikle tasarım nedeniyle baş mesafesi uzun boylular için sıkıntı yaratıyor.

Arkasında 311 litrelik büyük bir bagaj kapasitesi sunan i20 Coupe’nin bu alanında yükleme eşiği ise yüksek kalıyor.

Sportif tasarım yol tutuşa da yansımış

Ele oturan direksiyon simidi ile sürücü odaklı bir otomobil oluğunu kanıtlayan i20 Coupe’nin iç mekanındaki kumandaların yerleşimi de oldukça başarılı. Ergonomi olarak sorunları yok denecek kadar az olan aracın donanımı ise ne yazık ki çok başarılı değil. Sadece 1 motor ve 1 donanım paketi ile alınabilen i20 Coupe’nin iç mekanı bu nedenle Alman rakiplerinden geri kalıyor. Keşke Hyundai bu araca en azından bir donanım alternatifi daha ekleseydi.

Sadece 1.4 litrelik benzinli motorla alınabilen i20 Coupe’de tüketicilere otomatik şanzıman alternatifi de sunuluyor. Ancak ben manuel modeli kullanma şansı yakaladım.

Kemikli yapısıyla kullanım keyfini artıran şanzıman 6 ileri orana sahip. 1.4 litrelik benzinli motordan gelen 100 HP güç ve 134 Nm tork ile canlı olduğunu kullanıcısına hissettiren i20’de tork değerinin sınırlı olması nedeniyle zaman zaman vitesle çok vakit geçirmeniz gerekse de genel olarak devir çevirmeyi seven motor kullanım esnasında sıkıntı yaşatmıyor.

hyundai-i20

Sert sayılabilecek süspansiyonlara sahip olan i20’nin yol tutuş konusunda da eksiklerinin olmaması yüzleri güldüren bir diğer önemli artı. Daha önceki Hyundai modellerinde görülen vuruntulu süspansiyon bu araçta yapılan değişiklikler ile bir hayli gelişme kaydetmiş ve arka koltukta oturanların bile konforu bozmayan şekilde güncellenmiş.

Gürültü seviyesi de başarılı olan modelin kullanım esnasında görüş açılarına alışmak gerekmesi dışında önemli bir sorunu bulunmuyor.

Devir çevirmeyi sevmesine rağmen motorun yakıt tüketimi ise ortalamalar içinde kalmayı başarıyor. Deponun da 50 litre olması sayesine menzil 800 km’ye rahatlıkla ulaşıyor.

Fiyat iddialı ama donanım zayıf

Sunroof ve metalik boya dışında opsiyonel olarak bir aksesuarın alınamadığı i20 Coupe’nin elini zayıflatan en önemli konu bu oluyor. Rakiplerin pek çoğunda zengin aksesuarlar olmasına rağmen i20’de bu donanımların olmaması onun daha çok tercih edilmemesine neden olacaktır.

Fiyat olarak bir hayli iddialı olan i20 Coupe şu anda 49.990 TL’lik fiyat etiketine sahip. Rakiplerinden birkaç bin TL daha uygun olan fiyatı ve 5 yıllık garanti süresi ile önemli bir avantaja sahip olan otomobil ileriki zamanlarda ürün gamına eklenecek olan yeni motor alternatifleri ile de rekabet gücünü artıracaktır.

 

hyundai-i20-on

 

Beğendik

Tasarım, motor, fiyat

 

Beğenmedik

Donanım, yükleme eşiği

 

Teknik veriler Hyundai i20 Coupe

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1368 cc

Maksimum güç 100 HP-6000 d/d

Maksimum tork 134 Nm-3500 d/d

Son hız 184 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.6

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/45 R17

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 311 lt

Ağırlık 1085 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.6/5.5/7.2 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.9 lt/100 km

Uzunluk 4045 mm

Genişlik 1730 mm

Yükseklik 1449 mm

Aks mesafesi 2570 mm

Fiyat 53.440 TL

 

Tasarım 8/10

Hyundai i20, 5kapılı versiyonuyla bile sınıfının en dikkat çekici modellerindendi. 3 kapılı versiyonunda ise bu şıklığa sportif tatlar eklenmiş ve ortaya çok güzel görünen bir model çıkmış. Aracın bütününde yakalanan ahenk albeniyi ve kalite algısını da artırıyor.

 

İç mekan 6/10

İ20 Coupe’nin hem en başarılı hem de en zayıf olduğu alan iç mekanı. Yaşam alanı genişliği, ferahlık gibi konularda çok iyi bir otomobil olduğunu ortaya koyan model, donanım konusunda büyük sıkıntılara sahip.

 

Motor / Performans 7/10

Sadece 1.4 litrelik benzinli motorla alınabilen i20 Coupe 100 HP ile kullanıcısına yeterli gücü sunuyor. 6 ileri orana sahip manuel şanzıman da motora uyum içinde çalışıyor. Devir çevirmeyi seven motorda alt devirlerde güç eksikliği dikkat çekiyor.

 

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Sportif görünümünü iyi bir yol tutuşla birleştiren i20, kullanıcısına güven ve keyif veren bir otomobil. Her ne kadar aracın üzerindeki 17 inçlik lastikler nedeniyle özellikle arka koltuklarda konfor sınırlı olsa da genel olarak şasi ile direksiyonun uyumu yüksek. Rijit karoser ile virajlarda yol almak çok eğlenceli.

 

Fiyat / Donanım 6/10

Sadece 1.4 litrelik motor ve tek donanım paketi ile alınabilen i20 Coupe’de kullanıcılara otomatik şanzıman ve açılır tavan opsiyonu sunuluyor. Fiyat olarak ekonomik bir otomobil olmasına karşılık donanım olarak eksikleri bulunan modelde yağmur ve far sensörü gibi günümüzün olmazsa olmaz kalemlerin olmayışı araca duyulan hayranlığın azalmasına neden oluyor.

 

Sonuç

Çok fazla rakibi olmamasıyla birlikte yerli olmasının da etkisiyle kısa sürede fenomen bir model olacağı kesin olan i20 Coupe, donanım eksikleri olmasa kesinlikle mükemmele yakın bir araç olabilirdi. Ancak aracın çok basit bu eksikleri nedeniyle kalite algısı da tüketici gözünde düşüyor.

hyundai-i20-detay

Comments are closed.