Hyundai i20 1.2

hyundai_i20

Dar alanda kısa paslaşma

Futbol ile yatıp kalkan bir ülke olarak bu tabiri günlük yaşantımızda çok kullanırız. Dar alanda kısa paslaşmanın futbolda estetik ve izlemeyi keyifli haline getirdiği yadsınamaz bir gerçek peki ama Hyundai’nin i20’yi üretirken bu tabirden yola çıktığını söylesek inandırıcı gelir mi?

 yagizimzason

Şehir içinde pratik ve son derece ekonomik özellikleriyle ön plana çıkan B sınıfı küçük otomobiller her zaman tüketicilerin beğenisini kazanmışlardır. Akaryakıt fiyatlarının gün geçtikçe artması hem üreticiyi hem de tüketiciyi küçük hacimli motora sahip modellere yönlendirdi. Var olan modelleri geliştirerek daha çekici olmayı hedefleyenlerden biri de Hyundai. Güney Koreli otomobil devi, çıkardıkları i20 modelini hem sessiz hem de ekonomik bir araç sağlamışlar. Hyundai i20, ekonomik ve son derece makul olan fiyat etiketiyle ön plana çıkmayı başarıyor.

Hyundai, üst segmenteki birçok modelin opsiyon listesinde dahi yer almayan teknolojik ekipmanları i20’de tüketiciye sunarak yüz güldürüyor. Kabarık opsiyon listesini üst donanım paketi Elite ile standart sunulan i20’nin fiyatı ise son derece rekabetçi.

hyundai_i20

i20’ye kırmızı çok yakışıyor

Yeni yüzüyle birlikte daha dinamik ve daha güçlü görünen i20, gündüz ledlerinin de eklenmesiyle modern bir yapıya kavuşmuş. Akıcı tasarımını sadelikle harmanlayarak ortaya sevimli i20 çıkmış. Aerodinamik amaçlı opsiyon olarak sunulan body kit ile donatılan test aracımız aynı zamanda sportif bir yapıya bürünmüş. Kırmızı rengiyle bakışları üzerinizde toplaması i20’nin standart donanımda. Bu tür durumların küçük sınıfta gerçekleşmesi pek alışılagelmiş bir durum değil açıkçası.

İç mekanda dar alanda kısa paslaşma söz konusu

Sevimli ve bir o kadar da sportif görünen i20 teknolojik ekipmanlarının sayesinde modern ve şık iç mekana sahip. Başta sözüne ettiğim dar alanda kısa paslaşmanın yaşandığı yerdeyiz. Navigasyon, DVD player, USB ve SD kart okuyucuya sahip dokunmatik ekranlı multimedya sistemine sahip orta konsolun hemen yanında anahtarsız giriş sistemi ve aynanın içine entegre edilmiş renkli geri görüş kamerası i20’nin iç mekanında sunuluyor. Basit ama kullanımı pratik olarak sunulan bu özellikler küçük sınıfta pek alışılageldik bir durum değil. Aynı donanımları sunan diğer firmaların aksine Hyundai ulaşılabilir fiyat etiketiyle oldukça avantajlı bir seçenek. Anlaşılan Korelilerin donanım konusundaki cömertliği küçük sınıflara taşınarak devam edecek.

hyundai_i20

Otomobilin içerisinde boyutlara göre ferah bir kabin bizleri karşılıyor. Eşya gözü konusunda i20 size gerek kapı kenarlarında gerek orta konsolda yeteri kadar alan sunmuş. Önde bulunan yolculara yeteri kadar alan sunulurken, arka bölümde seyahat edenler diz mesafesi konusunda sıkıntı çekebilirler. Bagaj konusunda bu kez cömert olma sırası yolcularda. Seyahat etmeden önce iki defa düşünüp öyle yola çıkmalılar. 295 litrelik kapasite kağıt üzerinde yeteli olsa da kullanışlılık konusunda sıkıntılar bulunuyor.

Küçük motor amacını yerine getiriyor

Teknolojik ekipmanlarıyla güncelliğini koruyan i20, 1268 cc’lik atmosferik eski nesil motoruyla biraz demode kalıyor. Performans anlamında dizel üniteye göre daha başarılı olan 85 HP üreten benzinli ünite son derece sessiz çalışma karakteriyle takdire şayan. Dizel ünitenin yüksek tork değeri ve turbonun katkılarıyla sizi koltuğa yapıştırırken, 1.2 lt benzinli motor çok daha uysal bir yapıya sahip.

Esas mühim olanın benzin istasyonunun yolunu unutturacak kadar ihtiyacınız olmaması. Km sayacının ilerlemesine aldırmayan yakıt gösterge çubuğu uzun uzun zaman sonra tek tek inmeye başlaması sizi çok şaşırtacak. 6 litre ortalamalarında dolansanız dahi yakıt gösterge çubuğunu etkilemiyor. Kat ettiğiniz yola rağmen düşmeyen yakıt çubuğundan da anlaşılacağı üzere i20 son derece ekonomik ve yükselen akaryakıt fiyatlarına ilaç gibi geleceğine inanıyorum.

hyundai_i20

O bir sporcu değil

Hyundai i20 aerodinamik parçalar ile her ne kadar dinamik görünse de, sadece sakin kullanımlar için üretilmiş şehir içi otomobili olduğunu unutmamak gerek. Düşük viraj kabiliyeti, ESP’nin müdahalelerine hemen ihtiyaç duyması sizi daha yumuşak ve sakin kullanmanız gerektiğinin mesajını veriyor. Otobana çıktığınızda yüksek süratlere ulaşmayı seven yapısıyla i20, ağır vasıtaların yanından geçtiğinizde hafif silkelenmenize yol açarak işlerin ancak düşük süratlerde iyi gideceğinin altını çiziyor. Ancak hatırlatmakta fayda var. i20 sporcu karakteriyle hatırlanmasını istemiyor.

Aracın ön ve yan görüş açıları da son derece başarılı iken kolay ayarlanan direksiyon ve koltuk ile sürücüye güven veriliyor ve araca sahip olma kabiliyeti alkışı hak ediyor.  Geri görüş açısının sorun yaratmaması da sevindirici bir unsur.

Fiyatı işte budur dedirtiyor

Hyundai satış pazarlama konusunda oldukça başarılı bir felsefeye sahip hiç kuşkusuz. Makul fiyata bir sürü özellik…

37.500 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulan i20 oldukça ucuz. Test aracımızdaki doluluğa sahip i20’yi 42.000 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

hyundai_i20

Beğendik

Tüketim, fiyat etiketi, donanım

Beğenmedik

Gürültü, plastik kalitesi, vites geçişleri

 

Teknik veriler Hyundai i20 1.2

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1268 cc

Maksimum güç 85 HP-6000 d/d

Maksimum tork 120 Nm-4000 d/d

Son hız 168 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.7 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 195/55 R16

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 295 lt

Ağırlık 1045 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.2/4.9/6.1 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.4 lt/100 km

Uzunluk 3995 mm

Genişlik 1710 mm

Yükseklik 1490 mm

Aks mesafesi 2525 mm

Fiyat 42.200 TL

 

Tasarım 6/10

Hyundai i20 dişli rakiplerine kıyasla çok göz almasa da şık olmayı başarıyor. Aracın gerek önü gerekse arka tasarımında göze olumsuz gelen çizgiler bulunmasa da öne çıkan detayların da olmaması olumsuz. Şirin yapıyı body kit aracın kimliğini tezada düşürse de kendine has olmasını sağlıyor.

İç mekan 8/10

Ferah kabini ile yolcularına konfor konusunda sıkıntı yaşatmayan i20 diz ve baş mesafeleri konusunda sorunsuz. Üst segmentlere göz kırpan teknolojik ekipmanlarıyla sade olan iç mekanı kaliteli dokunuşlar ekliyor. Arkadaki 295 litrelik yükleme alanı sınıfının en büyüğü olmasa da kullanışlı yapıya sahip.

Motor / Performans 7/10

Eski nesil motor olmasına rağmen performans anlamında beklentileri karşılarken yakıt tüketimi konusunda yüz güldürüyor. 1.2 lt olmasına rağmen turbo beslemeli araçlara kafa tutabilmesi takdir edilmesi gerek. Ancak devir çevirmeyi seven motor gürültülü çalışma karakterine sahip.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Hyundai i20 küçük boyutlarıyla şehir içinde dört dörtlük ancak yüksek süratte güven vermeyen yapısı tedirgin edebilir. Son derece sessiz çalışan 1.2 lt’lik ünite yolda fark edilememe gibi durumlara neden veriyor.

Fiyat / Donanım 10/10

42.000 TL’lik üst donanım seviyesine sahip i20 son derece ucuz bir seçenek. Navigasyon, DVD player, Bluetooth handsfree özelliklerine sahip dokunmatik multimedya ekranı, geri görüş kamerası, anahtarsız giriş sistemi gibi üst sınıftaki özellikleri küçük sınıfa taşıyan Hyundai makul fiyatıyla takdir topluyor. Makul fiyatını ekonomik yapısı ile destekleyerek amacında bir otomobil olduğunu kanıtlıyor.

Sonuç

Çok fazla seçeneğin ve sıkı bir rekabetin olduğu bir sınıfta yer alan i20, makul fiyat etiketi ve ekonomik yapısıyla öne çıkıyor. Sportif görünüm elde etmeye katkıda bulunan body kite rağmen sürüş karakteriyle sportif olmaması, size sakin kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Yakıt gösterge çubuğunun kolay kolay hareket etmemesi benzinli otomobillerde görünmeyen unsurlardan. Fiyatını kuruşu kuruşuna hak eden i20’yi şiddetle tavsiye ediyorum.

hyundai_i20

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.