Hyundai i20 1.2 Elite

hyundai_i20

Küçük sınıfta daha iyisi çok zor

Ülkemizde üretilen Hyundai i20, başlangıç versiyonuyla bile kendisine hayran bıraktıran bir otomobil. Modelin en düşük versiyonu olan 1.2 litrelik benzinli motor fiyatı dışında önemli bir zayıflığa sahip olmaması ile kesinlikle daha fazlasına gerek yok dedirtiyor.

mertduranimzason

Küçük sınıf otomobiller artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Çok değil 10 yıl kadar önce kimse bu sınıftaki araçları almak istemezdi. Çünkü gerek boyutları gerekse aksesuarları nedeniyle bu araçlar daha çok kadınların tercih ettiği ve “ayağımı yerden kessin yeter” diye düşünenlerin aldığı otomobillerdi.

Ancak günümüzde bu algı tamamen yok oldu ve küçük sınıflar kompakt sınıflarla yarışır hale geldi.

İşte Hyundai i20′de bu değişimin ve gelişimin en iyi örneklerinden birisi. Bu araç öylesine başarılı ki ilk nesil i30 mu yoksa yeni i20 mi diye kime sorarsanız alacağınız cevap i20′den yana olacaktır.

hyundai_i20-arka

Tasarım en büyük kozu

Peki ama nedir i20′nin sırrı? İlk olarak bu aracın tasarımının sınıfının en dikkat çekeni olduğunu söylersem abartmış olmam. Önden arkaya harmoni ile hazırlanan aracın gövdesinde gözü yoran bir detay bulmak mümkün değil. Firmanın yeni tasarım anlayışı ile şekillendirilen i20 çizgileri ile olduğundan da daha büyük algılanıyor. Aslında aracın 4 metrelik boyu sınıfının en büyüğü olmasa da görünüş onu en büyükmüş gibi algılatıyor.

Yenilenmesiyle çok daha iddialı bir otomobil halini alan i20′de iç mekan aracın başarısını artıran önemli unsurlardan. Açık ve ferah renklerle hazırlanan orta konsolda canlılık hakimken kullanılan malzeme kalitesi önceki Hyundai modellerinden daha başarılı. Elbette hala kapılarda çok sert plastik kaplamanın kullanılmamasını isterdim ama anlaşılan bu kötü kaplama daha uzun yıllar Hyundai’de nazarlık olarak kalacak.

hyundai_i20-kokpit

Güvenlik eksiksizken konfor ikinci plana itilmiş

Ergonomisi ile beğendiğim orta konsolda düğmelerin yerleşimi de başarılı. Sürüş esnasında 7 inçlik ekranın kullanımı da sorun yaratmazken görüş açılarının başarılı olması da aracın dar alanalrda manevra yapmasını kolaylaştırıyor.

Bir önceki nesile kıyasla güvenlik elemanlarının sayısı artırılan i20′de ne yazık ki konfor bileşenleri ise satış fiyatını yükseltmemek için kurban edilmiş. Örneğin en donanımlı test aracında geri vites kamerasının olmayışı -ki eski nesilde vardı- veya klimanın dijital olmaması gibi detaylar hep tasarruf tedbirleri yüzünden.

İç mekanda 5 emniyet kemeri olup, ruhsatta 5 kişilik yazsa da i20 aslında bu sınıftaki diğer modeller gibi 4 kişi baz alınarak hazırlanmış bir otomobil. Aracın arkasındaki 326 litrelik bagaj kapasitesi de 4 kişi için yeterli iken koltukların kolayca yatmasıyla bu hacmi 1000 litrenin üzerine çıkartmak mümkün.

hyundai_i20-profil

Benzinli motor hep ateşli, hala ateşli

Daha önceki verisyonda da kullanılan 1.2 litrelik motor, aracın yenilenmesiyle birlikte bir takım geliştirmeler kavuşmuş. Bu sayede öncüsünden çok daha iyi bir güç ünitesine dönüşen motor Euro6 egzoz emisyonlarını da karşılıyor.

84 HP güç ve 121 Nm tork üreten motor 5 ileri manuel şanzımanla kombine ediliyor. 13.1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan i20 1.2 kağıt üzerinde de aslında bir sporcu olmadığını kanıtlıyor. Ancak araçtan gelen güzel tınılar ile onun daha güçlü olduğunu sanıp kullanım keyfiniz artıyor.

Şu anda 1.2 ve 1.4 benzinli ve 1.4 litrelik dizel mtorlara sahip olan i20 ne yazık ki sadece 1.4 litrelik benzinli motorda otomatik şanzımanı sunuyor. Onun bu dar konfigürasyonu da rakiplerinden geri kalmasına neden oluyor.

Bir süre daha beklerseniz o zaman başta 1.0 litrelik turbo destekli motor olmak üzere yeni güç üniteleri i20′nin ürün yelpazesine girecek.

Yol tutuş konusunda eski neslide bir hayli başarılı olan i20′de yeni modelde de önemli bir sorun bulunmuyor. Elbette bu aracın bir şehir otomobili olduğunu unutmazsanız onu çok zorlamayacasınızdır. Direksiyon sisteminin tepkileri hala biraz gecikmeli olarak yola aktarılmasına rağmen öncü nesile kıyasla özellikle gürültü anlamında büyük ilerlemenin yaşandığı araçta artık arka koltukta süspansiyon vuruntusu da hissedilmiyor.

hyundai_i20-on

Başlangıç fiyatı makul

Şu anda 39.800 TL’lik başlangıç fiyatına sahip olan i20′de test aracındaki gibi Elite paketi tercih edip bir de açılır tavan ilave ederseniz 49 bin TL ödemeniz gerekiyor. Aracın rakipleri düşünüldüğünde ise bu fiyat ne yazık ki yüksek kalıyor. Örneğin gerek Ford Fiesta gerek Opel Corsa gerekse VW Polo gibi önemli rakipler i20′den daha iddialı fiyat etiketine sahip. Üstelik bazı rakiplerde küçük hacimli motorlarda otomatik şanzıman alternatifi de sunuluyor.

 

Beğendik

Tasarım, ferahlık, güvenlik donanımı

Beğenmedik

Fiyat, konfor donanımı

 

Teknik veriler Hyundai i20 1.2 Elite

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1248 cc

Maksimum güç 84 HP-6000 d/d

Maksimum tork 121 Nm-4000 d/d

Son hız 170 km/s

0-100 km/s hızlanma 13.1 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 195/55 R16

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 326-1042 lt

Ağırlık 1055 kg

Tüketim (fab. Ver.) 4.2/5/6.5 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.0 lt/100 km

Uzunluk 4035 mm

Genişlik 1734 mm

Yükseklik 1474 mm

Aks mesafesi 2570 mm

Fiyat 49.100 TL

 

Tasarım 9/10

Yenilenen Hyundai i20 kesinlikle sınıfının en dikkat çekici araçlarının başında yer alıyor. Aracın önden arkaya bütünlük içindeki tasarımı onun hem daha büyük hem de daha prestijli görünmesini sağlamış. İki renkli gövdenin geniş renk skalası da albeniyi artırıyor.

İç mekan 7/10

Bir önceki nesile kıyasla bir hayli ilerlemenin yaşandığı iç mekanda genişlik 4 kişi için bir hayli iddialı iken kullanılan malzeme kalitesi kapı içleri hariç sınıf ortalamalarını geçmeyi başarıyor. Ergonomi sorunlarının olmaması da takdire değer. Ancak gözler biraz daha fazla konfor donanımı arıyor.

Motor/Performans 7/10

1.2 litrelik motor yüklü durumlarda bile nefesini kaybetmemesi ile beğeni topluyor. Elbette çok zorlandığında performans olarak sürücüsünü yalnız bırakan motorun asıl işlevi şehir içinde yeterli gücü sunmak ve bu güç ünitesi de görevini çok iyi yapıyor.

Kulanım/ Sürüş özellikleri 8/10

Eski nesildeki gürültü seviyesinin azalması ile konforun bir hayli arttığı i20′de direksiyon sistemi hala tepkilerini geç veriyor. Ancak onun bir şehir otomobili olduğunu düşünürsek bu o kadar da fark yaratan bir oılumsuzluk yaşatmıyor. Aracın küçük motorunun tüketime sağladığı katkı ile şehir içinde bile 6 lt/100 km’lik tüketim değerine ulaşmak mümkün.

Fiyat/Donanım 8/10

Başlangıç fiyatı iddialı olan i20′de üst donanımın fiyatı rakiplere kıyasla yüksek kalıyor. Üstelik rakiplerde otomatik şanzıman alternatifi sunan modellerin olması da onun elini güçsüzleştiriyor. Güvenlik elemanlarını eksiksiz sunan araç konu konfor elemanları olduğunda puan kaybediyor.

Sonuç

Küçük sınıfta şu anda büyük bir rekabet var. Neredeyse yenilenmeyen veya makyajlanmajan model yok gibi. Bu kadar çetin şartların yaşandığı bir sınıfta ise ülkemizde üretilen i20 kesinlikle en iyi seçeneklerden biri. Aracın en önemli zayıflıklarının başında motor-şanzıman konfigürasyonunda dar bir yelpazaye sahip olması. Bunun dışında çok önemli bir eksikliği bulunmayan i20 kesinlikle şiddetle tavsiye ettiğim ve kullanmaktan her daim mutlu olduğum bir otomobil.

hyundai_i20-detay

Comments are closed.