Hyundai i10 LPG

i10

Eksik bulmak çok zor

Hyundai’nin ülkemizde üretmeye başlamasıyla minik otomobil sınıfına hızlı bir giriş yapan i10, LPG’li motoruyla da ekonomi isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Sahip oldukları düşünüldüğünde bu araca eksik bulmak gerçekten çok zor.

mertduranimzason

Hyundai’nin ülkemizde üretmeye başladığı i10, yollardaki ender minik otomobillerden. Üreticiler bu sınıfa ne yazık ki gerektiği kadar önem vermiyor ve minik sınıf araçlar, ağabeyleri küçük sınıfların altında eziliyor.

Ancak Hyundai buna bir son verip, hem bu aracı ülkemizde üretiyor hem de araca son derece zengin bir donanım paketi ekliyor ki bu sayede model bir üst sınıfla rahatlıkla rekabet edebiliyor.

hyundai_i10

i10, tasarımına bakıldığında i20 ile benzerlikler olduğu görülüyor. Önden arkaya köşelerden uzak, kıvrımlı ve şişkin hatlarla şekillendirilen model, büyük far, havalandırma kanalları gibi detaylarla olduğundan daha büyük algılanıyor. Her ne kadar i10’un toplam uzunluğu sadece 3665 mm olsa da bunu anlamak çok zor. Gerek önde gerekse arkada bütünlük içindeki hatlar, aracın olduğundan da daha lüks görünmesine aracılık ediyor.

İç mekan küçük sınıflardan daha geniş

i10’un en başarılı olduğu konuların başında geniş ve ferah kabini geliyor. Her ne kadar araç minik sınıfta yer alsa da yaşam alanı bir üst sınıftaki modellerden bile daha geniş. Bununla birlikte test aracındaki gibi açık renklerle hazırlanan orta konsol göze hoş gelmekle birlikte ferahlığı bir hayli artırıyor. Kullanılan malzeme kalitesi oldukça yüksekken ne yazık ki bazı yerlerde bu aracın fiyatına yakışmayan ucuz kaplamalara yer verilmiş. İç mekanda göze kötü görünen detayların başında ise son derece ucuz görünen vites topuzu yer alıyor.

hyundai_i10

Ateşli motor, gücünü saklıyor

1.0 litrelik 3 silindirli motora sahip olan i10, her ne kadar kağıt üzerinde 69 HP güç ve 90 Nm tork gibi son derece zayıf değerlere sahip olsa da başarılı vites oranları sayesinde oldukça canı bir otomobil. Devir çevirmeyi seven motorun kulakları okşayan sesi sayesinde araç olduğundan daha güçlü gibi algılanırken yola çıkıldığında da güç eksikliği yaşatmamasıyla beğeni topluyor.

Elbette bu tarz bir otomobilden kimse sportfi olmasını beklemez. Gerek aracın sınıfı gerekse aracın motor gücü dikkate alındığında i10’un asıl hedefinin ekonomi yapmak olduğu aşikar. Yapılan uzun km’ler sonunda da aracın bunu başardığı bir gerçek. Fabrika verisi ortalama 6.5 lt yakıt tüketen otomobil, testimiz esnasında da 7.1 lt’lik değere imza arttı. Benzinden yaklaşık %20 daha fazla tüketen LPG ortalaması dikkate alındığında aracı sadece benzinle kullanırsanız çok rahat 6 litre dolayında seyredebiliyorsunuz.

hyundai_i10

14 inçlik küçük jantları ile yola tutunmada çok zorlanmadıkça sıkıntı yaşamayan i10, hissiz direksiyonu nedeniyle zorlanmaya başladığı anda kafadan kayma eğilimi içine giriyor. Küçük boyutları ile kontrolü son derece kolay olan araç bu gibi durumlarda gazdan ayağınızı çektiğinizde izine hemen dönüyor. Yan rüzgarlardan da çok etkilenmeyen i10, rijit karoseri sayesinde hem kullanıcısına keyif veriyor hem de güvenli olduğunu hissettiriyor.

Fiyat ucuz değil ancak donanım yüksek

Günümüzde ucuz otomobil bulmak iyice zorlaştı. Neredeyse 40 bin TL’nin altında bir araç bulmak mümkün değil gibi. Olan modellerin de donanımları gerekli güvenlik ve minimum konfor elemanlarına sahip değil.

i10 ise 34.700 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. Ne yazık ki hiç de ucuz olmayan bu fiyat etiketiyle birlikte LPG’li versiyonu tercih ettiğinizde 3300 TL ilave ücret ödemek aracı el yakar hale getiriyor. Aracın garanti prosedürlerine zarar vermeden yapılan işlem sonucu 38 bin TL’ye ulaşan fiyat etiketi ister istemez akıllara “Bu araç yerine i20 modelini mi tercih etsem?” sorusunu getiriyor. Zira i20’nin 38 bin TL’Lik başlangıç fiyatı i10’un elini zayıflatıyor.

Aracın geneli düşünüldüğünde çok önemli bir eksiği bulunmayan i10 LPG, satın alındıktan sonra uzun yıllar sorunsuz kullanılacak bir otomobil. Eğer ki fiyat tercihinizi değiştirmeyecekse bu aracı satın alanların pişman olması mümkün değil.

hyundai_i10

Beğendik

Tasarım, iç mekan genişliği, tüketim, donanım

Beğenmedik

Fiyat, vites topuzu, hissiz direksiyon

 

Teknik veriler Hyundai i10 1.0 LPG

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 998 cc

Maksimum güç 69 HP-6200 d/d

Maksimum tork 90 Nm-3500 d/d

Son hız 153 km/s

0-100 km/s hızlanma 15.2 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 175/65 R14

Depo kapasitesi 40+27.2 lt

Bagaj hacmi 252 lt

Ağırlık 1064 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.4/6.5/8.3 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.1 lt/100 km

Uzunluk 3665 mm

Genişlik 1660 mm

Yükseklik 1500 mm

Aks mesafesi 2385 mm

Fiyat 38.000 TL

 

Tasarım 8/10

Çok fazla seçeneğin olmadığı bir sınıfta yarışan i10, sevimli ve aynı zamanda güçlü görünen tasarımıyla çok dikkat çekici bir otomobil. Sırf bu özellik bile aracı satın almayı sağlayabilir. İ20 ile benzerlikler taşıyan model önden arkaya uyum içindeki çizgileriyle göze çok hoş geliyor.

İç mekan 8/10

Oldukça küçük bir otomobil olmasına rağmen bir üst sınıftaki modelleri kıskandıran yaşam alanı ile i10, 4 kişinin son derece konforlu seyahat etmesine olanak tanıyor. Aracın bagaj kapasitesi de beklentileri karşılıyor. Yer yer görülen ucuz malzeme aracın sınıfı düşünüldüğünde kabul edilebilir olsa da fiyatı düşünüldüğünde bu araca yakışmıyor.

Motor / Performans 8/10

1.0 litrelik motorun 69 HP gücü kağıt üzerinde yetersiz gibi görünse de yola çıkıldığı anda verdiği hisle olduğundan daha güçlü bir otomobil gibi algılanmasını sağlıyor. Canlı motora eşlik eden başarılı şanzıman sayesinde i10, yapılan uzun km’ler sonunda kendisini daha çok sevdiriyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Elbette bu tarz bir otomobilde performanslı bir sürüş beklemek yanlış olur, onun işi ekonomi yapmak ve bu konuda da çok başarılı. Hissiz direksiyon sistemi günlük kullanımlarda işini çok iyi yaparken, sportif kullanımlarda 14 inçlik jantlar nedeniyle de işini iyi yapamıyor.

Fiyat / Donanım 6/10

34 bin TL’lik başlangıç fiyatı bile ne yazık ki hiç ucuz olmayan i10, test aracındaki 38 bin TL’lik fiyatıyla el yakıyor. Aracın donanımı son derece zenginken bir üst sınıfla aynı seviyedeki fiyat aracın elini zayıflatıyor.

Sonuç

Eksik bulmanın gerçekten çok zor olduğu i10, LPG ile uzun bir menzile, canlı motora ve boyutlarına kıyasla oldukça geniş bir yaşam alanına sahip. 4 kişinin her türlü ihtiyacına cevap verebilen model ne yazık ki yüksek kalan satış fiyatıyla elini güçsüzleştiriyor. 5 yıllık garanti süresi, yerli olmanın getirdiği avantaj gibi pek çok artıya sahip olan model, ah keşke biraz daha ucuz olsaydı dedirtiyor.

hyundai_i10

Comments are closed.