Honda çevre dostu PCX Hybrid Scooter için seri üretime geçiyor

Honda, tasarımı kadar çevre dostu motorlarıyla da çok sevilen PCX sersinin hibrit sistemiyle donatılan bir türevini seri üretim programına dahil etti.

PAYLAŞ

Honda, tasarımı kadar çevre dostu motorlarıyla da çok sevilen PCX sersinin hibrit sistemiyle donatılan bir türevini seri üretim programına dahil etti. Honda PCX Hybrid Scooter

Dünyanın ilk kitlelere yönelik seri üretim hibrit motorlu scooter modeli PCX Hybrid teknik olarak, Nisan 2018’de lanse edilen PCX modelini esas alıyor. Motoru çalıştıran ve eş zamanlı olarak elektrik de üreten ACG marş motorunu yüksek performanslı 48 Volt lityum-iyon bataryalar besliyor.

Daha atak ve seri hızlanma

ACG, Power Drive Unit (PDU) tarafından kontrol ediliyor ve enerji akışı dijital ekranda gösteriliyor. ACG, gaz emri ile birlikte 4 saniye boyunca içten yanmalı motoru destekliyor ve destek motorunun sağladığı ilave tork değerinin de katkısıyla standart PCX’e oranla daha atak ve daha seri bir hızlanma tesis ediyor.

İçten yanmalı motoru destekleyen elektromotor sayesinde PCX Hybrid, eşdeğer sınıftaki içten yanmalı bir scooter ile kıyaslandığında gaz emirlerine çok daha hassas cevap veriyor ve daha performanslı bir sürüş sunuyor. Sistem sürücü “D” ve “S” olmak üzere iki farklı motor desteği modu sunuyor. “D” motor desteği modu konforlu bir sürüş sunarken, “S” motor destek modu ise daha sportif sürüşleri destekliyor.

Sürüş ergonomisini ve sürüş dinamiklerini olumsuz etkilememek adına lityum-iyon bataryalar 23 litrelik bagajın arkasına entegre edilirken Power Drive Unit (PDU) ön granajın altına gizleniyor. Gösterge paneli ergonomik tasarımıyla hız, saat ve ortalama tüketim gibi değerler dışında; destek motoruna ve lityum-iyon bataryaya ait verileri de gösteriyor.

Eylül’de Japonya’da satışa sunulacak

Dünyanın ilk kitlelere yönelik seri üretim hibrit sisteme sahip motorlu scooter’ı Eylül ayı itibariyle Japonya pazarında satışa sunulacak.

Honda, ABS fren sistemi ve Honda Smart Key de dahil zengin ekipman seviyesiyle Japonya pazarında yılda 2.000 adet PCX Hybrid satmayı planlıyor.

Honda PCX Hybrid Scooter