Ehliyet almadan önce mutlaka eğitim almalısınız!

Eğer siz de benim gibi motosiklet kullanmaya meraklı veya zaten motosiklet kullanıyorsanız ve daha önce eğitim almadıysanız yolunuz Honda Türkiye’nin motosiklet eğitim merkezi olan Safety Türkiye’den geçmeli.

PAYLAŞ
Honda Motosiklet eğitimi

Honda Safety Türkiye’de motosiklet üzerine çeşitli güvenli sürüş eğitimleri verilmekte. Dört farklı güvenli sürüş, yolculu güvenli sürüş ve iki farklı güvenli sürüş eğitimi olmak üzere toplamda yedi farklı programın yer aldığı eğitim merkezi, daha önce hiç motosiklet kullanmamış insanlardan daha önce ehliyeti olup kullanan insanlara kadar birçok kişiye hitap ediyor. Honda Motosiklet eğitimi

Ben Güvenli Sürüş 1 ve Güvenli Sürüş 2 eğitimlerini aldım. Bu eğitimlerden ilk olarak Güvenli Sürüş 1 eğitiminde ilk olarak teorik eğitimler aldık. Motosikletin genel yapısı, fren sistemi, gidonun çalışma mantığı ve denge hakkında bilgiler verildi. Daha sonrasında ekipmanı olmayan veya ekipman konusunda eksiği olanlar için Safety Türkiye’nin ekipmanları bizlere verildi ve ekipmanların kullanımları, ekipman tercihi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

Önce teorik eğitim daha sonrasında pratik eğitim

Tüm bunlardan sonra sıra kullanacağımız motosikleti tanıma kısmına geldi. Öncelikle motosikletin başına geçtik. Öncelikle yan ayak ve orta sehpanın çalışma mantığı anlatıldı. Bunlardan sonra eğitmenler motosikletin üzerinde doğru oturma pozisyonu hakkında eğitimler verdikten sonra ağırlığını kavrayabilmemiz için çalıştırmadan boşta elimizle taşımamızı söylediler. Böylelikle kontrol etmemiz gereken ağırlık hakkında daha fazla bilgiye ve deneyime sahip olabildik.

Bütün bunlar bittikten sonra, gaz tepkilerine elimizin alışması için motoru orta sehpaya kaldırıp, gaz vererek elimizi gaz koluna alıştırdık. Şimdi sıra ilk sürüş esnasına geldi. Öncelik basit grup sürüşlerinde. Grup sürüşlerinden sonra sıra yavaş yavaş slalomlar ve dönüşler hakkında eğitimlere geldi. Bütün bunları yaparken parkur sürekli değiştirilerek ezber engelleniyor ve sürücülerin kendilerini geliştirmelerini sağlıyor.

Öncelik güvenlik bu yüzden bütün herşeyi eksiksiz yapmamız için zaman veriliyor

Güvenli Sürüş 2 eğitiminde ise Güvenli Sürüş 1’e benzer konulardan tekrar bahsediliyor. Böylece kullanıcıların bir önceki eğitimden aldıkları bilgileri daha iyi kavramasını sağlıyor. Teorik eğitimlerden sonra Güvenli Sürüş 2’de hızlıca motosiklet pratiklerine geçiliyor. Burada daha deneyimli öğrenciler yer aldığı için Güvenli Sürüş 1’dekinden daha hızlıca motosiklet kullanmaya başlıyoruz. Fakat parkur daha zorlayıcı… Slalomların arasındaki boşluk daha dar ve daha dar U dönüşleri yer alıyor. Bunların dışında iki aşamalı yokuştan kalkış, platform üzerinden yavaş geçiş ve merdiven geçişi gibi etaplar yer alıyor. Bu sayede öğrencilerin motosiklet üzerindeki dengeleri ve günlük hayatta özellikle sıkışık trafikte daha dengeli ve kontrollü bir şekilde ilerlemeleri sağlanıyor.

Güvenli Sürüş 1 ve 2 alındıktan sonra bir üst kura geçebilirsiniz

Her eğitim iki tam günden oluşuyor. Güvenli Sürüş 1 ve 2 için toplamda dört günlük eğitim sürecini tamamladıktan sonra öğrencilere ayrı ayrı sertifikalar veriliyor. Son olarak da sertifikalardan sonra öğrencilere hangi motosikleti satın almaları gerektiği, günlük kullanımda nelere dikkat etmeleri gerektiği tekrar hatırlatılıyor.

Özetle, benim gibi hiç motosiklet kullanmayan birisi olarak artık motosiklet üzerinde dengede durmayı, gaz kontrolünü ve viraj tekniklerini öğrendim. Şimdi sıra ehliyette. Ehliyeti aldıktan sonra aktif olarak motosiklet kullanmaya başlayabilirim.