Honda Civic Hatchback hayalleri süslüyor

Bazı otomobiller vardır alırken de satarken de yüzünüzü güldürür. Honda Civic de işte böyle bir otomobil. İkinci el değerini koruma konusunda, açık ara lider olan otomobil ilk kez sunulan turbo benzinli motoruyla bu neslinde daha önce olmadığı kadar şaşırtıcı.

PAYLAŞ

Bazı otomobiller vardır alırken de satarken de yüzünüzü güldürür. Honda Civic de işte böyle bir otomobil. İkinci el değerini koruma konusunda, açık ara lider olan otomobil ilk kez sunulan turbo benzinli motoruyla bu neslinde daha önce olmadığı kadar şaşırtıcı. Honda Civic Hatchback testi

Beğenirsiniz beğenmezsiniz ancak Honda’nın iki nesildir Civic özelinde belirgin bir tasarım anlayışı var. Kesin ve zamanın ötesinde çizgilere sahip olan bu modellerdeki gelenek, yeni nesilde de sürdürülüyor. Tasarımdaki bu radikal çizgiler aslında pek çok üreticinin istediği ancak cesaret edemediği bir anlayışın sonucu. Neyse ki Honda bu konuda cesur da gözümüz böyle güzel bir otomobili gördü.

Ön tasarıma göz gezdirdiğimizde, kesin ve ince farları görüyoruz. Farların içinde LED gündüz aydınlatmaları yer alıyor. Ayrıca radyatör ızgarası, renk olarak farların zemin rengine yaklaştırılmış. Böylece ön bölümde bir bütünlük oluşturulmuş. Motor kaputu da çamurluklara doğru kabararak güçlü görünmesine yardımcı olmuş.

Honda Civic Hatchback’in arka tasarımı ise, camdan yapılmış arka bagaj kapağı üzerinde fren lambaları olan bir rüzgarlık ile şekillendirilmiş. Ayrıca, ikinci bir rüzgarlık da bagaj kapağının üzerinde yer alıyor. Yeni arka kısımda dikkat çeken bir ayrıntı da, orta kısımda yer alan ikili egzoz çıkışı. Bu detay sportif arka görünüşü tamamlar nitelikte olmuş. Honda Civic Hatchback testi

Değişkenliği büyük avantaj

Civic’in iç mekanına geçtiğimizde ise, hatchback otomobilden beklenenden çok daha geniş bir alana sahip olduğunu görüyoruz. Hatta benzin deposunun yeri değiştiği için artık arka kısımda oturacak yolculara çok daha konforlu bir oturma pozisyonu sunuluyor. Sürücü için alçak oturma pozisyonu ve bu pozisyonu destekleyen sürücü odaklı kokpit otomobilin dışındaki hareketli tasarımın aksine daha sade ve anlaşılır bir şekilde uyarlanmış.

Önceki neslinden daha alçak ön konsol ve daha dar tasarlanan iç mekan artık daha iyi bir görüş açısına sahip. 7 inçlik büyüklüğünde dokunmatik Honda Connect bilgi ve eğlence sistemi kullanımı kolay ve cep telefonunuzla otomobile bağlanabileceğiniz Android Auto ve Apple Car Play sistemlerini destekliyor. Bu 7 inçlik dijital gösterge paneli ise yine ihtiyaç duyabileceğiniz sürüş bilgilerini göz önünde bulundururken yeni tasarımıyla okuması kolay renkli ve modern duruyor. Özellikle sevdiğim kısım ise eşya gözleri. Aracın iç mekanındaki eşya gözlerinin sayısı ve hacmi yeterli. Aracın iç mekanında işçilik seviyesi oldukça yüksekken sedan kardeşte sunulan deri döşemenin olmaması kalite algısını olumsuz etkiliyor. Rakiplerinden farkını değişken iç mekanıyla ortaya koyan Civic HB, kolayca katlanan arka koltuklarıyla arkasına bisikletleri bile sorunsuzca alabiliyor. Honda Civic Hatchback testi

Tek motorla geliyor

Honda Civic Hatcback ülkemizde yalnızca yeni 1.5 litre turbo beslemeli motor ve CVT şanzımanla satılıyor. Honda severlerin çok mutlu olacağı turbo sürprizine manuel eksikliğine üzülenler eşlik edecek. Manuel seçeneğinin şu an için sunulmuyor olması performans anlamında gerçekten üzücü bir durum. Bu motor 182 HP güç ve 1700 dd/d itibariyle 220 Nm tork üretiyor. Bu motora 6 ileri otomatik CVT şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre Civic Hatchback 0 – 100 km/s’ye 8.2 saniyede ulaşıyor. Yine fabrika verilerine göre ortalama 6.1 litrelik tüketim değerine sahip. Ancak aracın yüksek gücünü hissetmek için gaza fazla basılması nedeniyle bu rakama ulaşmak kolay değil.

Motorun alt devirleri de canlı olmasına karşılık asıl performansını devir arttıkça görüyoruz. Özellikle CVT şanzıman, yapısı itibariyle performanstan çok konfor odaklı çalışıyor. Özellikle ani hızlanma ihtiyaçları sırasında CVT otomatik şanzımanın biraz bekleme yaşamasına rağmen her zaman istediğimi verdiğini söyleyebilirim.

Honda Civic Hatchback’te çekiş kontrol sistemi ile birlikte çalışan araç denge kontrol sistemi (VSA) standart olarak sunuluyor. Ayrıca kör nokta uyarı sistemi (BSI), çevre görüş sitemi (CTM) ve çok açılı geri görüş kamerası gibi sürüş güvenliği destekleyen ekipmanlar da donanımın paketinin içinde yer alıyor.

Honda Civic Hatchback’ın yol tutuş dinamikleri bir önceki nesle göre iyileşmiş durumda. Gövde salınımları azalmış. Bunu sağlayansa, arka aksta torsiyon çubuğu yerine çok noktadan bağlantılı bağımsız süspansiyon kullanılması olmuş. Bu sistemin yol tutuştaki farkı hissediliyor. Direksiyon tepkileri ise net ama biraz hissiyatı zayıf gibi.

Honda Civic Hatchback testi Sonuç

Yeni 1.5 litrelik turbo destekli motorunun da katkısıyla Honda Civic Hatchback hiç olmadığı kadar iddialı bir otomobil olmuş. Aracın şimdilik tek dezavantajı ise sadece 1 versiyonla alınabiliyor olması. Ancak bu durum da kısa süre sonra değişecek ve modeli yollarda çok daha fazla göreceğiz.

Honda hb
Honda hb

Teknik veriler Honda Civic HB

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1498 cc
Maksimum güç 182 HP-6000 d/d
Maksimum tork 220 Nm-1700 d/d
Son hız 200 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.2 sn
Şanzıman CVT
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 235/45 R17
Depo kapasitesi 46 lt
Bagaj hacmi 420 lt
Ağırlık 1411 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.0/6.1/7.9 lt/100 km
Uzunluk 4518 mm
Genişlik 1799 mm
Yükseklik 1428 mm
Aks mesafesi 2697 mm
Fiyat 105.950TL

Otostil Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 8.3
0-400 m (sn) 19.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.5
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.7
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 9.4
Menzil (km) 489

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

PAYLAŞ