Hızdan ziyade konfor daha önemli

2000’li yılların efsane yarışmalarından Biri Bizi Gözetliyor evinde tanıdığımız ve ilk albümüyle milyonlar satan Tarık, 8 yıl aradan sonra profesyonel müzik hayatına “Hüzün Mevsimi” ile yeniden merhaba dedi. Her mevsim bir single çıkarıp kliplendirmeyi planlayan Tarık, şimdilerde Altan Çetin imzalı “Uçurtma” ve “Alenen” şarkılarıyla listelerde yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kendisiyle müzik çalışmalarından BBG günlerine varana kadar konuşmak üzere Caddebostan’daki ofisinde bir araya geldik. Tabii Tarık’ın otomobillere olan ilgisini de yoklamadan geçmedim.

YAZI: EMRE KARA

OTOSTİL: Tarık, otomobillerle aran nasıl, hız yapmayı sever misin?

TARIK: Her erkek gibi benimde otomobillere karşı bir tutkum var tabii ki ama frenlemeye çalışıyorum. Hız konusunda biraz korkağım herhalde. Hızdan ziyade konfor benim için daha önemli.

YOLLARIN KRALI S500 COUPE

OS: Şu anda kullandığın araç nedir, favori bir aracın var mı?

T: Şu an genellikle motor kullanıyorum; tek başımayken hava kuruysa, 10 derece ve üstündeyse. BMW GS 1200 sahibiyim. Ailece bir yere gitmemiz gerektiği zamanlarda ikiz çocuklarım olduğu için bakıcılarla da birlikte Mercedes Vito’dan başka bir araca sığamıyoruz. Eşimin de BMW X3’ü var. Ara sıra onu da kullanıyorum. Ayrıca daha dün yolda bir araç gördüm ve yolların yeni kralının Mercedes S500 Coupe olduğu kanaatine vardım. Paran olsa alır mısın diye sorsan almam çünkü çok nazar çekeceğini düşünüyorum.

tarik

SONER SARIKABADAYI BENİ DÖNDÜRDÜ

OS: Biri Bizi Gözetliyor’dan bu yana tam 16 yıl geçti. Sen bu süreçte ses getiren 3 albüm yapıp sonrasında 8 yıl kadar bir sessizliğe büründün. Hatta sosyal medyada resmi hiçbir hesabın yoktu. Neler gelişti bu zaman dilimlerinde?

T: Profesyonel olarak müzik yapmaya 8 yıl ara verdim fakat müzik hep hayatımda oldu ve ölene kadar da olmaya devam edecek herhalde. Dönem dönem insanların kendine daha fazla zaman ayırması gerekiyor. Bu 8 senelik süre zarfında ticaretle uğraştım. Bir dönem dizi müzikleri yaparak geçti ve eşimle dünyayı dolaştık diyebilirim.
Bir gün, sık sık görüştüğüm Soner’le (Sarıkabadayı) bir araya geldiğimizde beni yeniden müzik sektörüne dönmem için harekete geçirdi. O günden sonra hızlı ve yoğun olarak çalışmalarımız başladı.Önce “Hüzün Mevsimi” şarkısıyla profesyonel müziğe yeniden merhaba dedim. Sonra da romantik bir şarkı olan “Uçurtma”yı bahar aylarında müzikseverlere sundum. Son olarak da Erhan Bayrak’ın aranje ettiği yine bir Altan Çetin şarkısı olan “Alenen”i kliplendirerek yaz aylarını hareketlendirmek istedim. Şimdilerde yeni şarkımın hazırlıklarına büyük bir ekiple devam ediyorum. Her mevsim bir single çıkarıp dinleyicilerle buluşturmaya devam edeceğim. En sonunda bu şarkıları da bir albümde toplamak istiyorum.

tarik2

OS: Soner Sarıkabadayı ile eskiye dayanan bir dostluğunuz var. Yollarınız nasıl kesişmişti?

T: Soner’de benim gibi Mersinli ve tanışmamız Mersin muhabbetiyle başladı. Şarkılarını dinledikten sonra bende onları söyleme isteği oluştu ve ilk Soner Sarıkabadayı şarkılarını seslendiren kişi benim.

OS: Soner’le yeniden bir şarkıda buluşmayı düşünüyor musunuz?

T: Bundan sonra da bana yakışacağını düşündüğüm parçalarını tabii ki söyleyebilirim. Kader diyelim.

İNSANLARIN %50’Sİ SENİ SEVMİYOR

OS: İnternet sözlüklerinde seninle ilgili yazılan güzel yorumlar var. Hiç okuduğun oluyor mu?

T: İnternette benle ilgili yorumları okuyorum tabii ki ama çok da önemsemiyorum. Kanatların çıksa yani melek olsan insanların %50’si seni sevmiyor zaten. Benim de kendimi herkese beğendirmek gibi bir takıntım yok. Kendi doğrularım var ve o doğrular çerçevesinde kendimi değerlendiriyorum.

YETENEKLİ GENÇLERİN YAPIMCISI OLMAK İSTERİM

OS: Yeni neslin enerjisiyle senin müzikal kıdemin ortak bir paydada buluşabildi mi?

T: Bu yeni süreçte genç insanların beğenileriyle benim müzik zevkimin kesişip kesişmediğini hala test ediyorum. Sanıyorum birkaç denemeden sonra ortak bir nokta yakalanacak.

tarik3

OS: Kendi yapım firmanı kurdu bu süreçte değil mi?

T: Kendi yapım firmamdan hem kendi şarkılarımı hem de yetenekli arkadaşlarımın beğendiğim işlerini çıkarmak istiyorum. Bundan sonra daha da faal olacağım.

DURUMUM HAKSIZLIK YAPANLARDAN DAHA İYİ

OS: Biraz eskiye döneceğim; BBG’ye katıldığın için sonrasında bir pişmanlık yaşadın mı?

T: BBG’ye katılmaktan dolayı pişmanlık duymadım. Şarkılarımı tanıtmak için o dönemde biçilmez kaftandı o yarışma. Olumsuz yanları olmadı mı? Oldu tabii. Ama hiçbir şey %100 pozitif gitmiyor hayatta.

tarik4

OS: 2001 yılında çıkardığın ilk albümün Of Deli Gönül milyon satış başarısı yakalamıştı. Maddi anlamda hakkını alabildin mi?

T: Milyonlar satmış bir albüm için hakkım olanı alamadım ama Allah’a şükür şimdi durumum bana o haksızlıkları yapanlardan kat be kat daha iyi.

OS: BBG evinde olanlar gerçek miydi?

T: Yarışmada yaşananlar benim bildiğim kadarıyla gerçekti. Benden herhangi bir şey yapmam istenmedi. Zannedersem daha sonraki yarışmalarda manipülasyonlar olmuş olabilir.

OS: O evden hala görüştüğün arkadaşların var mı?

T: Yarışmadan Sinan, Melih, Murat ve Berra ile hala haberleşip görüşmeye devam ediyoruz.

OS: Sizden sonraki yarışmalar BBG kadar ses getirmedi…

T: Her şeyin ilki başka olduğu gibi bizim zamanında bir ilk olması, insanlara değişik gelmesi başarıyı etkiledi tabii ki.

OS: Şimdiki yarışmalardan birine katılmak ister misin?

T: Herhangi bir yarışma programına katılmak gibi bir planım yok.

OS: Okuyucularımıza iletmek istediğin bir mesaj var mı?

T: Otostil okuyucularına vereceğim mesaj: “En iyi araç her zaman kendi aracındır.”