Hangi boya koruma otomobilinizi en iyi şekilde korur?

Büyük bir hevesle satın aldığımız otomobillerimizi kazalara karşı özenle koruyoruz. Peki boyasını dış etkenlerden nasıl korumamız gerekiyor? Bu sorunun cevabını sizler için yazdık.

PAYLAŞ
boya koruma

Otomobili dış etkenlerden korumak için yapılan boya koruma uygulamaları çok çeşitlilik gösteriyor. Seramik kaplama, nano, gold, altın vs isimlerle birçok boya koruma uygulaması var.  Peki otomobilimize hangi boya koruma uygulamasını yaptırmalıyız?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; boya koruma uygulamaları otomobilimiz için çok gerekli bir uygulamadır. Fizik kuralı gereği sert malzemeler yumuşak malzemeyi çizer. Bu nedenle dış etkenlerin otomobilimizin boyası üzerinde hasar oluşturması doğal bir süreç. Bu süreci en uzun zaman dilimine yaymak, hasarı en aza indirmek boya koruma uygulamalarının en önemli görevi. Bu nedenle otomobilimiz için olmazsa olmaz uygulamalardan birisidir.

Hangi boya korumayı yaptırmalıyım?

Eğer otomobiliniz ile çok fazla uzun yola gidiyorsanız yapılacak boya koruma uygulamaları uzun yolda otomobilinize gelecek olan taşların vereceği hasarları engellemekte yetersiz kalacaktır. Bu nedenle sık uzun yola gidenlerin ya da kullandıkları yolda çok fazla taş gelme ihtimali olanların herhangi bir boya koruma uygulaması yerine özellikle ön bölüme şeffaf film yaptırmaları doğru olacaktır. Kullanılan ürüne göre (poliüretan ya da pvs) ön bölüm (kaput, çamurluk, tampon) şeffaf film kaplama uygulamaları 2.500 TL ile 5.000 TL arasında yapılıyor.

Seramik kaplama iyi bir tercih

Uzun yol yapmıyor olsa da otomobili çok fazla dış etkene maruz kalanlar (dışarıda park edenler, endüstriyel bölgelerde yer alanlar vb) için seramik kaplama uygulamaları doğru tercih olacaktır. Seramik kaplama uygulamalarında kullanılan ürün ve ustalık da bu uygulamaların başarısı açısından büyük önem taşıyor. Kullanılan ürünün kalitesine göre seramik kaplama uygulamaları 1.000 TL ile 2.000 TL arasında fiyatlara yapılabiliyor.

Şeffaf film ve seramik kaplama dışında farklı isimler ile anılan boya koruma uygulamaları ise temelde aynı içeriklere sahip.

2 farklı ürün grubu bulunuyor

Nano ve silikon içerikli olmak üzere 2 farklı ürün grubu ve 3 farklı uygulama çeşidi vardır. Bu uygulamalar firmalar tarafından farklı isimler ile adlandırılabilirler.

Silikon içerikli cilalar ile yapılan boya koruma uygulamaları kısa süreli parlaklık sağlarlar ve fiyat olarak çok ucuzdur. Otomobil yüzeyinde bir koruma sağlamadığı için önerilen bir uygulama türü değildir. Kısa süreli parlaklık isteyen süreçlerde (galeri satışları, özel günler vb) tercih edilen uygulamalardır. Silikon içerikli boya koruma uygulamalarının değeri 250 TL – 400 TL seviyesindedir.

Nano cilalar ise içeriklerine göre 6 aydan 1 yıla kadar otomobil yüzeyindeki parlaklığı koruyan bir içeriğe sahip ve doğru ürünler ve iyi ustalık ile otomobilinizin korumasında büyük fayda sağlayacaktır. Nano cilalar ile yapılan boya koruma uygulamaları kullanılan ürünün kalitesine göre 700 TL – 1.000 TL arasında fiyata yapılmaktadır.

Otomobilinizin ihtiyacı olan boya koruma uygulamasını seçerek siz de otomobilinizi her zaman pırıl pırıl kullanabilirsiniz.

hangi boya koruma

boya koruma boya koruma