Tahminler balon mu? Gerçek mi?

Otomobil camiasında son derece hareketli günler yaşanıyor. Arka arkaya çıkan yeni modeller, toplantılar, lansmanlar derken hepimiz hızlı bir koşuşturmacanın içindeyiz. Bundan şikayet ediyor muyum? Asla…
Otomotiv sektöründe bu koşturmaca arasında dikkatimi çeken çok önemli bir konu oldu. Katıldığımız her toplantıda firma yöneticileri tarafından gelecek yıl hedefleri açıklandı. Üşenmeden bu hedefleri alt alta koyduğum zaman firmaların 2017 yılında otomotiv pazarı satış tahmini 1.5 milyon adet olarak ortaya çıktı.
Buna 2020 hedeflerini eklediğim zaman ortaya çıkan rakamsa 2 milyon. Bu rakamlarının tamamının doğru çıkması en önemli dileğim.
Ama gidişata baktığım zaman çok inandırıcı gelmiyor. Ya firmaların bildiği benim bilmediğim bir şey var ya da rakamlar balon. Toplam satışı 30 bin olan bir markanın gelecek yıl için sadece tek bir model hedefinin 10 bin olması biraz garip geliyor.

O pikap şu pikap bu pikap
Sizi bilmem ama pickup araçlar benim gözdelerim arasında yer alıyor. Geride bıraktığımız ayda ön plana çıkan iki modele hayran kaldığımı açık bir şekilde dile getirmek istiyorum.
İlk olarak Volkswagen Amarok dikkatimi çekti. Teste geldiği andan itibaren 3.0 lt V6 dizel motoruyla pickup sevgimi birkaç adım daha ileriye taşıdı. Görünümünde yaptığım tüm eleştirilerin değişmiş olması da son derece iyi bir karardı.
Hemen bu aracın arkasından Mercedes bombayı patlattı. Pickup sınıfına girmeye hazırlanan marka öyle bir konsept ortaya çıkardı ki etkilenmemek mümkün değil.

Romanıma başladım!
En sonunda başardım ve 1 Adam 1000 Otomobil adlı romanımı yazmaya başladım. Gerçekten insanın eli gitmedi mi gitmiyor. Deniz kıyısında iyot mu iyi geldi, tuttuğum balıklar mı kafamı çalıştırdı bilmiyorum ama en sonunda romanıma başladım. Artık ilk satırları yazdığım bilgisayarım en yakın arkadaşlarımdan biri olacak. Test ettiğim otomobillerin ana konu olacağı bu romanda 1992 yılından beri otomobil gazeteciliği yapan Murat Tosun’un dünyasına hep beraber konuk olacağız.

İtalya’da bile bulamazsınız
Tuzla İçmeler tarafına yolunuz düşerse Extreme Pizza’ya uğramadan geri gelmem. Bu kadar iyi pizzayı İtalya’da bile kolay kolay bulamıyorum bile dilebilirim. Ralli camiasında herkesin sevdiği benim de dostum Alptekin Işıkalp tarafından işletilen pizzacının mottosu da şu: “Ne kadar kilolu olursan ol pizza ye, seni kaçırmaları zor olsun. Pizza ye güvende ol” J

Torpido için Müzik Top5
1. Buray Kimsenin Suçu Yok
2. Gripin Beni Boş Yere Yorma
3. Yirmi7 Sokak Lambası
4. Cem Belevi Alışamıyorum
5.Murat Boz Adını Bilen Yazsın

Otostil

Murat Tosun

murat@otostil.com

Comments are closed.