Peugeot neden DS satmıyor?

Bu soru aklıma takılıyor. PSA Grubu adı üstünde bir grup. Bu grup artık üç marka; Peugeot, Citroen ve DS.
Grup olmalarına rağmen DS satışlarını Citroen yapıyor. Grup bu yaptığıyla bir markasının elini güçlendirirken diğerinin DS markasının ulaştığı satış rakamlarına sadece uzaktan bakmasına neden oluyor.
Oysa iki markanın birden DS satmasından daha normal bir şey yok. Belki dünyada ikisini birden satan bayiler vardır ama ülkemizde DS modellerini sadece Citroen satıyor…

Barselona saçmalığı bin pişman etti

Geçtiğimiz günlerde Barselona’da iki gün geçirdim.
Ama gittiğime bin pişman oldum. Neden mi? Adamlar turist istemiyor. Evet, yanlış okunamadınız, turist gelmesin diye kampanyalar başlamış.
Niyeymiş efendim; Barselona’da ikamet edenler bu durumdan çok şikayetçiymiş, sokaklarda dolaşamıyorlarmış.
Katalan mimar Gaudi’nin en önemli eserlerinden olan Parc Güell, Sagrada Familia Katedrali, La Rambla Caddesi üzerindeki La Boqueria Pazarı’nı artık göremezsiniz demeye getiriyorlar ve elbette bunun gibi daha birçok eseri.
Düşünüyorum da, bunu biz söylesek o herkesin çok hayran olduğu Avrupa Birliği başta olmak üzere dünyanın tepkileri ne olur?
Mesela desek ki bundan sonra İstanbul’a gelemezsiniz, Ayasofya’yı görmenizi istemiyoruz, çevrede oturanlar rahatsız oluyor. İçimizdeki İrlandalılar bile bunun için hemen ayaklanır.
Şimdi bazı ikiyüzlüler çıkıp diyecekler; Ama onla bunun ne alakası var. Bal gibi var. Avrupalı kafasına hayran olup her yaptıklarını, her söylediklerini kabul etmekten başka şeyler de yapabilirsiniz.
Bu arada dip not, yaşadıklarım hiç de iyi değildi. Her yerde işleri yavaşlatmışlar. Pasaport kuyruğunda bile tek memur çalıştırarak saatlerce kuyrukta beklemenize neden oluyorlar. Alın Barselona sizin olsun.

Yolunuz Değirmendere’ye düşerse

Havaların ısınmasıyla birlikte memleketim Değirmendere’ye sık sık gidiyorum. İstanbul’dan Bursa yönüne giderken canınız bir yerde mola vermek isterse size Değirmendere’de iki mekan tavsiye edeceğim. İlki yepyeni olan Nar Buzul Cafe. Özellikle gün batımında nefis bir mekan. Günün her saati huzur veriyor ama gün batımı inanılmaz. Yemekler açısından taptaze yaptıkları çiğbörekleri yemeden sakın ayrılmayın. İkincisiyse börek sevenler için gelsin. Hayatımda yediğim en güzel börekleri Ümit Usta yapıyor. Hem ilçenin girişinde hem de sahilde bir şubesi bulunuyor. Gidin, gittiğinize hiç pişman olmayacaksanız. Özellikle kıymalı, kuş üzümlü börekleri yıkılıyor.

Bu albüm torpidoya
Yıldız Tilbe yine yapacağını yaptı. Hastayım Sana adı verilen albüm yine yıkıp geçecek. Durmadan dinlediğim ve eşimi düşündüğüm bir parçası var sizler de sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Bu Evde Senle adının verildiği parçada şunu diyor Tilbe: “Bu evde senle her köşesinde, ne yerdeyim ne gökte, beni seninle tanıştıranlar, hepsi girsin cennete.”

Otostil

Murat Tosun

murat@otostil.com

14

Murat Tosun haziran köşe yazısı

Comments are closed.